Wypróbuj ziołowe maseczki na twarz! Wiemy już, że zioła działają na nasz organizm wzmacniająco, odprężająco i kojąco, jednak często rozmawiając o ziołach, zapominamy o ich innych, równie ważnych dla kobiet właściwościach.

Zioła są nie tylko skutecznymi lekami, ale dodatkowo stanowią naturalny kosmetyk, który idealnie nawilży naszą skórę, pozwoli pozbyć się niedoskonałości, a przede wszystkim spowolni procesy starzenia.

Można je stosować na wiele sposobów, jako maseczki, kompresy albo oczyszczające pory parówki. Najlepsze efekty osiągniesz, przeprowadzając zabiegi z ziół co najmniej raz w tygodniu.

Ziołowe maseczki na twarz

ziolowe-maseczki-na-twarz
Ziołowe maseczki na twarz

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z domowymi kosmetykami ziołowymi, na początek polecam klasyczne maseczki, w zależności od Twoich potrzeb, dla cery tłustej, albo suchej i normalnej. Zatem jak się zabrać do przygotowania odpowiedniej maseczki?

Maseczka do cery tłustej

Jeśli zmagasz się z błyszczącą skórą, zwłaszcza w strefie T powinnaś wybrać właśnie tę maseczkę. Aby ją przygotować, należy wymieszać: 1 łyżkę świeżych drożdży i 1 łyżeczkę sproszkowanego skrzypu polnego z przegotowaną wodą. Wodę należy dodawać powoli, ponieważ maska powinna być gęsta.

Gdy uda się uzyskać wymaganą konsystencję należy dodać kilka kropli cytryny i tak przygotowaną maskę nałożyć na twarz. Po upływie 20 minut całość należy zmyć zimną wodą.

Maseczka do cery suchej i normalnej

Jeśli twoja cera jest sucha bądź normalna powinnaś unikać maseczek wysuszających, aby nie pogorszyć kondycji skóry. Tego typu cerę należy dodatkowo nawilżać, żeby jak najdłużej zachować jej młodzieńczy blask.

  • W pierwszej propozycji należy przygotować łyżkę zmielonych płatków owsianych i po łyżeczce rumianku i szałwii (najlepiej, aby zioła również były zmielone) oraz 1 łyżeczkę miodu i kilkanaście kropli oliwy z oliwek. Całość należy starannie ze sobą wymieszać, dodając stopniowo przegotowaną wodę – tak, aby konsystencja pozostała gęsta. Taką maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut, a następnie całość spłukujemy zimną wodą. Pamiętaj, że jeśli masz delikatną cerę, skłonną do podrażnień powinnaś zastąpić płatki owsiane mlekiem w proszku.
  • Druga propozycja zawiera tylko zioła. Aby przygotować maseczkę, musisz do naczynia wsypać po 2 łyżki kwiatu rumianku, lipy, lawendy i szałwii. Całość należy starannie utrzeć i wymieszać, a następnie zalać wrzątkiem. Jednak nie za dużo, pamiętaj, że konsystencją zioła muszą przypominać gęstą papkę. Taką ciepłą maskę należy nałożyć na twarz i dekolt na 20 minut, a następnie zmyć letnią wodą.

Kolejnym, ciekawym zastosowaniem ziół w zabiegach kosmetycznych jest stosowanie ciepłych kompresów. Zabieg ten jest podobny do maseczek, jednak jego celem jest zmiękczenie warstwy rogowej naskórka, oczyszczenie porów oraz przywrócenie prawidłowego krążenia krwi.

Jednym słowem ciepłe kompresy pozwalają skórze lepiej oddychać i szybciej wchłaniać składniki aktywne kremów. W zależności problemów, z jakimi zmaga się Twoja skóra, powinnaś wybrać jeden z niżej zaprezentowanych kompresów:

Maseczka do cery tłustej, ze skłonnościami do zanieczyszczeń

maseczki-ziolowe
Maseczki ziołowe

Należy połączyć kwiat rumianku, dziurawiec, szałwię, tymianek, kwiaty lipy, krwawnik, nagietek i skrzyp polny w jednym naczyniu. Mieszankę tą należy zalać wrzątkiem i poczekać aż zioła odpowiednio naciągną.

Następnie zanurzamy bawełnianą szmatkę w naparze i stosujemy naprzemiennie gorące i zimne kompresy. W ten sposób Twoje pory się zwężą, a cera nabierze właściwego kolorytu.

Maseczka do cery naczynkowej i zwiotczałej skóry

Sam kompres zawsze przygotowujemy w ten sam sposób, jednak tutaj stosujemy liście brzozy, ziarnopłon, tymianek i skrzyp polny. Pamiętaj jednak, że ciepły kompres nie może być zbyt gorący, ponieważ może to skutkować kolejnymi pęknięciami naczynek.

Maseczka do cery suchej i wrażliwej

Przy tego typu cerze kompresy stosujemy wyłącznie w temperaturze pokojowej, a ostatni chłodny. Zioła, jakie można wykorzystać to m.in. rumianek, nagietek, rozmaryn, kwiat róży (czy może być coś piękniejszego), kwiat lawendy oraz rozmaryn. Zioła te odświeżają bladą, zmęczoną twarz.

Parówka ziołowa

parowka-ziolowa
Parówka ziołowa

Tego typu zabiegi stosowane są w celu oczyszczenia skóry oraz poprawienia ich ukrwienia. Powinny być stosowane naprzemiennie z kompresami, poprzedzając nakładanie masek, w ten sposób będą one skuteczniejsze.

Samo przygotowanie parówki ziołowej nie stanowi większego wyzwania, toteż jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero wchodzą w świat kosmetyków naturalnych.

Aby przygotować parówkę ziołową, należy garść suszonych ziół wrzucić do miski bądź garnka i zalać wrzącą wodą (litr w zupełności wystarczy). Czekamy chwilę, aż zioła naciągną, a następnie pochylamy się nad naparem, a głowę przykrywamy ręcznikiem – w ten sposób para nie będzie się rozpraszać po pokoju.

W takiej pozycji należy pozostać maksymalnie przez 5 minut (osoby z cerą naczynkową do 2 minut), po czym delikatnie osuszyć twarz, a następnie przetrzeć tonikiem. Aby zamknąć pory, można przemyć twarz wyciągiem z mięty lub szałwii.

Aby pobudzić krążenie i oczyścić skórę powinnaś wybrać pokrzywę i rozmaryn

Dla cery tłustej sprawdzą się krwawnik, kwiat nagietka, zmiażdżone nasiona łubinu, a także skrzyp i szałwia.

Jeśli masz suchą skórę, skłonną do podrażnień wybierz prawoślaz lekarski, krwiściąg, fiołek pachnący i ogórecznik.

Dla kobiet dojrzałych sprawdzą się kwiaty czarnego bzu, koniczyna łąkowa i mniszek lekarski.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień

2 KOMENTARZE

  1. Maseczki ziołowe naprawdę na mnie działają. Mam cerę tłustą i stosuję maseczkę z drożdży. A robię ją tak: 1 łyżkę skrzypu polnego mieszam z 1 łyżką świeżych drożdży. Rozcieńczam letnią przegotowaną wodą aby oba składniki dobrze się wymieszały. Lepiej też będzie nakładać maseczkę na twarz. Dodaję jeszcze kilka kropelek soku cytrynowego. Maseczkę z drożdży nakładam na twarz i czekam 20 min. Teraz należy zmyć maseczkę chłodną wodą. Tyle.

  2. Polecam na cerę z rozszerzonymi porami maseczkę z ziół: skrzyp polny, rumianek i bratki. 1 łyżeczkę z każdego mieszamy z 1 łyżeczką drożdży i z kilkoma kroplami wody utlenionej 3%. Gdy uzyskacie dobrą konsystencję do nałożenia maseczki na twarz, nakładamy i przykrywamy mokrą gazą. Gaza musi być zwilżona w gorącej wodzie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.