Grudzień to czas obdarowywania bliskich prezentami. Najpierw czynimy to z okazji mikołajek, później na Gwiazdkę. W szale świątecznych zakupów warto też pomyśleć o sobie. Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie poranka bez „małej czarnej”, ekspres do kawy będzie idealnym prezentem dla samej siebie.

Badania przeprowadzone przez Food Research Institute potwierdzają to, czego można było się domyślić, biorąc pod uwagę rosnącą liczbę nowoczesnych kawiarni i coraz bogatszą ich ofertę smakową – lubimy kawę. Już teraz regularnie pija ją aż 70% Polaków, a dla 50% jest ona obowiązkowym elementem każdego poranka.

ekspres-do-kawy

Te same badania wykazały, że najchętniej pijemy kawę w domu. Jak zatem pogodzić ten fakt z umiłowaniem do smaku mlecznego latte, czekoladowej mokki czy zwieńczonego kremową pianką cappuccino? Odpowiedzią jest dobry ekspres do kawy. Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt idealny dla siebie?

Obowiązkowy sprzęt dla miłośników kawy

Choć tradycyjna dla nas metoda parzenia kawy – zalanie zmielonych ziaren gorącą wodą – nadal ma bardzo wielu zwolenników, z roku na rok przybywa w Polsce miłośników bardziej wysublimowanych metod jej przygotowywania.

Smakiem perfekcyjnie skomponowanego cappuccino czy latte pragniemy cieszyć się już nie tylko na mieście, lecz również w domu. Wśród niezbędnych dla kawoszy akcesoriów wymienić można m.in.:

  • młynek (świeżo zmielone ziarna pozwalają wydobyć z kawy idealny smak i aromat),
  • ekspres lub kawiarkę,
  • spieniacz do mleka (może być ręczny, tłokowy lub elektryczny),
  • miarkę do wydzielania porcji zmielonej kawy,
  • a także różnej pojemności filiżanki czy szklanki do latte.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Świąteczne inspiracje na praktyczny prezent

Wybierając ekspres do kawy, warto zdecydować się na urządzenie wysokociśnieniowe, pozwalające przygotować nie tylko mocne espresso, lecz także rozmaite kawy mleczne – dzięki możliwości spieniania mleka.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też ekspresy ciśnieniowe na kapsułki, np. NESCAFÉ Dolce Gusto, dostępne w wersji automatycznej lub manualnej (wyposażonej w dźwignię, której przesunięcie rozpoczyna proces parzenia kawy).

Zalety posiadania ekspresu ciśnieniowego do kawy

Nie da się ukryć, że kawa przygotowana w ekspresie ciśnieniowym ma pełniejszy smak i bardziej wyrazisty aromat niż zaparzona poprzez zalanie zmielonych ziaren gorącą wodą czy uzyskana z ekspresu przelewowego.

Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest przy tym bardziej wartościowa, ponieważ ze względu na krótszy czas parzenia nie traci cennych przeciwutleniaczy, zawiera też mniej kofeiny niż ta przygotowana za pomocą ekspresu przelewowego.

Ekspres ciśnieniowy ma też tę zaletę, że łatwo go obsłużyć. Aby wybrać odpowiedni program, nie potrzeba szczególnych umiejętności, a sam proces parzenia uruchamiany jest za pomocą przycisku lub kolby.

Jeszcze prostszy w obsłudze jest ekspres kapsułkowy. W tym wypadku warto zauważyć, że kawa w kapsułkach jest idealnie odmierzona, przygotowana do umieszczenia w ekspresie, w związku z czym nie da się jej też przepalić.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Świeże przyprawy w twojej kuchni - młynki do pieprzu i soli - SPRAWDŹ!

Czym się kierować, wybierając ekspres?

Wybierając ekspres do kawy, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na własne upodobania i nawyki. Nie każdy potrzebuje kontroli nad wszystkimi aspektami przygotowywania kawy, takimi jak stopień zmielenia i ilość ziaren, a także ilość mleka i jego proporcja względem naparu kawowego.

Ekspres automatyczny, choć wyposażony w najbardziej nowoczesne funkcje, nie spełni oczekiwań tych, którzy nie przepadają za ciągłym zaglądaniem w długą instrukcję obsługi.

Z kolei ekspresy kolbowe, które są dość skomplikowane pod względem pielęgnacji, mogą nie przypaść do gustu tym, dla których każda wolna chwila jest na wagę złota. Decydując się na zakup ekspresu, warto też wziąć pod uwagę jego wielkość – w małej kuchni lepiej sprawdzi się ekspres kapsułkowy.

Sprawianie radości bliskim to przyjemność. Warto jednak w tym świątecznym okresie pomyśleć również o sobie. A cóż może być lepszego dla miłośnika kawy niż możliwość zaparzenia ulubionego napoju w każdej chwili we własnym domu?

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
(5głosów, średnia: 4,80 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.