Każdy z nas przynajmniej kilka razy w swoim życiu musiał walczyć z biegunką. Choć nie należy ona do najprzyjemniejszych dolegliwości, to z jednej strony jest dla nas korzystna, ponieważ pozwala organizmowi usunąć wszelkie toksyny, które doprowadziły do zachorowania. Jednak jak powszechnie wiadomo, biegunka powoduje, że człowiek opada z sił, źle się czuje, ma bóle brzucha, a często również wstręt do jedzenia. Dodatkowo może się odwodnić, ponieważ wraz z biegunką traci wodę i cenne elektrolity.

W biegunce najgroźniejsze jest właśnie ryzyko odwodnienia oraz utraty elektrolitów. Na szczęście w dzisiejszych czasach można temu zapobiec.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Rodzaje czekolady, surowa, organiczna, ciemna czy bez dodatku cukru?

W jaki sposób? Wystarczy zaraz po zauważeniu pierwszych objawów przyjąć doustny płyn nawadniający typu Orsalit.

Koniecznie przeczytaj: uzupełnianie elektrolitów i dzieci i dorosłych – jak to robić właściwie?

Płyny z elektrolitami na biegunkę

elektrolity

Doustne płyny nawadniające z elektrolitami można kupić w aptekach bez recepty. Są one bardzo proste w stosowaniu. Wystarczy wymieszać zawartość saszetki z proszkiem z ciepłą przegotowaną wodą i powoli wypić.

Osoby dorosłe powinny przyjąć w ciągu jednego dnia kilka takich napojów. Płyny z elektrolitami mają doskonałe działanie. Przede wszystkim skutecznie nawadniają i zapobiegają groźnemu odwodnieniu organizmu oraz osłaniają błony śluzowe.

Stosowanie płynów skraca biegunkę, zmniejsza nieprzyjemne objawy choroby oraz wyrównuje gospodarkę wodno-elektrolitową.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Ból mięśni brzucha – co może oznaczać silny ból brzucha?

W przyjmowaniu tego typu płynów najważniejsze jest to, by wypić pierwszą dawkę jak najwcześniej, najlepiej w ciągu 3-4 godzin od pierwszej biegunki.

Inne istotne informacje na temat biegunki

Warto wiedzieć, że w pierwszych dwóch dniach trwania biegunki nie trzeba się przejmować dietą, bo najważniejsze jest prawidłowe nawodnienie organizmu.

W zasadzie można przeżyć tylko na sucharkach i kleikach ryżowych, a dopiero po ustaniu biegunki zacząć powoli wprowadzać normalne pokarmy.

Na początku należy unikać świeżych owoców i warzyw, soków oraz pieczywa pełnoziarnistego. Najlepsze będą gotowane warzywa i duszone lub pieczone białe mięso z niewielką ilością przypraw.

0 Udostępnień
(Brak głosów)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.