Jaki jest najlepszy krem z filtrem 50 do twarzy? najlepiej spisują się i mają najlepsze opinie, kremy takich marek jak: Shiseido, Filorga, Iwostin, La Rosche Posay, Bioderma, Avene, Vivhy, A-Derma i SVR.
Aby ułatwić Ci wybór, stworzyliśmy ranking kremów do twarzy z filtrem SPF50+. Każdy krem dokładnie opisaliśmy, skupiając się na jego składzie i działaniu. Przy okazji wyłoniliśmy na światło dzienne największe zalety i wady każdego z nich. Natomiast po kliknięciu w przycisk „Sprawdź cenę”, dowiesz się, który sklep oferuje dany produkt najtaniej w internecie!
…zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia, które odpowie na pytanie: po co używać kremów z filtrem 50?
Cera przez cały rok potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej – nie ma co do tego wątpliwości. Szkodliwe działanie promieni słonecznych sprawia, że skóra szybciej starzeje się, szybciej pojawiają się przebarwienia, dochodzi do przesuszenia i wyprysków, które otwierają bakteriom drogę do wywoływania różnych chorób skórnych.
Aby chronić skórę twarzy, szyi i dekoltu przed tymi konsekwencjami, należy nosić krem z wysokim filtrem przez cały rok (nawet podczas zachmurzonego nieba). Błędne jest natomiast przekonanie, że krem z filtrem 50, należy nakładać jedynie latem, podczas pobytu nad jeziorem, czy na plaży.
Promienie słoneczne atakują cerę każdego dnia, bez względu na to, czy słońce widać gołym okiem, czy też kryje się za chmurami. Cera potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej za każdym razem, kiedy wychodzimy na dwór – bez względu na porę roku…
…jaki krem wybrać? wybór ułatwi Ci poniższe zestawienie, w którego stworzenie, włożyliśmy naprawdę sporo pracy:
Krem z filtrem 50 do twarzy RANKING
Spis treści
SVR Sun Secure SPF50 komfortowy krem ochronny
Ranking kremów z filtrem 50 otwiera SVR Sun Secure SPF50. Krem nadaje się dla wszystkich rodzajów skóry, mogą go używać noworodki, niemowlaki, dzieci i dorośli.
Produkt wyjątkowo dobrze spisze się przy skórze suchej, normalnej, a także tej wyjątkowo nadwrażliwej na promienie słoneczne. SVR Sun Secure ma dobrą konsystencję, umożliwiającą łatwe rozsmarowywanie na skórze. Ponadto szybko się wchłania, nie pozostawiając widocznych smug.
Mało tego, krem z filtrem 50+ marki SVR odporny jest nie tylko na pot i wodę, ale też na pocieranie. W produkcie zastosowano organiczne filtry fotostabile, a na uwagę zasługuje też fakt, że krem ma działanie antyoksydacyjne oraz regeneruje DNA, zapobiegając przy tym nowotworom skóry.
Zalety:
- dobra konsystencja,
- łatwa wchłanialność,
- nie pozostawia białych smug,
- ładny, delikatny pozbawiony alergenów zapach,
- nie zawiera alkoholu, parabenów i olei mineralnych,
- organiczne filtry fotostabilne.
Co to znaczy fotostabilny filtr? Fotostabilność to zdolność cząsteczki filtra UV do utrzymania swych właściwości ochronnych przez pewien okres czasu w niezmienionej formie.
Wady:
- pojawiają się opinie, że krem może czasem szczypać w oczy.
A-Derma Protect SPF50+ krem ochronny z filtrem
Kolejny w zestawieniu jest krem ochronny do twarzy z filtrem UV marki A-Derma: Protect SPF50+. Krem jest przeznaczony dla skóry normalnej, suchej oraz wrażliwej. Produkt całkowicie wodoodporny, nie zawiera żadnych substancji zapachowych.
Dlaczego znalazł się w naszym rankingu? ponieważ ma ciekawy, zresztą opatentowany już system filtrowania promieni UVB i UVA (Barriestolide®) – dokładniej są to 4 filtry organiczne z właściwościami fotostabilnymi. Krem ma delikatną i gładką konsystencję i delikatny zapach jaśminu, brzoskwini i zielonej herbaty.
Krem A-Derma Protect SPF50+ zabezpiecza DNA komórek skóry oraz przyspiesza ich regenerację. Warto jeszcze dodać, że główny składnik kremu: Olej z pędów owsa Rhealba wykazuje działanie antyoksydacyjne i zmniejszające podrażnienia. Produkt z powodzeniem można stosować jako nawilżająca baza pod makijaż.
Zalety:
- wydajny,
- krem nie klei się,
- nie pozostawia na skórze białych śladów,
- zastosowano filtry organiczne o właściwościach fotostabilnych,
- chroni przed promieniowaniem UVB, a także krótkimi i długimi falami UVA.
Wady:
- mógłby być nieco tańszy.
Vichy ideal soleil aksamitny krem do twarzy SPF50+
Ósme miejsce w rankingu kremów z filtrem SPF50+ zajął produkt marki Vichy, czyli krem Ideal Soleil. Kosmetyk jest wyrobem dedykowanym przede wszystkim posiadaczkom jasnej karnacji. Ma zaawansowaną formułę, której zadaniem jest zapewnienie efektu gładkiej, promiennej skóry bez przebarwień czy zmarszczek.
Dzięki innowacyjnym filtrom Mexoryl SX i XL krem generuje wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Jednocześnie dermokosmetyk dba o odpowiednie nawilżenie, gładkość i jedwabistość cery.
Jego atutem jest doskonała wchłanialność – produkt wnika w komórki naskórka, nie zostawiając po sobie tłustej powłoki. Sprawia to, ze po opalaniu skóra nie jest nadmiernie przesuszona, lecz jędrna, miękka i gładka. Wyrób jest hipoalergiczny, nie zawiera parabenów i nie szkodzi cerze wrażliwej.
- krem jest bardzo delikatny,
- jest wydajny,
- nadaje się pod makijaż,
- nie pozostawia smug,
- ma przyjemny zapach.
- kosmetyk dość długo się wchłania.
Avene Sun Fluid mineralny SPF50+
Siódme miejsce w zestawieniu to Sun Fluid mineralny SPF50+ marki Avene. Wyrób jest podkładem dermokosmetycznym, który jednocześnie chroni skórę przed promieniowaniem i wyrównuje jej koloryt. Krem nadaje się do stosowania przez osoby posiadające cerę wrażliwą lub o zmniejszonej tolerancji.
Jego formuła zawiera fotostabilny kompleks filtrów, który zabezpiecza skórę przed promieniowaniem na wiele godzin. Dzięki obecności pre-tokoferylu, czyli silnego przeciwutleniacza, produkt dodatkowo chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a tym samym spowalnia proces starzenia się.
Zawarta w nim woda termalna działa również łagodząco i kojąco na podrażnienia. Kosmetyk nawilża i chroni. Jest przy tym hipoalergiczny, wolny od filtrów chemicznych i niezapychający względem porów. Jego atutem jest łatwa wchłanialność i matowe wykończenie.
Zalety:
- produkt ma bezpieczny skład,
- jest lekko napigmentowany,
- ma ładny zapach,
- zapewnia skuteczną ochronę.
Wady:
- kosmetyk ma dosyć wysoką cenę.
BIODERMA Photoderm Max Aqua-Fluide Teinte SPF50
Na szóste miejsce w rankingu trafił wyrób marki Bioderma, czyli Photoderm Max Aqua-Fluide Teinte SPF50. Kosmetyk jest podkładem płynnym, jednocześnie chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB.
Krem zawiera opatentowaną kompozycję składników o nazwie BioProtection, której rolą jest ochrona DNA komórek naskórka przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także wzmacnianie naturalnych mechanizmów obronnych skóry.
Produkt jest odpowiedni dla każdego typu cery, w tym również dla skóry nadwrażliwej na słońce. Fluid poleca się w szczególności osobom, którym zależy na ujednoliceniu kolorytu i maksymalnej ochronie przed promieniowaniem.
Wyrób zapewnia matowe wykończenie bez efektu połysku. Jest lekki, a jednocześnie dobrze maskuje niedoskonałości. Nie zawiera substancji zapachowych ani parabenów. Jest wodoodporny, hipoalergiczny i fotostabilny.
Zalety:
- kosmetyk ma bardzo przystępną cenę,
- jest wydajny,
- dobrze się rozprowadza,
- jest lekko kryjący.
Wady:
- nie zapewnia efektu długotrwałego zmatowienia przy skórze tłustej.
La Roche Posay Anthelios XL komfortowe mleczko SPF50+
Na piątym miejscu w zestawieniu znalazło się mleczko Anthelios XL marki La Roche Posay. Wyrób zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Skutecznie zapobiega poparzeniom i negatywnym reakcjom skórnym na skutek intensywnego nasłonecznienia.
Pozostawia uczucie komfortu, nawilża, wygładza i zmiękcza naskórek. Krem jest fotostabilny. Gwarantuje wygodną aplikację i brak białych śladów.
Zawiera w swoim składzie innowacyjne filtry Mexoplex SX i XL, dzięki którym chroni cerę przed każdego typu promieniowaniem słonecznym. Wyrób minimalizuje ryzyko trwałych uszkodzeń komórek. Nie powoduje powstawania zaskórników i jest wodoodporny.
- kosmetyk dobrze się wchłania,
- nie pozostawia białych śladów,
- jest wydajny,
- nie uczula,
- skutecznie chroni skórę.
- według niektórych opinii krem pozostawia na skórze tłusty film.
Iwostin Solecrin Capillin krem ochronny SPF50+
Czwarte miejsce w rankingu to krem ochronny Iwostin Solecrin Capillin. Produkt dedykowany jest przede wszystkim posiadaczom delikatnej cery naczynkowej, podatnej na zaczerwienienia. Poza ochroną przeciwsłoneczną dba o zatrzymanie procesu powstawania rumienia i zmniejsza nadwrażliwość.
Kosmetyk szybko się wchłania, pozostawia skórę matową i ma lekką konsystencję. Zawiera filtry mineralne i organiczne, a także filtry łączące cechy obu typów, dzięki czemu chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.
Wyrób przeciwdziała podrażnieniom oraz powstawaniu zmian barwnikowych. Zabezpiecza DNA komórek przed uszkodzeniami i wzmacnia naturalny system ochrony przeciwsłonecznej skóry. Nadaje się do stosowania pod makijaż. Jest wodoodporny i hipoalergiczny.
- krem dobrze się wchłania i łatwo rozprowadza na skórze,
- zapewnia doskonałą ochronę,
- ma delikatną konsystencję,
- dobrze sprawdza się przy cerze skłonnej do zaczerwienień i podrażnień.
- negatywne opinie dotyczą jedynie stosunku ceny do pojemności produktu.
Shiseido Sun Care Sports BB krem BB SPF50+
Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje krem BB Shiseido Sun Care Sports. Wyrób jest kremem koloryzującym w płynie o bardzo wysokim stopniu ochrony przeciwsłonecznej.
Pozwala połączyć potrzebę wykonywania codziennego, subtelnie kryjącego makijażu twarzy z zabezpieczeniem skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Kosmetyk jest wodoodporny i dostępny w wielu odcieniach do wyboru.
Zapewnia długotrwały efekt i lekkie krycie. Krem nie rozmazuje się wskutek działania potu czy wilgoci. Jest niekomedogenny. Ma subtelny, cytrynowy zapach. Wykazuje tez odporność na ścieranie. Dodatkowo nadaje skórze ładny, zdrowy wygląd i maskuje niedoskonałości.
Zalety:
- kosmetyk nie zapycha porów,
- dobrze kryje,
- zapewnia wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej,
- nie tworzy efektu maski,
- jest wydajny,
- ładnie pachnie.
Wady:
- ma wysoką cenę.
Filorga UV Bronze Visage SPF50+ Krem do opalania
Drugie miejsce w rankingu to krem do opalania Filorga UV Bronze Visage. Kosmetyk jest przeciwstarzeniowym fluidem przeciwsłonecznym, który chroni przed przebarwieniami i powstawaniem zmarszczek.
Wyrób przeznaczony jest do pielęgnacji skóry po opalaniu. Jednocześnie gwarantuje jej także wysoki poziom ochrony, zwalcza zmarszczki i redukuje przebarwienia posłoneczne. Zawiera silne przeciwutleniacze, które blokują promieniowanie i zmniejszają oznaki starzenia się.
W jego formule znajdziemy sulforany, czyli substancje przeciwdziałające powstawaniu zmarszczek. Kosmetyk ujednolica koloryt skóry, poprawia efekt opalenizny i zwalcza przebarwienia. Ma przyjemną, nietłusta formułę i zapewnia matowe wykończenie.
Zalety:
- kosmetyk jest wielofunkcyjny,
- chroni przed promieniowaniem i redukuje negatywne skutki ekspozycji na światło słoneczne,
- podobnie jak dobry krem przeciwzmarszczkowy – działa także przeciwzmarszczkowo,
- ma przyjemny zapach,
- dobrze się rozprowadza.
Wady:
- ma wysoką cenę.
Shiseido Suncare Urban Environment Protection SPF50
Ranking kremów z filtrem 50 do twarzy wygrywa produkt marki Shiseido – Suncare Urban Environment Protection Cream. Wyrób jest lekkim kosmetykiem, który nawilża skórę i skutecznie chroni ją przed szkodliwym działaniem promieniowania, dbając o długotrwałe zachowanie młodzieńczego wyglądu.
Produkt nadaje się zarówno do ciała, jak i do twarzy. Zabezpiecza komórki przed promieniami UVA i UVB. Dodatkowo, chroni cerę także przed innymi agresorami środowiska zewnętrznego, między innymi przed zanieczyszczeniem powietrza czy długotrwałą suchością.
Krem nadaje się do codziennego stosowania. Ma niewidoczne wykończenie i z łatwością poddaje się zwykłym środkom do demakijażu. Regularnie stosowany przywraca skórze ładny i zdrowy wygląd.
Zalety:
- krem nadaje się do każdego typu cery,
- jest lekki i nie zapycha porów,
- chroni przed promieniowaniem i zanieczyszczeniami,
- bardzo dobrze nawilża skórę,
- jest łatwy do usunięcia z powierzchni naskórka.
Wady:
- ma bardzo wysoką cenę względem swojej pojemności.
Jak stosować kremy ochronne z filtrem UV?
Krem do twarzy z filtrem 50 powinien stać się elementem codziennej pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu. Krem z faktorem przeciwsłonecznym należy nakładać dopiero po oczyszczeniu cery i nałożeniu na nią kremu nawilżającego na dzień – krem z filtrem stosuje się pod makijaż.
Aby w 100% chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, należałoby co 2-3 godziny nakładać kolejną warstwę kremu na twarz, nie jest to jednak możliwe, ze względu na trwałość makijażu.
Warto wtedy uzbroić się mgiełki odświeżające i pudry z filtrem SPF. Można jeszcze zdecydować się na dobry krem BB, który przecież także posiada wysoką ochronę przeciwsłoneczną.
Niestety skóra twarzy nieustannie eksponowana jest na działanie szkodliwych promieni słonecznych, dlatego należy o nią dbać każdego dnia, aplikując na jej powierzchnię wyłącznie dobry krem z filtrem UV.
Trzeba też pamiętać o tym, że u niektórych kobiet występują reakcje alergiczne na zawarte w kosmetyku substancje – dlatego najbezpieczniej kupić krem na dzień z filtrem naturalnym lub mineralnym, które w żaden sposób nie wchodzą w reakcję ze skórą.
Na koniec dodam jeszcze, że aby zadbać o skuteczność ochrony przeciwsłonecznej, należy krem ochronny aplikować kilka razy w ciągu dnia, szczególnie jeśli często kąpiemy się (morze, jezioro), lub jesteśmy w trakcie wysiłku fizycznego (prace na dworze). Na skuteczność kremów przeciwsłonecznych wpływa też odcień karnacji i intensywność słońca (pora roku).
Kiedy używać kremy do twarzy z filtrem SPF50?
Kremy z wysokim faktorem przeciwsłonecznym powinno się używać na okrągło przez cały rok, a więc w okresie jesienno-zimowy i wiosenno-letnim. Pamiętaj, że skóra na twarzy jest bardzo delikatna i właśnie dlatego wymaga odpowiedniego traktowania.
Aby zagłębić się nieco w temat, dodam, że promienie słoneczne dzielimy na trzy rodzaje:
- promienie UVA – są to promienie obecne cały rok. Bez względu na pogodę, nawet kiedy niebo jest zachmurzone i pada deszcz, promienie te przebijają się nawet przez szkło i ubrania, przeszywając nawet głębokie warstwy skóry i naczynia krwionośne! Ten rodzaj promieni słonecznych odpowiedzialny jest za fotostarzenie się skóry, powstawanie nowotworów i zaburzenia pigmentacji (przebarwienia na skórze). Aby chronić cerę przy promieniami UVA, należy stosować kosmetyki ze wskaźnikiem PPD przez cały rok.
- promienie UVB – są to promienie sezonowe – uaktywniają się szczególnie latem i odpowiadają za opaleniznę, poparzenia skórne i alergiczne reakcje skóry na słońce. Aby przeciwdziałać tym groźnym dla cery promieniom, powinno się stosować kremy z wysokim faktorem SPF, czyli np. filtr do twarzy 50.
- promienie UVC – na szczęście tego rodzaju promienie przechodząc przez atmosferę, zostają przez nią pochłonięte i nie musimy martwić się o ich szkodliwe działanie.
Ostatecznie do powierzchni ziemi dociera więc około 95% promieni UVA i zaledwie kilka proc. promieni UVB. Ponadto, według U.S. Environmental Protection Agency, 90% oznak starzenia się skóry jest wynikiem działania promieniowania UV [1].
Wiele kobiet niestety lekceważy zalecenia dermatologów, mówiące o konieczności całorocznej ochrony cery przed promieniami słonecznymi. Niestety zaniedbania takie mogą później zemścić się zmarszczkami, rakiem skóry, przebarwieniami a nawet poparzeniami słonecznymi. Ryzyko takich powikłań może tylko zminimalizować właściwe stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym!
Niestety obydwa rodzaje promieniowania (UVA i UVB) przyczyniają się w mniejszym lub większym stopniu do wystąpienia raka skóry. Dlatego chroń skórę przed promieniami nie tylko latem na wakacjach, ale też każdego powszedniego dnia, nawet podczas pochmurnej pogody.
Co oznacza skrót SPF?
Skrót SPF (Sun Protection Factor), który wyznaczono w 1962 roku, oznacza wartość liczbową filtra, która określa możliwości danego kosmetyku do ochrony przeciwsłonecznej. Wartość SPF określa, jak długo można przebywać na słońcu bez poparzenia sobie skóry (powstania rumienia).
W naszym klimacie, leżąc na słońcu, pierwszy rumień (oparzenie) pojawi się na skórze już po 15-20 minutach (wartość bazowa), dlatego SPF określa wielokrotność tego okresu.
Jak więc obliczyć ile minut można przebywać na słońcu? wystarczy szybka kalkulacja:
Przykład:
Filtr SPF 20 – oznacza, że kosmetyk dostarcza ochronę przeciwsłoneczną na 5-godzinną ekspozycję na słońce – (15 x 20 = 300 minut, czyli 5 godzin).
Poniżej znajduje się gotowa tabela już po obliczeniach:
- SPF 10 – ochrona przez 2,5 godziny
- SPF 15 – ochrona przez 3 godziny i 45 minut
- SPF 20 – ochrona przez 5 godzin
- SPF 30 – ochrona przez 7 godzin i 30 minut
- SPF 50 – ochrona przez 12 godzin i 30 minut
- SPF 50 + – ochrona powyżej 12 godzin i 30 minut
Niestety to nie takie proste… aby przykładowo krem z filtrem 50 faktycznie chronił skórę przed promieniami UVA i UVB przez 5 godzin, należy aplikować go co 2 godziny. Kolejna bardzo ważna sprawa: aby krem z filtrem przeciwsłonecznym spełnił swoją rolę, należy nakładać na skórę grubą warstwę i zaleca się, aby było to 2 mg na 1 cm2 ciała.
Jaki jest najwyższy filtr SPF? Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją filtrów przeciwsłonecznych, wysokość najwyższego filtra wynosi 50 +.
Czym jest filtr słoneczny?
Mianem filtra słonecznego określa się związek chemiczny, który wykorzystuje się w kosmetykach, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.
W kosmetologii stosuje się 2 rodzaje filtrów: chemiczne i mineralne (tzw. fizyczne). Aby kosmetyk maksymalnie mógł chronić skórę przed promieniami, używa się kombinacji obu rodzajów filtrów bowiem dopiero wtedy dajemy skórze odpowiednią i kompleksową ochronę.
- Filtry mineralne (zwane też jako naturalne lub fizyczne) – ich działanie przypomina funkcjonowanie lusterka, a więc odbijają one od skóry promienie słoneczne i nie przepuszczają ich w jej głąb. Jako filtry mineralne stosuje się dwa związki chemiczne:
- tlenek cynku,
- i dwutlenek tytanu.
- Filtry chemiczne (zwane jako sztuczne) – ich działanie wygląda zupełnie inaczej, bo zamiast odbijać promienie od skóry, pochłaniają je, absorbując całą energię niesioną przez te promienie. Jako filtry chemiczne stosuje się:
- silatrisol,
- tinosorb,
- avobenzon,
- i oktokrylen.
Karnacja a wysokość filtra
Podczas doboru filtra do cery, panuje jedna podstawowa zasada – im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr przeciwłoneczny powinnaś zastosować.
W przypadku kremów z filtrem SPF50, określa je się jako sun blockery, czyli skuteczna zapora przeciwsłoneczna. Dowiedziono, że kremy z takim filtrem mimo wysokiej jego wartości, nie chronią jednak skóry w 100%, a bardziej w obszarze 98% promieniowania.
Regułą jest też, że opalając się, powinniśmy zaczynać od kosmetyku z jak największym filtrem, a wraz z powstawaniem opalenizny, obniżać jego wysokość.
Jak dobrać wysokość filtru? filtry najlepiej dobierać do cery na podstawie fototypu skóry, ale trzeba też pamiętać o indywidualnych potrzebach naszej skóry i tak:
- Osoby z cerą trądzikową – powinny używać kremów z filtrem fotoochronnym z SPF w okolicach 20-30. Ważne, aby takie kremy nie obciążały skóry i nie blokowały ujść mieszków włosowych, więc jego konsystencja powinna być lekka.
- Osoby z cerą naczynkową i trądzikiem różowatym – w tym przypadku zaleca się stosowanie kremów z filtrem 50+ albo w ogóle unikanie ekspozycji skóry na słońce.
- Osoby z fotoalergią – tutaj także należy stosować kremy z największym filtrem SPF50+. Ich używanie należy zacząć już od wczesnej wiosny, przez całe lato i wczesną jesień.
[1] Epa.gov. https://www.epa.gov/sites/production/files/documents/uviguide.pdf. Published 2004.
Warto przeczytać:
- Najlepszy Balsam Brązujący RANKING
- Dobry krem pod oczy na zmarszczki 40+ RANKING
- Maść, plastry i kremy na blizny RANKING
- RANKING: Najlepsze kremy pod oczy
- Najlepszy krem BB + RANKING + opinie