Ślub to jeden z dni w ciągu całego życia, za który przychodzi nam słono zapłacić. Przygotowania do wesela zajmują bowiem bardzo dużo czasu i pieniędzy – każda z par chce, aby ten dzień był piękny i wyjątkowy. Ile zwykle wydajemy na ślub i który wydatek powinniśmy najbardziej przemyśleć?

Jak wyglądają ślubne wydatki?

Wydawałoby się, że pora roku, w której odbywa się ślub, nie ma żadnego wpływu na nasze wydatki. Lato, zima, co za różnica? A jednak najdroższe śluby odbywają właśnie w wakacje. Nowożeńcy wydają wówczas średnio 45 000 zł na organizację ślubu i wesela, podczas gdy poza sezonem o 15 000 zł mniej.

Tak wynika z III Badania Nowożeńców, które przeprowadzono w dniach od 9 marca do 16 kwietnia 2016 roku. Zwykle ok. połowa wszystkich kosztów idzie na wynajęcie sali weselnej.

Ciekawie jednak przedstawia się kwestia pozostałych kosztów, takich jak suknia ślubna, muzyka czy fotograf. Wydawałoby się, że spośród tych wszystkich wydatków młode pary najwięcej wydają na zespół. Jednak podobną cenę nowożeńcy płacą i za muzykę i za suknię panny młodej. Zwykle jest to koszt w granicach od 2000 do 4000 zł.

Zdarzają się jednak panie, które za sukienkę są w stanie zapłacić nawet 5000 zł. Za fotografa i kamerzystę płacimy zwykle od 1000 do 2000 zł. Najmniejszym wydatkiem jest za to uroczystość w kościele. Pary również chętnie wydają pieniądze na wszelkie atrakcje weselne, takie jak fontanna czekoladowa, pokazy barmańskie, serwowanie dziczyzny czy fotobudka.

Muzyka na wesele – jaki jest najczęstszy wybór?

Kogo wybieramy najczęściej – zespół czy DJ-a? Aż 58% osób na pytanie: DJ czy zespół muzyczny – kto zagra na Waszym weselu?, wybrało drugą odpowiedź. Mimo wszystko, coraz więcej młodych osób decyduje się na DJ-a. Jest to przede wszystkim tańsza opcja. DJ wybierany jest najczęściej przez osoby, które nie tylko chcą ograniczyć koszty, ale także chcą mieć wybór, co do repertuaru muzycznego – mówi redaktor z portalu muzyka-wesele.pl.

Wybór oprawy muzycznej wesela – o czym musimy pamiętać?

Wśród wszystkich ślubnych wydatków jednym z najważniejszych wydaje się być oprawa muzyczna wesela. I nie dlatego, że za nią musimy zapłacić najwięcej, ale dlatego, że od niej w głównej mierze zależy cała zabawa weselna. O czym musimy pamiętać, wybierając idealną oprawę muzyczną? Przede wszystkim podstawowe pytanie to: DJ czy zespół? Pierwsza opcja oczywiście jest tańsza i coraz częściej wybierana przez młodych. Ale wiele osób woli muzykę na żywo.

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego repertuaru – to oczywiście możemy zdać się na zespół czy DJ-a lub możemy sami zaproponować muzykę. W przypadku DJ-a oczywiście mamy większą dowolność.

Zespół niestety niekoniecznie zagra wszystko, o co poprosimy. Ważną rzeczą jest również sprawdzenie akustyki sali weselnej, ustalenie godziny, do której będzie grać zespół oraz wybór zabaw weselnych.

Także ważną kwestią, w przypadku wyboru zespołu, jest próba tańca weselnego. Ćwiczenie przy magnetofonie to co innego niż taniec przy muzyce na żywo. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni zespół czy DJ-a warto przesłuchać ich demo lub poszukać na Youtubie filmików z ich udziałem.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.