Modelina jest bardzo wdzięcznym tworzywem. Pozwala na wykonanie bardzo szczegółowych elementów, dzięki czemu możemy zrobić wiele drobiazgów, które ucieszą innych.

Aniołki z modeliny

Modelina to ogólna nazwa różnych mas plastycznych, które cechują się tym, że po wpływem temperatury, światła czy powietrza można je utwardzić.

Jest doskonałą zabawką dla dzieci, jak i tworzywem chętnie używanym przez plastyków do tworzenia biżuterii i figurek.

aniolki-z-modeliny

Najczęściej spotyka się modelinę utwardzaną temperaturą. Niestety jakość idzie w parze z ceną. Można kupić w miarę tani zestaw 6 kolorów, ale taka modelina jest twarda, kruszy się i żeby nadać jej konsystencję plasteliny konieczną do pracy, trzeba ją długo wyrabiać.

Znacznie lepiej kupić więc pojedyncze kostki modeliny dobrej firmy, bo choć wydatek będzie większy, to praca z nią da dużo radości.

Na początek potrzebne są kolory podstawowe: żółty, czerwony, niebieski – ich łączenie pozwoli uzyskać mnóstwo odcieni, oraz biały – niezbędny do rozjaśniania kolorów i nadawania im pastelowych odcieni i czarny – zwykle potrzebny tylko do detali, mimo to bardzo ważny.

Zmieszanie wszystkich kolorów nie da tak ładnej czerni. Jeśli chcemy lepić aniołka, to warto też zaopatrzyć się w kolor cielisty, który jest dostępny w kilku odcieniach.

Interesujące są też modeliny metaliczne lub z dodatkiem brokatu – taki srebrny brokatowy idealnie nadaje się na anielskie skrzydła.

Aniołek stojący

Do wykonania figurki stojącego aniołka potrzebne będą:
• narzędzia do modelowania lub zwykła wykałaczka,
• modelina w kolorze:
◦ cielistym,
◦ niebieskim,
◦ białym,
◦ srebrnym (może być tylko biały),
◦ żółtym,
◦ czarnym.

Pracę zaczynamy od przygotowania odpowiedniego koloru sukienki – jeśli mamy tylko ciemnoniebieską modelinę, warto ją wymieszać z białą, aby uzyskać odcień błękitny. Kolor może być jednolity, ale ciekawie wygląda też taki z jaśniejszymi i ciemniejszymi pasmami.

Z porcji niebieskiej modeliny wielkości moreli odrywamy jedną trzecią. Z pozostałej modeliny robimy dużą kroplę, którą ustawiamy pionowo – to spłaszczy nieco jej dolną część.

Oderwaną część modeliny dzielimy na pół i robimy dwie małe krople – rękawy. Przy pomocy wykałaczki lub innego narzędzia w rękawach robimy otwory na ręce, rękawy mocujemy do sukienki.

Z cielistej modeliny formujemy odpowiedniej wielkości główkę oraz 4 kuleczki – każda wielkości małej fasolki – modelujemy z nich dłonie i stopy (najlepiej utworzyć kształt fasoli lub kropli, a po przyklejeniu w odpowiednim miejscu narzędziem zaznaczamy palce).

Twarz robimy przed przyklejeniem: oczy to kolejno maleńkie kuleczki z białej, niebieskiej i czarnej modeliny, nos z cielistej kulki, usta wgniatamy narzędziem (wgłębienie wygląda lepiej w tym wypadku niż naklejony element).

Głowę mocujemy na górze i ozdabiamy włosami z żółtych, cienkich wałeczków. Białą lub srebrną modelinę rozwałkowujemy, a następnie wycinamy kształt skrzydeł, które warto ozdobić wygniatając w modelinie wzorki.

Tak przygotowanego aniołka można utwardzić zgodnie z instrukcją producenta umieszczoną na opakowaniu masy.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com