4 miesiąc ciąży

W drugim trymestrze typowo ciążowe, nieprzyjemne dolegliwości słabną. Czujesz się lepiej, masz więcej energii, a przed Tobą ekscytujący moment. Przy odrobinie szczęścia, poznasz płeć swojego dziecka, u którego pojawiają się już cechy płciowe. Istnieje nawet niewielkie prawdopodobieństwo, że odczujesz ruchy maleństwa. Piersi nadal rosną, ale stają się mniej wrażliwe. Powraca ochota na seks. Wiele kobiet twierdzi, że w tym czasie pieszczoty sprawiały im największą przyjemność. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz współżyć nawet do porodu.

Korzystając z przypływu energii zacznij regularnie ćwiczyć. Na tym etapie ciąży zaleca się 30 minut umiarkowanego wysiłku dziennie. Mogą to być zajęcia w klubach fitness, które mają specjalne oferty dla ciężarnych kobiet, ale świetnie sprawdzą się także zwykłe spacery. W czwartym miesiącu ponownie zaleca się wykonanie szeregu badań. Składają się na nie morfologia krwi oraz badanie moczu. Natomiast lekarz sprawdzi ciśnienie krwi, wagę, wysokość dna macicy oraz pH wydzieliny pochwowej.

4 miesiąc ciąży, to okres kiedy mogą pojawić się choroby dziąseł, krwawienie i wrażliwość. Dzieje się tak, ponieważ dziąsła tak jak i inne błony śluzowe stają się nabrzmiałe. Ogranicz słodycze, zamień szczoteczkę na bardziej miękką i wzbogać dietę o witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne. Krwawić może także nos. Nawilżaj powietrze oraz stosuj spreje do nosa z wodą morską. Obrzęk śluzówki powoduje uczucie zatkanego nosa oraz może wywoływać chrapanie. Tę dolegliwość można wyeliminować specjalnymi plasterkami naklejanymi na nos lub spaniem z lekko uniesioną głową. Na tym etapie powiększająca się macica uciska na żołądek.

Dodatkowo relaksyna i progesteron rozluźniają mięśnie gładkie. Gdy dzieje się tak z mięśniami oddzielającymi przełyk od żołądka, treść pokarmowa i kwas żołądkowy cofają się do przełyku. Podrażniają śluzówkę i powodują pieczenie. Właśnie dlatego w czwartym miesiącu mnóstwo kobiet narzeka na zgagę. Można ten objaw złagodzić. Jedz częściej, ale za to mniejsze porcje. Unikaj stresu oraz żuj gumę.

Pij pomiędzy posiłkami, a nie w ich trakcie. Nie śpij tuż po jedzeniu oraz zwracaj uwagę po jakich potrawach dolegliwości się nasilają. Unikaj czekolady, kawy, napojów gazowanych oraz smażonych i ostrych dań. Pij ciepłe mleko z miodem i nie noś ubrań uciskających żołądek.

Dzidziuś jest już wielkości dłoni. Waży około 130 gramów, a mierzy około 16 centymetrów. Wydłużają mu się nóżki, głowa staje się bardziej proporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Widać już rysy twarzy. Przy nadal zamkniętych oczkach wyrastają brwi i rzęsy. Ciało pokryte jest meszkiem zwanym lanugo.

Przez skórę widać naczynia krwionośne, ponieważ jest prawie przeźroczysta. Pojawia się maź płodowa. Pokrywa ona skórę dziecka i chroni ją przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi aż do narodzin. Kora mózgowa jest pofałdowana, powstają połączenia nerwowe. Serce bije dwa razy szybciej niż u matki! Tkanka chrzęstna kostnieje. Maluch porusza już ramionami, przeciąga się i słyszy dźwięki. Dzidziuś połyka już płyn owodniowy oraz potrafi ssać kciuk. Robi to również wtedy, gdy jesteś zestresowana dlatego powinnaś uważać na swoje nerwy.

Brak postów do wyświetlenia