1 miesiąc ciąży

1 miesiąc ciąży jest najbardziej tajemniczym czasem. Przyszła mama zazwyczaj nawet jeszcze nie wie o tym, że spodziewa się dzidziusia. Stwierdzenie tego, że kobieta zaszła w ciążę jest możliwe dopiero po siedmiu dniach od zapłodnienia. Po tym czasie można wykonać test lub badanie krwi, które potwierdzi lub zaprzeczy ciążę. Warto zwrócić uwagę na to, że początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zatem, kiedy kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, znajduje się już zazwyczaj w czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Więc de facto pierwszy miesiąc ma już za sobą i przeżyła go w zupełnej niewiedzy.

Natomiast jej ciało powoli zaczynało wysyłać sygnały. Najoczywistszym objawem jest jak wiadomo brak miesiączki. To właśnie w momencie opóźniania się okresu kobiety zaczynają zastanawiać się czy nie doszło do zapłodnienia. Jest to jednak sygnał niezwykle mylący. Dieta odchudzająca, stres lub zmiany hormonalne mogą opóźnić miesiączkę i zasugerować kobiecie błędną przyczynę. Z drugiej strony, wiele kobiet doświadcza niewielkiego krwawienia przez kilka następnych miesięcy po zapłodnieniu. Dzieje się tak zazwyczaj w czasie owulacji lub terminie miesiączki. Dlatego wykonanie testu ciążowego jest sprawą absolutnie kluczową. Trzeba jednak pamiętać, że pozytywny wynik testu ciążowego trzeba potwierdzić u lekarza ginekologa.

W trakcie pierwszego miesiąca brzuch wygląda… normalnie. Przynajmniej z zewnątrz. W środku bowiem zachodzą już pewne zmiany. Twoja macica się powiększa, a tkanka szyjki macicy staje się lekko napuchnięta i przybiera ciemniejszą barwę. Zmienia się oczywiście również Twoje samopoczucie. Odpowiadają za to hormony, których stężenie po zapłodnieniu bardzo szybko wzrasta. Ich zadaniem jest utrzymanie ciąży. Jako pierwsze reagują piersi. Stają się pełniejsze, jakby napuchnięte i znacznie bardziej wrażliwe. Ponadto ciemnieją brodawki i otoczki. Pod wpływem hormonów powiększają się naczynia krwionośne co skutkuje widoczną pod skórą “siateczką” z żyłek. Na tym etapie powinnaś rozpocząć dbanie o piersi. Zacznij wcierać krem na rozstępy oraz nosić dobrze podtrzymujący biustonosz.

W pierwszym miesiącu pojawiają się słynne poranne nudności. Niestety, niektórym kobietom dokuczają one także o innych porach dnia. Aby ich uniknąć jedz regularnie pięć posiłków dziennie i spróbuj pić herbatki, w szczególności imbirowe, miętowe i melisę. Jednym z pierwszych objawów ciąży jest także częste oddawanie moczu. Dzieje się tak przez zwiększoną ilość progesteronu, który rozluźnia mięśnie pęcherza. Ponadto niektóre kobiety odczuwają metaliczny posmak w ustach. Pojawia się również nadwrażliwość na pewne zapachy. Na tym etapie powinnaś zrezygnować z wszelkich używek. Papierosy i alkohol czy narkotyki mogą poważnie zaburzyć rozwój płodu. Powinnaś także zacząć stosować kwas foliowy. Jest on niezbędny dla prawidłowego uformowania się układu nerwowego płodu.

Zastanawiasz się jak w pierwszym miesiącu wygląda przyszły dzidziuś? W chwili zagnieżdżenia się w macicy zarodek ma od 0,7 do 1 mm wielkości. Komórki układają się w trzy warstwy, z których powstaną części ciała.Z pierwszej skóra, oczy, uszy i układ nerwowy, drugiej układ oddechowy, pęcherz moczowy, jelita, wątroba, trzustka i tarczyca, z trzeciej mięśnie, kości, układ krążenia i moczowo-płciowy, tkanka łączna i narządy płciowe. Zarodek jest przeźroczysty, lekko szary. Powstaje worek owodniowy.Po miesiącu zarodek ma już wyodrębniony mózg i serce, które zaczyna bić ok. 22 dnia po zapłodnieniu.

2-tydzień-ciąży

2 tydzień ciąży [pewne WĄTPLIWOŚCI?] – koniecznie sprawdź!

2 tydzień ciąży to czas, który wprowadza wiele zamieszania. Szczególnie, że według lekarskiej terminologii, kobieta nie jest jeszcze wtedy w ciąży! Koniecznie zatem zobacz,...
1-tydzien-ciąży-pierwszy-miesiąc-ciąży

1 tydzień ciąży – [ZOBACZ] o czym musisz wiedzieć już TERAZ

Kobiety, które planują ciążę, chcą już od pierwszych dni mieć pewność, że będą szczęśliwymi matkami. Niestety aby poznać prawdę w stu procentach, trzeba uzbroić...