Nowotwór to diagnoza, która dotyka coraz więcej osób. Obecnie traktowana jest już jako jedna z chorób cywilizacyjnych. Terapia onkologiczna może być długotrwała i niezwykle kosztowna, a świadczenia gwarantowane w ramach NFZ niewystarczające.

Właśnie dlatego warto rozważyć ubezpieczenie na wypadek raka. Onkopolisa zapewnia wsparcie finansowe w przypadku zdiagnozowania u osoby ubezpieczonej choroby nowotworowej.

Świadczenie może pokryć dodatkowe koszty leczenia, rehabilitacji lub innych potrzeb materialnych, które okażą się niezbędne w tej trudnej sytuacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie od nowotworu.

Czym jest ubezpieczenie od nowotworu?

ubezpieczenie na wypadek raka

Ubezpieczenie na wypadek raka to rodzaj polisy, która zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku zdiagnozowania u osoby ubezpieczonej choroby nowotworowej. Świadczenie zostanie wypłacone jednorazowo, a jego wysokość zależy od wybranego wariantu i sumy ubezpieczenia.

Onkopolisę można nabyć jako osobną ochronę lub (częściej) w formie rozszerzenia do polisy na życie i zdrowie czy element pakietu ubezpieczeniowego. W zależności od zakresu wykupionego wariantu ubezpieczenie na wypadek nowotworu gwarantuje wypłatę świadczenia po diagnozie, co może okazać się sporym odciążeniem finansowym dla osoby chorej w ciężkiej sytuacji materialnej, do której przyczynia się m.in. konieczność podjęcia złożonej terapii.

Świadczenia z onkopolisy ubezpieczony może przeznaczyć  według własnych potrzeb na:

 • leczenie (w tym zabiegi i operacje);
 • kupno leków nierefundowanych (również niedostępnych w Polsce);
 • pokrycie kosztów specjalistycznej diety oraz dietetyka;
 • dojazdy do szpitali i ośrodków terapeutycznych;
 • konsultacje lekarskie (również prywatne);
 • opiekę nad dziećmi i zwierzętami.

Jaką ochronę zapewnia onkopolisa?

Ubezpieczenie od konsekwencji zachorowania na raka zapewnia przede wszystkim wsparcie finansowe osobie, której postawiono diagnozę. Świadczenia uzyskane w ramach onkopolisy mogą pokryć koszty leczenia w wyższym stopniu, niż gwarantuje to NFZ.

Dodatkowe pieniądze przydadzą się, jeśli zajdzie potrzeba podjęcia nierefundowanych terapii, zakupu medykamentów, sprzętu rehabilitacyjnego czy wizyt w prywatnych klinikach. Świadczenia pokryją też koszty dojazdów do ośrodków medycznych.

Ubezpieczenie na wypadek raka może zapewnić również ochronę finansową dla bliskich w razie śmierci osoby zmagającej się z chorobą nowotworową. Niektóre onkopolisy gwarantują także dodatkowe świadczenia, np. prywatne konsultacje medyczne, dietetyczne, domowe wizyty pielęgniarki czy opiekę nad dziećmi w razie pobytu w szpitalu. Wszystko zależy od warunków danego ubezpieczenia, dlatego warto dobrze przeanalizować dostępne na rynku oferty.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie od raka?

Ubezpieczenie od nowotworu może być znaczącym wsparciem dla chorych na raka w obliczu postawienia tak poważnej diagnozy medycznej. Chorzy z powodu zagrożenia zdrowotnego nie mają często możliwości zarobkowania, a świadczenia z ZUS mogą być wówczas niewystarczające. Kwestie finansowe to zatem najważniejszy powód, dla którego warto rozważyć prywatne ubezpieczenie na wypadek nowotworu.

Dzięki odpowiednio dobranej onkopolisie pacjenci z rakiem zyskują dodatkowe środki na rehabilitację, a także zabezpieczenie własnego utrzymania. Tak poważna choroba często wymaga również modyfikacji własnego otoczenia – np. przebudowy łazienki, kupna specjalistycznego łóżka, materaca czy innych sprzętów.

To pochłania ogromne sumy pieniędzy. Świadczenia z ubezpieczenia na wypadek raka to najlepszy sposób na odciążenie osoby chorej i jej rodziny w obliczu zmagania się z problemami życia codziennego.

Na co zwrócić uwagę, kupując onkopolisę?

Wybierając ubezpieczenie na wypadek nowotworu, należy przede wszystkim kierować się zakresem oferowanej przez towarzystwo ochrony, a także sprawdzić jej wyłączenia.

Istotne będą również kryteria medyczne, jakie stawia ubezpieczyciel przed zawarciem umowy. Onkopolisa powinna zapewniać uzyskanie jak najwyższych świadczeń finansowych z tytułu diagnozy różnych odmian i stadiów choroby nowotworowej – te zawsze będą wymienione w OWU.

Dokonując wyboru ubezpieczenia na wypadek raka, zwróć uwagę na następujące kwestie:

 1. Zakres polisy – sprawdź, jakie nowotwory są objęte ochroną (typ oraz stadium) oraz jakie są limity świadczeń w przypadku konkretnej diagnozy. Może zdarzyć się bowiem, że polisa nie obejmuje np. nowotworów skóry lub innych typów zachorowań na raka.
 2. Karencja – ubezpieczyciele mogą zastrzegać sobie pewne okresy karencji. Jeśli nowotwór zostanie zdiagnozowany w takim okresie, świadczenie nie zostanie wypłacone mimo uiszczenia składki.
 3. Dodatkowe świadczenia –  niektóre oferty gwarantują np. prywatne konsultacje, opiekę nad dziećmi, wizytę pielęgniarki, pomoc psychologiczną, zasiłek dzienny, świadczenie po śmierci ubezpieczonego dla jego bliskich itp.
 4. Koszt i suma ubezpieczenia – przeanalizuj wysokość składki ubezpieczeniowej (możliwe modyfikacje składek wraz z wiekiem, dostępność zniżek). Wysokość świadczenia z tytułu zachorowania na raka zależy od składki – im wyższa, tym większa będzie kwota odszkodowania.
 5. Dokładnie przeczytaj OWU – zwróć uwagę zwłaszcza na ograniczenia ochrony i definicje (np. jak ubezpieczyciel definiuje nowotwór oraz jakie wyłączenia stosuje w umowie). Upewnij się, że dobrze rozumiesz wszystkie warunki ubezpieczenia.
 6. Porównaj oferty wielu towarzystw – skorzystanie z kalkulatorów ubezpieczeniowych online może być dobrym sposobem na wybór najlepszej możliwej oferty na rynku!
 7. Czas zakupu polisy – ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania nowotworu warto nabyć, gdy jest się młodym i zdrowym. Czekanie z zakupem do momentu zachorowania, gdy stan zdrowia znacznie się pogorszy, może skutkować odmową wypłaty świadczeń.

Gdzie można kupić onkopolisę?

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jak ważne może okazać się ubezpieczenie dla chorych na raka w okresie podjęcia leczenia i rekonwalescencji. Onkopolisa to najpewniejsza forma zabezpieczenia finansowego w obliczu diagnozy, która może dotknąć każdego z nas.

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć oferty ubezpieczenia na wypadek nowotworu? W tym celu skorzystaj z bogatej oferty polis dostępnej na stronie multiagencji CUK! Znajdziesz tam propozycje wielu towarzystw w jednym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jaką ochronę zapewnia onkopolisa i jak wykupić ubezpieczenie na wypadek raka, przeczytaj ten artykuł: 

https://cuk.pl/porady/ubezpieczenie-dla-kobiet-na-wypadek-raka-ktore-wybrac.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.