2 miesiąc ciąży

2 miesiąc ciąży, to czas kiedy powinnaś odbyć pierwszą ciążową wizytę u ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie USG. W drugim miesiącu do wymiotów dołączają zgaga, wzdęcia i zaparcia. Aby z tym walczyć zmień swoją dietę. Pij dużo wody mineralnej, porzucając soki z kartonów i napoje gazowane. Nie jedz tłustych, ciężkostrawnych potraw. Zamiast tego zajadaj się owocami i warzywami. Szczególnie bogatymi w błonnik, kwasy omega-3, węglowodany, witaminy E i D oraz białko. Odpowiednia dieta nie tylko pozwoli uniknąć Ci anemii, ale także pomoże dziecku odpowiednio się rozwijać.

Drugi miesiąc powinnaś w dużej mierze przespać. Senność to jedna z głównych dolegliwości tego etapu ciąży. Dlatego śpij codziennie minimum dziewięć godzin, ponadto rób sobie drzemki w środku dnia i pamiętaj, że kodeks pracy zabrania Ci pracowania na nocną zmianę. Uważaj na zawroty głowy i omdlenia. Są one skutkiem spadku ciśnienia w początkowej fazie ciąży. Aby ich uniknąć nie zmieniaj gwałtownie pozycji, unikaj dusznych pomieszczeń oraz długiego stania lub siedzenia nogę na nogę. Jeśli jest Ci słabo unieś nogi wyżej niż głowę. Dodatkowo powinnaś zadbać o zęby.

Koniecznie odwiedź lekarza, ponieważ choroby dziąseł oraz infekcje jamy ustnej zwiększają możliwość przedwczesnego porodu. Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla. Tym bardziej jeśli nie robiłaś tego nigdy wcześniej, teraz jest na to idealna pora. Napinaj i rozluźniaj mięśnie dna miednicy naprzemiennie. Taka gimnastyka ma same zalety. Zapobiega problemom z nietrzymaniem moczu po urodzeniu dziecka, ułatwia poród oraz zwiększa satysfakcję ze współżycia.

Zmienne nastroje to zmora kobiet w drugim miesiącu ciąży. Raz jesteś szczęśliwa, raz wściekła. Następnie roześmiana, a po pięciu minutach zanosisz się płaczem. Jest to oczywiście spowodowane hormonami i o ile samego problemu nie można zlikwidować, da się zmniejszyć huśtawkę nastrojów. Przede wszystkim spędzaj czas na świeżym powietrzu. Korzystaj ze słońca, dużo spaceruj. Ponadto uprawiaj aktywność fizyczną, gimnastyka lub basen sprawdzą się wyśmienicie. Jedz produkty bogate w witaminę B6 i magnez. Łagodzą one pobudzenie nerwowe. Myśl pozytywnie i polegaj na bliskich. Twoje rozdrażnienie to stan przejściowy, pamiętaj o tym.

Na tym etapie zarodek pobiera wszystkie potrzebne mu do życia substancje od Ciebie. Dzieje się to za pomocą woreczka żółtkowego (następnie zastąpi je łożysko). Głowa stanowi połowę ciała dziecka, a mózg zaczyna powoli pracować. Po bokach pojawiają się dwie czarne plamki. Później przesuną się w dół twarzy i powstaną z nich oczy. W tym czasie zarodek jest niezwykle delikatny. Okres ten nazywamy organogenezą, ponieważ u dziecka powstają najważniejsze organy.

Na koniec drugiego miesiąca dzidziuś ma już 1,5 centymetra i jest w ciągłym ruchu. Ponadto posiada już własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach. Serce ma już dwie komory i uderza 150 razy na minutę. Kształtuje się kościec, na razie jego budulcem jest chrząstka. Zarodek ma już także wykształcone jelita, nerki, wątrobę i trzustkę. Na twarzy widać już nosek i oczka.

6-tydzien-ciąży-szósty

6 tydzień ciąży – wygląd brzucha, objawy, usg, ból brzucha…

6 tydzień ciąży to czas, kiedy emocje związane z radosną nowiną powoli opadają, a zaczyna się codzienna rutyna. Będzie trwać osiem długich miesięcy, jesteś...
5-tydzień-ciąży-piąty

5 tydzień ciąży – tycie, objawy, plamienia, USG i… SAMA zobacz!

5 tydzień ciąży to czas, kiedy praktycznie każda kobieta obserwująca siebie, wie już, że jest w ciąży. Rozpoczyna się niezwykła podróż do narodzin... chcesz...