3 miesiąc ciąży

3 miesiąc ciąży, to bardzo ważny czas! Okres przejściowy między pierwszym a drugim trymestrem. Brzuszek zaczyna się powoli zaokrąglać, więc po raz pierwszy możesz namacalnie stwierdzić, że spodziewasz się dziecka. Niestety nadal utrzymują się przykre dolegliwości. Czujesz się rozbita, chodzisz często do toalety. Do tego jesteś zaspana i apatyczna. Istnieje jednak dobra wiadomość. Miną one już niedługo. Pod koniec trzeciego miesiąca wahania nastrojów powinny zniknąć. Wróci Ci ochota na wypady z przyjaciółkami oraz apetyt na jedzenie i seks.

W trzecim miesiącu ciąży powinnaś rozważyć zrobienie USG genetycznego. Wykazuje ono wady wrodzone i choroby genetyczne płodu. Ponadto powinnaś wykonać szereg innych badań. Do zbadania są: poziom przeciwciał anty D (aby sprawdzić konflikt serologiczny), glikemia, morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi, mocz, obecność przeciwciał cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy. Warto wykonać także test podwójny PAPP-A (ocenia ryzyko wystąpienia zaburzeń genetycznych) oraz test na obecność wirusa HIV.

W ciąży zwiększa się objętość krwi. To właśnie dlatego ciągle jest Ci ciepło. Pod koniec ciąży ilość krwi krążącej w Twoim ciele wzrośnie około połowę! Przez to Twoje serce bije szybciej, tętno wzrasta. Zwiększona ilość krwi powoduje obrzęki, przede wszystkim nóg. W tym przypadku z pomocą przychodzą żele z heparyną lub wyciągiem z kasztanowca. Stosuj je kilka razy dziennie. Unikaj długiego stania lub nie rób tego w bezruchu. Nie noś ciasnych ubrań, skarpetek, rajstop oraz butów. Zamiast tego postaw na lekkie obuwie z niskim obcasem, wynoszącym maksymalnie trzy centymetry.

Rób zimne okłady lub zanurz nogi w chłodnej wodzie. Przy większej ilości krwi potrzebujesz również więcej żelaza. Włącz do swojej diety zielone i żółte warzywa liściaste, ziarna zbóż oraz żółtka jaj i wołowinę. Przyswajanie żelaza zwiększa witamina C, dlatego produkty zawierające żelazo łącz z tymi, które są bogate w witaminę C np. żurawinę, czarną porzeczkę, paprykę.

Co więcej, powinnaś wprowadzić do swojej diety dużo warzyw i owoców oraz gruboziarniste pieczywo, kaszę, chudy nabiał i mięso (np. drób lub cielęcinę) a także tłuste ryby morskie. Jak ognia unikaj słonych przekąsek, fast foodów, wątróbki, surowych jajek oraz surowego mięsa, ryb i owoców morza, gotowych dań typu instant oraz niepasteryzowanego mleka. Uważaj także na leki. Nawet popularne środki przeciwbólowe jak ibuprofen i aspiryna mogą Ci zaszkodzić. Zażywanie wszystkich leków konsultuj z lekarzem.

Tymczasem płód mierzy już 6 centymetrów i waży około 8 gramów. Funkcjonują już takie narządy wewnętrzne jak jelita, serce, wątroba, nerki i mózg. Następnie będą jedynie się powiększać. Oddzielają się palce dłoni i stóp, wcześniej złączone błoną. Powstają na nich paznokietki. Na główce pojawiają się pierwsze drobne włoski. Oczka przesuwają się ku nosowi, dzięki czemu twarz nabiera bardziej ludzkiego charakteru. Wykształcone są już wargi, które otwierają się i zamykają. Wytwarzają się tęczówki. Zaczyna działać przysadka mózgowa.

10-tydzień-ciąży

10 tydzień ciąży – zmiany, zmiany, ciągłe zmiany… [SPRAWDŹ]

10 tydzień ciąży jest czasem przełomowym. To właśnie w teraz po raz pierwszy, zaczyna ujawniać się brzuszek ciążowy. Kobieta zaczyna czuć, że rzeczywiście jest...
9-tydzień-ciąży

9 tydzień ciąży – objawy, gimnastyka, praca i hormony…

Teraz zaczyna się 9 tydzień ciąży, a z każdym kolejnym tygodniem ciąży, życie kobiety zmienia się coraz bardziej. Gdy opadają pierwsze emocje związane z...