Szkodliwość palenia papierosów to kwestia, która nie budzi większych zastrzeżeń. W związku z tym wydaje się oczywiste, że należy podjąć działania w celu pokonania nałogu.

Problemem jest jednak nie tylko walk z samym nałogiem, ale także potencjalne negatywne skutki palenia papierosów.

Palenie papierosów to jeden z głównych czynników ryzyka wielu poważnych schorzeń. Dym tytoniowy zawiera ponad 7000 substancji chemicznych, z których wiele jest rakotwórczych i toksycznych. Skutki palenia papierosów są liczne i obejmują niemal wszystkie układy organizmu.

  • Układ oddechowy. Palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), rozedmy płuc i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Palacze są również bardziej narażeni na infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc i grypa;
  • Układ krążeniaPalenie papierosów zwiększa ryzyko w postaci wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy itd. Palacze są również bardziej narażeni na nadciśnienie tętnicze i tętniaki;
  • Układ pokarmowyPalenie papierosów może spowodować pojawienie się raka jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka i trzustki. Palacze są również bardziej narażeni na wrzody żołądka i dwunastnicy;
  • Układ rozrodczy. Palenie papierosów może obniżać płodność u kobiet i mężczyzn. Palenie w ciąży zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.

Objawy odstawienne rzucenia wyrobów tytoniowych. Jak długo możemy borykać się z tym problemem?

skutki palenia papierosów

Czas trwania i nasilenie objawów odstawienia nikotyny różnią się u poszczególnych osób. U większości osób objawy ustępują w ciągu 2-4 tygodni, ale u niektórych mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy odstawienia nikotyny są tymczasowe. Z czasem organizm oczyszcza się z nikotyny i objawy ustępują (zwykle dzieje się to samoistnie).

Jak radzić sobie z objawami odstawiennymi po rzuceniu papierosów?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z objawami odstawienia nikotyny:

  • terapia z wykorzystaniem cytyzyny – Mechanizm działania cytyzyny opiera się na wiązaniu z receptorami acetylocholinergicznymi w mózgu, co przypomina proces zachodzący w przypadku nikotyny. Niemniej jednak, to połączenie charakteryzuje się znacznie większą siłą i trwałością, nawet siedmiokrotnie dłuższą, co sprawia, że ​​cytyzyna może skutecznie przyczynić się do usuwania nikotyny z receptorów.
  • terapia zastępcza nikotyną (NRT). NRT dostarcza organizmowi nikotynę w dawkach mniejszych niż papierosy, co pomaga złagodzić objawy odstawienia. Dostępne są różne formy NRT, takie jak plastry, gumy do żucia, tabletki do ssania i spraye do nosa;
  • wsparcie psychologiczne. Indywidualna terapia lub grupy wsparcia mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi aspektami rzucania palenia;
  • zmiana stylu życia. Regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i techniki relaksacyjne, takie jak joga i medytacja, mogą pomóc w łagodzeniu stresu i poprawić ogólne samopoczucie.

Źródła:

  • Mechanizm, objawy i rozpoznanie uzależnienia od tytoniu, opracowanie zbiorowe, Journal of Clinical Healthcare 4 (2014), https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/137472/kopanski_et-al_mechanizm_objawy_i_rozpoznanie_uzaleznienia_od_tytoniu_2014.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 2024-02-11)
  • Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Justyna Sałata-Nowak, Iwona Flisiak, Bożena Chodynicka, Przegl Dermatol 2010, 97, 342–348.
  • Patrycjusz Kołodziejczyk, Katarzyna Baranowska-Kempisty, Piotr Bernat, Piotr Tutka, Cytyzyna w terapii zaprzestania palenia tytoniu, Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2020, s. 76-83;
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.