Sprawdź czym jest olej z oregano i jakie lecznicze właściwości posiada! Pewne jest, że olejek z oregano jest jednym z najcenniejszych naturalnych olejów. Oregano wykorzystujemy bardzo często w kuchni jako przyprawę, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego prozdrowotnych właściwości.

Olejek z oregano – czym jest?

Olejek z oregano pochodzi oczywiście z zioła jakim jest oregano, co nie jest wielkim zaskoczeniem ;-). Powstaje w wyniku destylowania parą wodą. W ten sposób uzyskuje się oleistą i silnie pachnącą substancję.

Olejkiem natomiast, nie jest substancja pozyskiwana poprzez zalewanie części rośliny na przykład oliwą z oliwek czy nawet zwykłym olejem słonecznikowym. Mówimy wówczas o maceracie.

oregano-olej

Istnieją również inne rośliny, z których robi się olej oregano, ale nie ma on wtedy zbyt wiele wspólnego z oryginalnym olejem, oprócz tego, że również intensywnie pachnie i jest często dodawany do potraw.

Są to takie rośliny jak tymianek lub majeranek, których zapach za pierwszym razem wydaje się całkiem podobny. Olejki wykonane z tych roślin nie mają jednak nic wspólnego z olejkiem oregano.

Dlatego przed zakupem, zwłaszcza przez internet, warto uważnie przeczytać skład podany na etykiecie lub zapytać o niego sprzedawcę. Wówczas unikniemy zakupu produktu, którego tak naprawdę nie chcieliśmy…

Sekret olejku z oregano – karwakol oraz tymol

To, co sprawia, że olej z oregano słynie ze swoich licznych właściwości, to substancja o nazwie carvacol (karwakol), która znajduje się w olejku.

Karwakol

Sama wyizolowana substancja ma także wiele właściwości. Między innymi działa silnie antyoksydacyjne, czyli zwalcza wolne rodniki, ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe, stwierdzono, że w niewielkich dawkach ochrania wątrobę. W niskich dawkach obniża również poziom cholesterolu.

Tymol

Innym składnikiem olejku jest tymol. Podobnie jak karwakol, posiada działanie odkażające, ale również i przeciwkaszlowe. Musisz wiedzieć, że zastosowanie samego karwakolu lub tymolu na przykład wyprodukowanego syntetycznie, nie jest tak wysoko skuteczne jak zastosowanie oleju z oregano.

Oprócz tych środków w olejku znajdują się różne inne substancje, tak jak stworzyła je natura. Idealnie ze sobą współgrają i się uzupełniają, sprawiając, że olejek z oregano nabiera prawdziwej mocy!

Dlatego właśnie warto sięgać po naturalny olej, nie zaś po sam związek o nazwie karwakol. Karwakol ma pewną bardzo ważną zaletę, którą jest zmniejszanie aktywności tymolu, który z kolei, w zbyt dużych ilościach, uszkadza układ nerwowy, jest również szkodliwy dla wątroby, nerek oraz serca.

Olejek z oregano dla zdrowia

olej-z-oregano
Olej z oregano

W medycynie naturalnej olejek z oregano, ceniony jest ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Jest silnym naturalnym antybiotykiem zwalczającym drobnoustroje. Przydaje się w walce z infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą ustną.

Olej z oregano na na grzybicę

Olej z oregano niszczy również grzybicę, dlatego chętnie korzystają z niego osoby cierpiące na przykład na grzybicę stóp. Naturalny olejek z oregano jest na tyle skuteczny, że zwalcza nawet drożdżaki z rodziny Candida, a nawet zwalcza bakterie bytujące w odchodach zwierząt oraz człowieka.

Olej z oregano na salmonellę

Można także, przy pomocy oleju z oregano odkażać powierzchnie, gdzie krojone było świeże mięso lub smarować nim powierzchnię skorupek jaj przed rozbiciem ich, ponieważ olejek oregano – zabija również Salmonellę.

Olej z oregano na pasożyty

Jest pomocny w zwalczaniu pasożytów takich jak glisty, tasiemce i inne robaki. Oprócz tych właściwości, olejek oregano znakomicie nadaje się do odstraszania i zwalczania owadów, takich jak na przykład popularne i groźne latem, komary czy kleszcze.

Olej z oregano na kleszcze i boreliozę

Możemy zabezpieczać się przed ich ukąszeniami poprzez smarowanie odsłoniętych części ciała, na przykład przed wybraniem się do lasu. Wyciąganie kleszcza nie należy do przyjemnych zajęć…

Również w przypadku zachorowania na boreliozę, będącą skutkiem ukąszenia kleszcza, środek ten okazuje się skuteczny w zwalczaniu powstałego zakażenia.

Używając olej oregano, odstraszymy także takich niechcianych lokatorów jak:

 • pluskwy,
 • pchły,
 • czy wszy

Skuteczność oregano jest tak wysoka, że wykorzystywana jest nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w lekach farmaceutycznych.

Olejek z oregano w powracających infekcjach

Bywa, że przez wiele dni, a nawet tygodni i miesięcy walczymy z uporczywymi dolegliwościami. Może to być na przykład grzybica, czy zapalenie ucha, albo gardła. Z pomocą przychodzi wówczas właśnie olejek z oregano.

[irp posts=”9221″ name=”Czym są suche olejki i jak je stosować? SPRAWDŹ!”]

Zamiast sięgać po antybiotyki, lepiej wykorzystać w pierwszej kolejności oregano, chociaż warto również wiedzieć, że ma on działanie bardzo podobne do antybiotyków, z tym, że jest pochodzenia naturalnego i nie kumuluje się w organizmie.

Organizmowi łatwiej jest usunąć naturalne substancje, ponadto, olej oregano nie zaburza pracy narządów i nie obciąża wątroby! co jest ogromną zaletą!

Wpływ olejku z oregano na odchudzanie

olejek-z-oregano
Olejek z oregano

Naturalny olej z oregano ma ogromny także wpływ na układ pokarmowy. Skutecznie wspomaga odchudzanie poprzez zwiększenie intensywności spalania tkanki tłuszczowej.

Wszystko dzięki zawartości substancji o nazwie carvacol. Udowodniono, że środek ten przyczynia się w znaczącym stopniu do redukcji tkanki tłuszczowej. Ogranicza również nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej pod skórą.

Badania wykazały, że myszy, którym ograniczono carvacol, tyły znacznie szybciej niż te, którym go podawano. Olej z oregano ogranicza poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Nie bez znaczenia w odchudzaniu, jest również fakt, że olejek ten jest źródłem wielu pożytecznych składników pokarmowych. Znajdziemy tu takie minerały jak:

 • cynk,
 • magnez,
 • potas,
 • wapń,
 • mangan,
 • witaminy E, C i B3

To właśnie te witaminy i minerały dodają witalności, zachęcają do ćwiczeń fizycznych i aktywnego życia. Wpływają na równowagę metaboliczną i stabilizują metabolizm. Olejek oregano wpływa ponadto na wydzielanie żółci, co także przyśpiesza i usprawnia metabolizm.

Za pomocą tego naturalnego oleju, możemy pozbyć się również, nagromadzonych w jelitach złogów kałowych. Najskuteczniejszym zabiegiem aby się ich pozbyć, jest lewatywa, ale również zastosowanie olejku z oregano który także wpływa na ich usunięcie z organizmu, a co za tym idzie, utratę kilku zbędnych kilogramów.

Naturalny olej dla zachowania młodego wyglądu

Stosowanie naturalnych olejów jest bardzo wskazane jeśli zależy nam na zachowaniu zdrowego i młodego wyglądu. Jednym z ważniejszych kosmetycznych właściwości olejku z oregano są jego zdolności w spowalnianiu procesu starzenia. Olej z oregano jest jednym z zawierających największą ilość przeciwutleniaczy.

Stosowany zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie zwalcza objawy starzenia się przez negatywny wpływ środowiska, czyli na przykład spaliny samochodowe, smog, zanieczyszczenie pokarmu i wody.

Systematyczne smarowanie się olejem z oregano, zmniejsza powstawanie zmarszczek i spłyca te już istniejące. Stosowanie tego oleju, opóźnia również występowanie takich objawów starzenia się jak:

 • problemy z układem nerwowym,
 • choroby oczu,
 • wyrodnienia mięśni i stawów.

Masaż olejem z oregano?!

Olejek z oregano stosowany zewnętrznie, idealnie nadaje się do masażu całego ciała. Masaż z wykorzystaniem olejku, powoduje przyjemny relaks poprzez rozgrzewające właściwości oleju.

Olej z oregano jest także doskonały w przypadku bolesności mięśni, spowodowanej na przykład przez aktywność fizyczną, przeforsowanie się, czy chociażby siedzenie w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas.

Rozgrzewające właściwości olejku oregano działają kojąco na skórę, tkankę podskórną i mięśnie. Masaż olejkiem, dodatkowo zwiększa ciepłotę ciała. Wzrasta termogeneza ciała, co wpływa na utratę kalorii oraz spalanie tkanki tłuszczowej.

Masaż z wykorzystaniem olejku jest znakomity dla kobiet, które chcą wysmuklić sylwetkę i ujędrnić skórę.

Olej z oregano na problemy skórne

oregano

Trądzik to zmora wielu osób, nie tylko młodych…  Coraz częściej zdarza się tak, że trądzik wcale nie mija z wiekiem, a wręcz przeciwnie – mocno się nasila. Pojawiają się również inne choroby skóry wywołane różnymi środowiskowymi czynnikami.

Wiele z chorób skórnych jest skutkiem infekcji bakteryjnej… Skuteczny w walce z nimi okaże się właśnie olejek oregano który ma działanie zwalczające bakterie powodujące trądzik i inne skórne choroby.

Olej z oregano możesz wtedy stosować bezpośrednio na skórę (co polecam) lub przyjmować doustnie jako suplement diety. Przy okazji, zerknij proszę na listę 24 suplementów przydatnych szczególnie kobietom które pomogą Ci w pielęgnacji włosów, paznokci i cery.

Bardziej efektywniejsze jest zastosowanie olejku z oregano bezpośrednio na skórę, szybciej również przyniesie efekty. Należy jednak zastosować odpowiednie stężenie olejku, aby uniknąć komplikacji…

Olejek z oregano – skutki uboczne

W sieci pojawiają się doniesienia odnośnie tego, że oregano bywa szkodliwe. Czy należy się ich bać i rezygnować z pomysłu zakupu tego naturalnego oleju? Oczywiście nie!

Warto jednak mieć na uwadze, że każdy środek leczniczy lub prozdrowotny, niezależnie od tego skąd pochodzi i jak został wyprodukowany, jest szkodliwy jeśli zostanie źle wykorzystany.

[irp posts=”12305″ name=”Kwas kaprylowy – 7 cudownych sposobów na zastosowanie!”]

Miejmy świadomość tego, że pomimo iż olejek z oregano jest naturalny, to nie oznacza, że można go stosować bez ograniczeń i według własnego widzi mi się.

Zanim dokonamy zakupu olejku, warto zapoznać się z zasadami terapii, jak należy przeprowadzić ją w sposób poprawny, by rzeczywiście sobie pomóc, zamiast zaszkodzić.

Prawidłowa terapia olejkiem oregano

Przede wszystkim, przed zastosowaniem oleju z oregano, warto skonsultować się z osobą mającą pewną wiedzę na ten temat. Może to być na przykład doświadczony zielarz lub lekarz, który skłania się w kierunku naturalnych metod leczenia.

Stopień rozcieńczenia olejku oregano

Bardzo ważny jest stopień rozcieńczenia olejku oregano, który chcemy wykorzystać. Jeśli kupimy olej stuprocentowy, i nie rozcieńczymy go, to gorzko pożałujemy, ponieważ takie stężenie, doprowadza po prostu do oparzeń skóry.

W zależności od stężenia olejku, występują na skórze bolesne zaczerwienienia, a nawet poważne rany, szczególnie u osób mających skórę wrażliwą i podatną na podrażnienia.

Olejek z oregano doustnie

Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się, kiedy nierozcieńczony olejek z oregano, zostanie zastosowany doustnie. Delikatna błona śluzowa ust, gardła, przełyku oraz żołądka zostanie mocno podrażniona.

Pojawi się mocne pieczenie i ból – w wielu przypadkach konieczna jest nawet hospitalizacja! Zawsze zaleca się rozcieńczanie olejku w wodzie, soku, lub innym oleju neutralnym dla organizmu, na przykład gdy chcemy zastosować go bezpośrednio na skórę.

Istnieje również możliwość zakupu odpowiedniego stężenia olejku oryginalnie. Nie ma obaw, że taki olej będzie mniej skuteczny niż ten z większym stężeniem.

Olej oregano w kapsułkach

oregano-w-kasulkach

Jest tak samo skuteczny, z tym, że znacznie łagodniejszy. Istnieje również możliwość zakupu olejku z oregano w formie kapsułek otoczonych specjalną powłoką, która następnie rozpuszcza się w żołądku.

Łatwiej takie kapsułki połknąć i unika się przy tym, gorzkiego smaku oregano, jaki nie zawsze odpowiada zażywającym ten suplement.

Z zastosowania oleju oregano muszą zrezygnować osoby, które są uczulone na majeranek. Z całą pewnością oregano również im nie posłuży.

[irp posts=”12792″ name=”18 powodów aby używać olej makadamia”]

Stężenia olejku i ich zastosowanie

Do różnych dolegliwości stosować należy różne stężenia olejku z oregano.

Olej oregano jak suplement diety

Jeśli jest stosowany doustnie jako suplement, na przykład w celu przyśpieszenia metabolizmu lub zwalczenia bakterii i pasożytów, to stężenie wynosić powinno od 10 do 20%. Niektórzy polecają nawet by było to jeszcze mniej, nawet od 5 do 10%.’

Olej z oregano stosowany na skórę

Aby posmarować skórę olejkiem, np. zwalczając trądzik, odpowiednie jest stężenie od 0,5 do 1%. Jest to optymalna moc olejku, która nie podrażnia skóry.

Olej z oregano do masażu

Do masażu wykorzystuje się stężenie od 4 do 5%.

Zapalenie ucha

Nigdy nie należy wkraplać olejku bezpośrednio do uszu, na przykład w przypadku zapalenia ucha! To ciało obce, które może spowodować nawet głuchotę. Wystarczy olejkiem posmarować wejście do kanału usznego, aby terapia przyniosła korzyści.

Olejek z oregano na odkażanie powierzchni

Niezależnie od stężenia olejku, należy również unikać kontaktu olejku z oczami. Olej z oregano o stężeniu 100%, nadaje się jedynie do odkażania powierzchni. I tutaj należy zastosować środki bezpieczeństwa w postaci zabezpieczenia się specjalnymi gumowymi rękawicami oraz stosownym ubraniem.

Olejek oprócz usuwania bakterii powoduje również blaknięcie kolorów, wzorów, na przykład tych w drewnie. Dlatego stosujmy go na powierzchnie, gdzie pożądany jest efekt rozjaśnienia.

Olej oregano a bakterie jelitowe

naturalny-olej-z-oregano
Naturalny olej z oregano

Ponieważ olejek ten, ma działanie zbliżone do działania antybiotyku, warto liczyć się z tym, że zaburzy działanie flory bakteryjnej jelit, usuwając również bakterie pozytywne, które w naszym układzie pokarmowym pełnią ważne funkcje.

Spowoduje podobne spustoszenie co każdy antybiotyk. Dlatego warto ściśle trzymać się zalecanej dawki olejku i nie podawać go malutkim dzieciom na przykład w celu zwalczenia pasożytów.

Najpierw, warto upewnić się czy w ogóle taka terapia jest konieczna, wykonując testy na obecność pasożytów, jeśli je u siebie podejrzewamy. Niestety wykrycie pasożytów lub boreliozy nie należy do łatwych rzeczy i często wiąże się z kosztami.

Jednak również, pochopnym zażywaniem oregano możemy zrobić sobie krzywdę. Gdy zdecydujemy się na zażywanie na przykład tabletek, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Tak jak w przypadku zażywania antybiotyków przepisanych przez lekarza, warto i tutaj zastosować probiotyki. Są one dostępne bez recepty w aptece, możemy również stosować naturalne probiotyki takie jak kiszonki lub napój o nazwie kombucha.

Przeciwwskazania do zastosowania olejku

Olejek z oregano, nie jest przeznaczony dla wszystkich. Warto wiedzieć kto nie powinien go stosować. Przede wszystkim jest to produkt nie dla kobiet w ciąży. Olejek ten działa silnie rozkurczowo i rozgrzewająco, również na macicę.

W pierwszym trymestrze ciąży stosowanie oleju z oregano może doprowadzić do poronienia.

Ten naturalny olej ma również działanie rozrzedzające krew, dlatego w przypadku poronienia może spowodować silniejszy krwotok. Nie przysłuży się również kobietom niedługo przed porodem, ponieważ spowoduje większą utratę krwi w czasie jego trwania.

Nie wolno zażywać go wraz z lekami rozrzedzającymi krew i przeciwzakrzepowymi. Mogą spowodować trudny do zwalczenia krwotok nawet u całkiem zdrowych osób. Nie wolno zażywać dużych dawek oregano przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi, lub w przypadku na przykład chęci oddania krwi.

Spowoduje to pewne komplikacje, utratę nadmiernej ilości krwi. Olejek z oregano, nie jest wskazany dla osób, które są cukrzykami, ponieważ obniża poziom cukru we krwi i nie wolno zażywać go razem z lekami, które mają takie samo zadanie.

Osoby leczące się psychiatrycznie i zażywające lit powinny być ostrożne z używaniem olejku ze względu na to, iż blokuje on jego wchłanianie, przez co zaburza przebieg terapii.

Nie ma przeciwwskazań do zastosowania olejku na skórę, jeśli jest w odpowiednim stężeniu.

Olejek oregano a wchłanianie żelaza

Ostrożnie z olejkiem powinny postępować osoby, które cierpią na niedobory żelaza. Olejek zaburza pracę żołądka, zmniejsza ilość kwasu solnego w żołądku i zaburza pracę jelit.

[irp posts=”12830″ name=”Dziurawiec – 19 argumentów aby wreszcie zacząć go stosować!”]

Dlatego można spodziewać się, że blokuje wchłanianie żelaza. Oprócz tego, w olejku znajdują się związki fenolowe, które utrudniają wchłanianie żelaza. Ostrożne powinny być szczególnie osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, są wegetarianami lub weganami, a także osoby mające w przeszłości epizody z anemią.

W przypadku zupełnie zdrowych osób, terapia z użyciem olejku oregano nie powinna trwać zbyt długo, aby uniknąć niedoborów żelaza. Oprócz niedoborów żelaza, u osób nadmiernie spożywających oregano, mogą wystąpić również niedobory cynku.

Olejek z oregano – cena

Zakup tego naturalnego olejku nie jest kosztowny, oto przykładowe ceny:

 • Oregano Oil Concentrate 120 kapsułek – 35 zł.
 • 100% Czysty Olej Oregano, Esencja 15 ml – 45 zł.
 • Oregasept H97 30ml ASEPTA – 40 zł
 • 20% Olej z Oregano 30 ml Vivio – 35 zł.
 • Alter Medica: Oregano Forte olejek z dzikiego oregano – 30 ml – 35 zł.

Jak widzicie, cena oscyluje w okolicach 40 zł za buteleczkę oleju o pojemności 30ml.

Dzikie oregano?

Dzikie oregano zbiera się ręcznie w górach, w wysoko położonych rejonach Turcji. Dzikie oregano charakteryzuje się o wiele wyższą zawartością karwakrolu. Ten olej z dzikiego oregano ma o wiele wyższą wydajność bo jest mocniejszy niż normalny olej z oregano.

Olej z dzikiego oregano nie nadaje się do spożycia bez odpowiedniego rozcieńczenia. Nawet na opakowaniu napisane jest aby nie stosować go bezpośrednio. Więc apeluję o rozwagę!

Czy przekonałam Cię, że naprawdę warto stosować olej z oregano?

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!