Wypadanie włosów może być poważnym i bardzo uciążliwym problemem. Jedną z przyczyn jego występowania jest niedobór witaminy H, czyli biotyny. Czym właściwie jest biotyna i dlaczego jest tak ważna dla kondycji naszych włosów? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym wpisie.

Witaminy, jak wiadomo, mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobory mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne i nierzadko prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a także nasilenia dolegliwości chorobowych.

Niektóre witaminy mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasz wygląd. Z pewnością każdy słyszał już, jak ważna jest dla zdrowia skóry witamina A oraz witamina E. A ile osób słyszało o tym, że na wygląd i dobrą kondycją skóry, włosów oraz paznokci ma wpływ witamina z grupy B nazywana też witaminą H lub biotyną?

Jakie znaczenie dla organizmu człowieka ma biotyna?

Witamina H jest związkiem organicznym, który naturalnie występuje w tkankach roślinnych oraz zwierzęcych. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie i jest koenzymem wielu istotnych procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim organizmie.

Niedobór biotyny, podobnie jak braki innych witamin, może mieć dla zdrowia człowieka bardzo poważne konsekwencje.

Biotyna (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/kosmetyki), podobnie jak inne witaminy z grupy B, odgrywa istotną rolę dla prawidłowej budowy skóry oraz włosów. Dlatego stosowanie szamponów i odżywek z biotyną może wpłynąć korzystnie na strukturę włosów.

Jednak znaczenie biotyny nie kończy się na wpływie na wygląd zewnętrzny człowieka. Witamina ta bierze udział w wielu istotnych procesach zachodzących w organizmie, a jej niedobór może prowadzić między innymi do zapalenia spojówek oraz zaburzeń w metabolizmie tłuszczów.

Można też zaobserwować takie objawy jak zmęczenie, zapalenie skóry wokół ust, nosa, oczu, uszu oraz w pachwinach, zaburzenie wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierną łamliwość, a także wypadanie włosów.

Jak przyjmować biotynę?

Wspomaganie organizmu, który cierpi na braki witaminy H, może polegać na przyjmowaniu odpowiednich suplementów lub leków albo stosowaniu preparatów przeznaczonych do użytku zewnętrznego.

Przykładem tych ostatnich są szampony i odżywki do włosów z biotyną. Dzięki nim można odnotować znaczną poprawę kondycji włosów oraz zredukować ich wypadanie. Zarówno w przypadku suplementów diety, jak i szamponów i odżywek do włosów warto stawiać na dobrej jakości sprawdzone produkty.

Koniecznie należy przestrzegać informacji zawartych na załączonych do nich ulotkach, bo dzięki temu można zyskać większą pewność, że zastosowana kuracja odniesie zamierzony skutek.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.