Każdemu odpowiedzialnemu opiekunowi zależy na zdrowiu i dobrej formie jego czworonoga. W trosce o niego nie można więc pominąć higieny jamy ustnej. Dlaczego jest to tak istotne?

Ponieważ problemy z zębami są jednymi z częstszych, jakie pojawiają się u psów – nawet ponad 80 proc. psów po ukończeniu 2. roku życia mierzy się z chorobami przyzębia. Starajmy się temu zapobiegać! Czyszczenie zębów psa – o czym warto pamiętać?

Zdrowe zęby są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego psiego organizmu. Jeśli coś w obszarze jamy ustnej dzieje się nie tak, nasz pies może być osowiały, nie mieć ochoty na jedzenie, może się nadmiernie ślinić, pojawia się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej pupila – cóż, jest to trudne zarówno dla niego, jak i dla nas.

Także pod względem emocjonalnym, ponieważ ciężko jest patrzeć na zwierzę, któremu ewidentnie coś doskwiera. Warto postawić na prewencję i nie dopuścić do tego typu problemów. Jak zatem powinno wyglądać czyszczenie zębów u psa i na jakie metody postawić?

Czyszczenie zębów psa od podstaw

Spis treści

czypiesmozejescchleb2

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi opiekunowie powinni się w tym kontekście kierować:

  • Czyszczenie zębów psa powinno opierać się przede wszystkim o ich codzienne mycie.
  • Należy pamiętać o regularnych przeglądach stomatologicznych – lekarza weterynarii należy odwiedzać w tym celu raz na 6 miesięcy.
  • Zadbajmy o prawidłową dietę czworonoga – posiłki powinny być zbilansowane i kompletne, co pozwoli dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych (niezbędnych także dla zębów), a odpowiednia struktura karm suchych dodatkowo ułatwi mechaniczne oczyszczanie z płytki bakteryjnej.
  • Oczyszczanie ułatwią też przekąski stomatologiczne, jak np. PEDIGREE® DentaStixTM. Co więcej, będą one znakomitym źródłem frajdy dla naszego ukochanego psa – przyjemne z pożytecznym!
  • Wiele radości na pewno dostarczą zwierzęciu także gryzaki i inne zabawki, które również pomagają w mechanicznych oczyszczaniu zębów z płytki nazębnej.

Czyszczenie zębów psa – pasta i szczoteczka pod lupą

Wiele osób wciąż dziwi się temu, że mycie zębów psa powinno odbywać się codziennie. Jak najbardziej! Co przy tym ważne, najlepiej przyzwyczajać do tego czworonoga już od pierwszych jego dni w naszym domu.

Początkowo postarajmy się przyzwyczaić go do dotyku w okolicach pyszczka oraz zębów. Następnie zapoznajmy go ze smakiem pasty. Czy jest ona taka sama jak u ludzi? Zdecydowanie nie i pamiętajmy – pasta, którą my stosujemy, nie może być używana u psów.

W sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych dostaniemy specjalne, przystosowane do psich potrzeb pasty lub żele. Mają one inny skład niż nasze środki. No i mają też inne smaki – u nas raczej nie spotyka się past o smaku kurczaka czy łososia, prawda?

Jeśli smak ten zostanie przez psa zaakceptowany, spróbuj rozprowadzić pastę na jego zębach. Zacznijmy od czyszczenia zębów psa palcem, a później postarajmy się użyć do tego gazika lub specjalnej nakładki.

Jeżeli zauważysz, że pies akceptuje tego typu czynności, przestaw się na szczoteczki weterynaryjne, czyli sprzęt w pełni przystosowany do psiej jamy ustnej.

  • Postaraj się, by czyszczenie zębów psa odbywało się o stałej porze – rutyna posłuży dodatkowemu uspokojeniu zwierzęcia.
  • Spraw, by dbanie o zęby było dla Twojego ukochanego czworonoga frajdą – niech odbywa się w pozytywnej atmosferze i, jeśli jest to możliwe, przybiera formę zabawy.

Doceniaj wspólne chwile – spójrz na czas dbania o psie zęby, jak na moment, który możecie spędzić razem i tym samym budować jeszcze większą bliskość. Bliskość, a także zdrowie, które pozwoli Wam cieszyć się swoim towarzystwem przez długie lata!

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.