W skrócie skaling jest jedną z bardzo dokładnych metod usuwania kamienia nazębnego, która zapewnia świetne efekty na długi czas.

Obecnie w prawie każdym gabinecie stomatologicznym możemy skorzystać z tego zabiegu, a ceny różnią się więc każdy znajdzie odpowiednie miejsce do jego przeprowadzenia.

Na czym polega skaling?

W przeciwieństwie do Piaskowania zabieg ten poradzi sobie nawet z problemem bardzo dużego kamienia nazębnego. Jest też często przeprowadzany przed wybielaniem zębów, stanowi przygotowanie do niego.

Dentysta lub higienistka za pomocą specjalnego urządzenia rozbija złogi za pomocą wibracji i wysokiego ciśnienia. Wszystko to odbywa się dzięki działaniom ultradźwięków. Później za pomocą narzędzi stomatologicznych usuwane są jeszcze resztki zanieczyszczeń.

skaling zębów
skaling zębów

Ponadto można przeprowadzić również Skaling poddziąsłowy, który jest jego odmianą i oczyścić zanieczyszczenia i osady znajdujące się właśnie pod dziąsłem, a nawet znacznie bliżej korzenia zęba.

Po zabiegu bardzo często osoba przeprowadzająca całą procedurę wykonuje polerowanie, by wygładzić wizualnie zęby i lekkie nierówności. Do tego celu osoba przeprowadzająca zabieg wykorzystuje specjalną pastę polerską, która zapewni bardzo ładny efekt.

Jakie są zalety skalingu?

Zabieg pozostawia uczucie niezwykle efektywnie oczyszczonych zębów i dziąseł oraz przestrzeni pod nimi, jeśli jest taka potrzeba.

Właściwa higiena zębów jest bardzo ważna, by zachować je jak najdłużej w dobrej kondycji, uniknąć bólu związanego z ubytkami, leczeniem kanałowym lub co gorsza usuwaniem zębów. Skaling zębów pomaga również cieszyć się ładnym uśmiechem, bo oczywiście znikają przebarwienia związane z zanieczyszczeniami, płytką nazębną i kamieniem. Ponadto procedura ta przyczynia się ona do zdrowia całego organizmu, ponieważ zepsute zęby mogą wywołać różne stany chorobowe w ciele.

Dzięki niemu możemy później znacznie bezpieczniej przeprowadzić wybielanie zębów.

Efekty utrzymują się długo, a sam proces jest w zasadzie bezbolesny, szczególnie że przed jego przeprowadzeniem podawane jest znieczulenie. Nie należy się też przejmować, jeśli po zabiegu czujemy niewielki ból zębów, ponieważ jest to zjawisko naturalne i przemijające.

Zabieg wystarczy powtarzać co około pół roku, by zachować jego efekt długotrwale. Bywają osoby, u których kamień nazębny powstaje szybko i wtedy można Skaling wykonywać częściej.

Są to osoby, które posiadają źle założone plomby lub którym uległy one rozszczelnieniu. Również jeśli pacjent nie dba dostatecznie o higienę zębów, ma choroby dziąseł, pije duże ilości kawy, pali papierosy wtedy warto by poddawał się zabiegowi Skalingu częściej.

Zalecenia po Skalingu – co musisz wiedzieć?

Przez 24 godziny po zabiegu nie można jeść produktów, które mogą zabarwić zęby na przykład pomidorów, buraków, marchewki. Nie powinno się pić kawy, coli czy innych napoi, które mogą wywołać plamy.

Warto zakupić też nową szczoteczkę do zębów oraz specjalnej pasty przeznaczonej do zębów nadwrażliwych, ponieważ mogą one być tkliwe przez pewien okres czasu na skutek intensywnego czyszczenia w trakcie Skalingu. Po 3 dniach powinny one ustąpić.

Czy istnieją przeciwskazania do wykonania tego zabiegu?

Tak lecz jest ich bardzo mało. W zasadzie nie możemy się poddać Skalingowi tylko jeśli mamy rozrusznik serca lub odklejanie się siatkówki w oku. Również kobiety w ciąży nie powinny korzystać ze Skalingu.

Podsumowując, warto korzystać z tego zabiegu, ponieważ przynosi wiele korzyści dla zdrowia naszych zębów i dziąseł a tym samym dla nas samych.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.