Są takie miejsca w domu lub w mieszkaniu, co do których mamy specjalne wymagania w kwestii temperatury. Powinno być w nich nieco cieplej niż w pozostałych przestrzeniach, by zachować optymalny komfort dla wszystkich użytkowników. Do tej kategorii zaliczają się bez wątpienia łazienki.

Jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniach kąpielowych? Jaki grzejnik do łazienki sprawdzi się najlepiej? O różnych sposobach ogrzewania do tego typu przestrzeni przeczytacie w dalszej części tekstu.

Idealna temperatura w łazience – jak zapewnić komfort termiczny?

Jak skutecznie ogrzać łazienkę

W łazienkach zazwyczaj należy zapewnić nieco wyższą temperaturę niż w innych domowych wnętrzach. Powinna się ona utrzymywać na poziomie 22-24 stopni Celsjusza, choć niekiedy trzeba zadbać o to, by była nawet trochę wyższa – w przypadku osób szczególnie wrażliwych na warunki termiczne, jak niemowlęta czy osoby starsze.

Z czego to wynika? Nie zapominajmy, że w łazience często przebywamy w niekompletnym stroju, stąpając bosymi stopami po ceramicznych płytkach. Szczególnie nieprzyjemny dyskomfort pojawia się w momencie wyjścia spod prysznica lub z wanny.

Zadbanie o właściwą temperaturę we wnętrzu pomaga zatem zwiększyć przyjemność korzystania z tej przestrzeni dla każdego użytkownika, również tego o dużych wymaganiach. Do tego celu trzeba jednak wykorzystać właściwe urządzenia grzewcze.

Ogrzewanie ścienne – jakie grzejniki przydadzą się w łazienkach?

Jak ogrzać łazienkę? Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się od lat grzejniki ścienne, podłączone do centralnego systemu grzewczego. Mogą to być klasyczne kaloryfery żeberkowe (poziome lub pionowe), choć znacznie częściej spotyka się dedykowane produkty łazienkowe, tzw. grzejniki drabinkowe.

Czym wyróżnia się taki grzejnik? Przede wszystkim to wydajne urządzenie grzewcze, które pomaga utrzymać idealną temperaturę w całym pomieszczeniu (wystarczy odpowiednio dobrać moc produktu do kubatury przestrzeni, uwzględniając ewentualne straty ciepła). Co więcej, praktyczne szczebelki tworzą miejsce do szybkiego podsuszania wilgotnych ręczników lub drobnego prania.

Jeśli z różnych względów łazienka wymaga oddzielnego ogrzewania, zawsze można zdecydować się na praktyczne urządzenia elektryczne, do znalezienia choćby na stronie Econovli.

Bywają to modele drabinkowe (zbliżone do tych połączonych z CO), ale też wolnostojące termowentylatory lub promienniki podczerwieni, które pozwalają sprawnie podnieść temperaturę w danej przestrzeni w naprawdę krótkim czasie. Grzejniki mobilne chętnie stosuje się jako awaryjne źródło ciepła do łazienki lub rozwiązanie wspomagające w szczególnych sytuacjach.

Ogrzewanie podłogowe – komfort ciepłych stóp po kąpieli

Innym bardzo popularnym sposobem na ciepło do łazienki jest ogrzewanie podłogowe. Mogą to być:

  • systemy wodne (rurki z ciepłą wodą),
  • maty lub przewody elektryczne.

Dzięki nim uzyskuje się równomiernie ciepłą powierzchnię posadzki, co poprawia komfort podczas korzystania z wnętrza. Unikamy nieprzyjemnego uczucia chłodu po wyjściu z kąpieli, zyskujemy idealny rozkład temperatur w pomieszczeniu.

Co więcej, ogrzewanie podłogowe ułatwia osuszenie posadzki po kąpieli, gdy naprawdę łatwo o rozchlapanie wody. Nie zapominajmy w końcu o tym, że takie produkty grzewcze nie zajmują cennej przestrzeni, zwiększają ustawność łazienki – idealnie sprawdzają się zatem nawet w bardzo małych wnętrzach.

Systemy mieszane – indywidualne rozwiązania dla wymagających

Tak szeroki wybór rozwiązań grzewczych sprawia, że każdy bez większego trudu jest w stanie znaleźć opcję dla siebie – do ciasnych lub przestronnych przestrzeni. Niejednokrotnie zdarza się, że łączy się różne modele grzewcze – ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym, by uzyskać optymalne warunki, dopasowane do konkretnych potrzeb.

Podłogówka często stanowi rozwiązanie podstawowe, które w newralgicznych momentach wspomaga się doraźnie grzejnikami ściennymi. W przypadku większych wnętrz oba rozwiązania grzewcze świetnie współdziałają, by w pokoju kąpielowym zawsze panowały idealne warunki cieplne.

Ciepła i przytulna łazienka w każdym domu i mieszkaniu

Do stworzenia idealnych warunków w łazience stosuje się praktyczne produkty grzewcze różnego typu. Ważne, by wybrać rozwiązania przystosowane do pracy w tak wymagających wnętrzach, o dobrej wydajności i wysokiej energooszczędności.

Warto również zwrócić uwagę na walory estetyczne danego produktu, wykorzystując na przykład grzejniki ozdobne do łazienki. Dzięki temu zbudujemy przestrzeń, która nie tylko jest ciepła i przytulna, ale też modna i perfekcyjnie zaprojektowana pod względem wizualnym.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.