Ochrona przed potem powinna być przede wszystkim skuteczna, dlatego dobór odpowiedniego dezodorantu lub antyperspirantu jest nie lada wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę nie tylko na zapach, lecz także na skład produktu.

Jakie składniki powinien zawierać naturalny i bezpieczny dla skóry dezodorant? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem dezodorantu.

Dezodorant a antyperspirant – jak działają?

Naturalny-dezodorant
Naturalny-dezodorant

Dezodorant i antyperspirant to nie są takie same produkty.  Jaka jest różnica między dezodorantem a antyperspirantem?

Antyperspirant ma za zadanie blokować pory skóry, aby nie wydzielały potu, który pod wpływem ciepła ulega rozkładowi wydzielając nieprzyjemny zapach. Z kolei dezodorant przeciwdziała rozkładowi potu i nadaje mu przyjemny zapach.

Dobry dezodorant, czyli jaki?

Dezodoranty można podzielić na naturalne, ekologiczne oraz na… całą resztę o nieciekawym składzie, ze szkodliwymi składnikami, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Dezodoranty naturalne i ekologiczne można kupić pod kilkoma postaciami, ponieważ oprócz dezodorantów w spray’u są także dezodoranty w sztyfcie czy kremie.

Co znajdziemy w dezodorantach ekologicznych? Jaki wpływ na naszą skórę i jej potliwość mają zawarte w nich naturalne składniki?

  • niekomedogenny (niezapychający) talk kosmetyczny – ten naturalny minerał ma właściwości absorpcyjne, a do tego jest bardzo trwały, ponieważ nie namnażają się w nim bakterie,
  • ałun – kolejny minerał wykorzystywany do produkcji naturalnych dezodorantów – jego zadaniem jest niedopuszczenie do namnażania się bakterii w wydzielanym pocie, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów,
  • skrobia kukurydziana – kolejna substancja z powodzeniem absorbująca wilgoć, ponadto zapobiega pojawieniu się brzydkiego zapachu,
  • rycynolan cynku – działa antybakteryjnie oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się brzydkich zapachów,
  • puder ryżowy – doskonale absorbuje pot i zapobiega pojawianiu się brzydkiego zapachu,
  • biała glinka – absorbuje nadmiar wilgoci,
  • ziemia okrzemkowa – działa oczyszczająco, kojąco oraz pochłania pot i sebum,
  • soda oczyszczona – nie dopuszcza do powstawania przykrych zapachów, zapobiega również pojawianiu się brzydkich plam na odzieży,
  • wśród składników dodatkowych można spotkać te, które mają za zadanie nadać dezodorantowi ładny zapach (olejki eteryczne), łagodzić podrażnienia i regenerować skórę (wyciąg z aloesumasło sheaoleje z kokosusłodkich migdałówwiesiołka).

Dezodoranty naturalne nie zawierają także ftalanówPEG-ówaluminium i parabenów. Oprócz doskonałego składu, ekologiczne dezodoranty pakowane są w ekologiczne opakowania, często biodegradowalne lub pochodzące z recyclingu.

Czy dezodorant naturalny jest korzystniejszy dla zdrowia?

Jak najbardziej! Warto zmienić dezodorant na naturalny jak najszybciej. Najnowsze badania dowodzą, że częste używanie takich związków jak parabeny, ftalany, aluminium, PEG-i czyli najczęściej stosowane w zwykłych dezodorantach, mogą doprowadzić do pojawienia się nawet nowotworów.

Dezodorant bez szkodliwych składników? Naturalnie!

Po zmianie dezodorantu na naturalny można mieć wrażenie, że ten nie działa jak poprzedni, ale to tylko chwilowe.

Należy dać skórze czas na przyzwyczajenie się do lepszego, naturalnego dezodorantu. Jeśli chcesz uzupełnić swoją kosmetyczkę o nowy produkt, koniecznie sprawdź dezodoranty na Ekodrogeria.pl.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.