Dużo łatwiej jest znaleźć w sobie motywację do działania, jeśli postępujemy według ściśle określonego planu. Realizowanie jego poszczególnych etapów daje nam poczucie kontroli nad całą sytuacją i bezpośrednio wpływa na podtrzymanie naszej motywacji do podejmowania kolejnych wyzwań. Aby tak było nasz plan musi być odpowiednio zbudowany.

Moc sprawcza planu

Kiedy uda nam się zaplanować nasze działania zmierzające do osiągnięcia zamierzonego celu pozwoli nam to ujrzeć poszczególne etapy, które musimy przebyć, a nie tylko (jak nam się wydaje bardzo odległy) efekt końcowy.

Musimy pamiętać, że każde złożone i skomplikowane zadanie, tak naprawdę składa się z drobniejszych i dużo łatwiejszych elementów.

planuj-motywacje-do-cwiczen

Dlatego musimy bardzo dokładnie wypisać sobie poszczególne kroki, które mają nas doprowadzić nas do zamierzonego celu.

Ułatwimy sobie w ten sposób realizację kolejnych elementów naszego całościowego zadania, które dzięki temu nie będzie nam się już wydawało zbyt trudne.

Ponadto dobrze skonstruowany plan, pozwala nam śledzić osiągane wyniki i stopień realizacji całego zamierzenia.

Wiedza na temat tego, w którym miejscu swojej pracy aktualnie się znajdujemy pomoże nam poprawić swoją efektywność.

Układamy skuteczny plan treningowy

Aby plan naszych ćwiczeń był skuteczny musi być przede wszystkim dokładny i realny. Na początek warto wyznaczyć sobie mniej zadań i sprawdzić jak wychodzi nam ich realizacja.

Zaczynając od zaplanowania na przykład codziennych wizyt na siłowni, mamy dużo mniejsze szanse na zrealizowanie zamierzonego celu, niż jeśli wyznaczylibyśmy na przykład trzy takie wizyty w ciągu tygodnia, które rzeczywiście jesteśmy w stanie spełnić.

Jeżeli zauważymy, że dobrze wywiązujemy się z zadania i nie sprawia nam ono żadnych kłopotów, a wręcz dostarcza wyłącznie przyjemność oczywiście możemy zwiększać częstotliwość wizyt, czy innej, dowolnej aktywności fizycznej.

Wówczas możemy nawet pozwolić sobie na ćwiczenia każdego dnia. Najlepiej zacząć od planów opracowywanych na każdy kolejny tydzień treningowy, które wraz z upływem czasu można zwiększać zarówno, jeśli chodzi o długość jak i intensywność wykonywanych ćwiczeń.

Dla większości osób największą przeszkodą w regularnych treningach jest brak wolnego czasu w ciągu dnia. Zazwyczaj tłumaczymy się całą masą innych „ważniejszych” rzeczy do zrobienia.

Dlatego ważne jest, aby zmienić swoje nastawienie dotyczące ćwiczeń traktujące je, jako dodatek, na kolejną konieczną rzecz do wykonania w ciągu naszego dnia.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.