Co to takiego pożyczka gotówkowa? Czy zaciągnięcie takiego zobowiązania jest trudne? Jakie są kluczowe pojęcia związane z pożyczkami gotówkowymi? Przeczytaj nasz mały poradnik dotyczący pożyczek gotówkowych!

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to prosty i często stosowany sposób na załatanie dziur w domowym budżecie lub sfinansowanie pilnych potrzeb, które od czasu do czasu mogą się pojawić. W odróżnieniu od kredytów gotówkowych, w przypadku pożyczek gotówkowych zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z zawartymi tam zapisami pożyczka gotówkowa to forma umowy, na mocy której pożyczkodawca udostępnia środki pożyczkobiorcy. W umowie tej zawarte muszą być takie informacje jak termin zwrotu środków pieniężnych oraz wysokość odsetek i innych opłat, które wiążą się z zaciągnięciem pożyczki.

Pożyczka gotówkowa

Warto też zauważyć, że w umowie o pożyczkę gotówkową mogą znajdować się różnorodne dodatkowe zapisy, bowiem nie ma żadnych ustandaryzowanych wymogów co do zawartości tej dokumentacji. Sprawia to za tym, że pożyczki mogą być udzielane zarówno przez banki, jak i różnego typu instytucje pozabankowe.

Na rynku finansowym bez trudu znajdziesz wiele propozycji pożyczek gotówkowych – aby dowiedzieć się więcej o tym zagadnieniu, sprawdzić przykładowe parametry lub ubiegać się pożyczkę gotówkową,  koniecznie odwiedź witrynę https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-gotowkowa.

Na co może być przeznaczona pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa nie jest zobowiązaniem celowym, co znaczy, że środki te możesz przeznaczyć na dowolny cel. Mogą to być wymarzone wakacje, remont domu albo spłata starych zobowiązań finansowych –decyzja należy wyłącznie do Ciebie.

Pożyczkodawca w żaden sposób nie będzie kontrolował tego, w jaki sposób obracasz uzyskanymi pieniędzmi. To duża przewaga w stosunku do zobowiązań zawieranych na konkretny cel.

Jakie mogą być koszty pożyczki?

Podstawowym i najważniejszym kosztem pożyczki gotówkowej są zawsze odsetki. W każdej propozycji pożyczki gotówkowej znajdziesz oprocentowanie podane w skali roku. Oprocentowanie może być bardzo różne zależnie od tego, na usługi której instytucji czy podmiotu finansowego się zdecydujesz.

Oprócz tego wśród kosztów pożyczki mogą znaleźć się takie pozycje jak prowizja za udzielenie pożyczki – to po prostu koszt, który ponosisz w zamian za to, że pożyczka zostanie udzielona.

Czasem również występują dodatkowe koszty, jak na przykład ubezpieczenie pożyczki. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy zapoznaj się dokładnie z jej zapisami.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania opisuje relację między całkowitymi kosztami ponoszonymi przez pożyczkobiorcę a kwotą otrzymanej pożyczki. RRSO czasem określane jest także jako oprocentowanie rzeczywiste.

W tej wartości znajdują się zatem nie tylko koszty odsetek, opłaty przygotowawczej czy innych dodatkowych opłat, ale również wartości przepływów finansowych związanych ze spłatą w czasie trwania umowy.

Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczce gotówkowej?

Wraz z umową o pożyczkę gotówkową uzyskasz informacje dotyczące np. harmonogramu spłaty pożyczki. W harmonogramie zawarto kwoty spłacanych rat, daty ich pobierania czy termin ostateczny spłaty zobowiązania.

Pożyczka gotówkowa to prosty i skuteczny sposób na realizację swoich zamierzeń – szczególnie dla osób, które nie mogą lub nie mają możliwości ubiegania się o kredyt gotówkowy. Jeśli interesuje Cię możliwość zaciągnięcia pożyczki gotówkowej, koniecznie sprawdź poszczególne warianty i wybierz ten najlepszy dla Ciebie.

Źródła:

  1. https://wnioskomat.com/blog/kredyt-gotowkowy-definicja-podstawowe-informacje-o-kredycie-gotowkowym-ktore-musisz-znac
  2. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-gotowkowy-najwazniejsze-informacje-700012.html
  3. https://inwestycje.pl/finanse-osobiste/czym-charakteryzuja-sie-kredyty-gotowkowe/
  4. https://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/pozyczki-gotowkowe—na-co-uwazac-czym-sie,159,0,2413727.html

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.