Ceramidy to związki, które naturalnie występują w warstwie lipidowej skóry. Z tego powodu ich niedobór powoduje jej przesuszenie i odwodnienie. Jest ona wówczas bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, stany zapalne, a także przyspieszać pojawianie się zmarszczek.

Warto więc do swojej codziennej pielęgnacji włączyć krem do twarzy z ceramidami. Kto szczególnie powinien po niego sięgnąć? Podpowiadamy.

Krem do twarzy z ceramidami — czym jest?

krem-do-twarzy-z-ceramidami

Ceramidy stanowią naturalny składnik lipidów skóry. Są więc ważnym spoiwem wypełniającym przestrzeń międzykomórkową tworzącą barierę ochronną przed nadmierną utratą wody. Z wiekiem, a także wskutek np. działania promieniowania UV czy zmian temperatury, ilość ceramidów może spadać.

Objawem niedoboru tych cennych składników jest spadek elastyczności, uczucie swędzenia, pieczenia i łuszczenie się skóry. Może mieć ona szary koloryt i być całkowicie pozbawiona blasku, a dodatkowo w szybkim tempie pokrywać się zmarszczkami. Kiedy zaobserwujemy takie zmiany, warto sięgnąć po krem do twarzy z ceramidami.

Krem do twarzy z ceramidami — sucha skóra

Krem do twarzy z ceramidami to kosmetyk, który docenią posiadaczki suchej skóry. Zazwyczaj w takim przypadku mamy do czynienia ze zmniejszoną produkcją lipidów, co wywołuje uszkodzenie bariery skórnej, a co za tym idzie, suchość, pieczenie, świąd a czasem też zaczerwienienie.

Produkt z ceramidami w tym wypadku powinien dodatkowo posiadać w swoim składzie substancję nawilżającą, taką jak na przykład kwas hialuronowy, która wniknie w głąb skóry. Ceramidy z kolei ze względu na to, że są spoiwem warstwy rogowej naskórka, zabezpieczą ją przed utratą wody i substancji aktywnych.

Krem do twarzy z ceramidami — cera wrażliwa i atopowa

Obecnie bardzo często możemy zaobserwować ceramidy w kosmetykach przeznaczonych do skóry wrażliwej i atopowej, ponieważ uszczelniają one naskórek i zmniejszają podrażnienia. Dodatkowo są dobrze tolerowane przez tego typu cery.

U osób z atopowym zapaleniem skóry obserwuje się znacznie mniejsze ilości ceramidów niż w przypadku pozostałych typów cer.

Dlatego włączenie do pielęgnacji produktów z tymi cennymi substancjami jest niezwykle istotne, ponieważ zapewniają one nie tylko właściwe nawilżenie, ale także uszczelnienie naskórka, dzięki czemu cera jest mniej podatna na działanie szkodliwych czynników drażniących i alergenów.

Krem do twarzy z ceramidami — cera trądzikowa

Krem do twarzy z ceramidami polecany jest osobom cierpiącym na różnego rodzaju dermatozy, również trądzik. Często w pielęgnacji tego typu cery stosuje się mocne detergenty lub alkohol, które dodatkowo naruszają barierę hydrolipidową skóry, powodują jej zaczerwienienie, suchość, a także wzmagają stany zapalne.

Ceramidy zabezpieczają skórę przed wnikaniem do niej różnego rodzaju drobnoustrojów, w tym bakterii, które u osób zmagających się z trądzikiem odpowiadają za powstawanie nowych stanów zapalnych.

Krem do twarzy z ceramidami — skóra normalna

Krem do twarzy z ceramidami polecany jest w przypadku wszystkich typów cer, również w pielęgnacji skóry normalnej, ponieważ ona również potrzebuje nawilżenia. Uszczelnienie naskórka i ochrona przed utratą wody, czyli odbudowa warstwy hydrolipidowej gwarantuje, że jest mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Z tego powodu produkt taki świetnie sprawdza się zarówno latem jak i zimą. W cieplejszych miesiącach chroni przed szkodliwym wpływem wysokich temperatur i promieniowania UV. Zimą z kolei przed mrozem i wiatrem.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.