Czym są zabawki interaktywne? Zabawki interaktywne mają na celu wsparcie rozwoju dziecka. Bawią, uczą i stymulują rozwój. Dzięki nim maluchy uczą się pierwszych słów, nazw otaczających je przedmiotów, zwierząt, roślin, kolorów i czynności.

Utrwalają pamięć i pomagają poznać dziecku przyczynę i skutek zdarzeń. Dzięki atrakcyjnym kształtom i kolorom zabawek, dziecko jest w stanie długo skupić na nich swoją uwagę. Aktywne w czasie zabawy są zmysły: wzroku słuchu i dotyku.

Rozwija się umiejętność rozumienia i porządkowania bodźców z informacjami dostarczanymi z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły, czyli tzw. integracja sensoryczna.

Poziomy integracji sensorycznej:

  • poziom noworodkowy i niemowlęcy
  • poziom kształtowania integracji obustronnej – dziecko jest świadome swojego ciała, dlatego też wykonuje skoordynowane ruchy
  • poziom współdziałania z otoczeniem
  • poziom rozumowania i abstrakcyjnego myślenia

Zabawki interaktywne: od kiedy?

Spis treści

zabawki-interaktywne-hurtownia

Najlepszym sposobem zabawy w pierwszym miesiącu życia noworodka jest po prostu rodzic: jego dotyk, wyraz twarzy, uśmiech. To niezwykle istotny element rozwoju i poczucia bezpieczeństwa.

Kiedy dziecko zaczyna być coraz sprawniejsze ruchowo, chętniej podejmuje próby świadomej zabawy i są to bardzo indywidualne ramy czasowe. Skupia coraz większą uwagę na kształtach, fakturach, kolorach, dźwiękach.

Jest to bardzo ważny etap w jego życiu. Już u niemowlaka możemy dostrzec, jakie ma predyspozycje i czym chętniej się bawi.

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają zabawki interaktywne?

Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa. Mają przede wszystkim bawić – dlatego też powinny mieć atrakcyjny wygląd, aby zachęciły do ich używania. Każdy maluch z pewnością ma w swoim pokoju przytulanki, piłki, klocki i masę innych atrakcji. Jaką więc przewagę mają te interaktywne?

Zabawki interaktywne hurtownia działają na wszystkie obszary rozwoju: manualny, emocjonalny, poznawczy, motoryczny. Wspomagają ćwiczenie koordynacji ręka-oko. Dodatkowo mają funkcję edukacyjną.

Wiele nauczą naszego szkraba. I nie chodzi tylko o kolory, cyferki czy literki, ale o coś znacznie ważniejszego w jego rozwoju, czyli naukę poznania relacji między przyczyną a skutkiem. Jeśli wciśnie określony przycisk zapali się kolorowa lampka lub odezwie się określony głos. Dziecko wpływa na zabawkę, a ta z kolei na dziecko. Rozbudzona zostaje jego ciekawość świata, poznaje, jakie ma możliwości.

Zabawki zachęcają do rozwijania zdolności manualnych: chodzący kotek czy piesek zmobilizuje do raczkowania czy chodzenia za nim. Najbardziej efektywna nauka, to właśnie ta przez zabawę.

Maluchy o wiele szybciej uczą się słów, które kojarzą z zabawą, a bawiąc się dalej utrwalają je i ćwiczą prawidłowe wymawianie.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną?

Kształt i  funkcja zabawek interaktywnych zależą od wieku dziecka, dla którego będą one przeznaczone. Musimy zróżnicować te, które posłużą jeszcze noworodkom, a te którymi bawić się będą kilkuletnie dzieci.

Dla najmłodszych idealnym wyborem będą karuzele zawieszone nad łóżeczkiem lub szumiące misie, które pomogą wyciszyć dziecko przed snem. W następnym etapie rozwoju malucha podarować mu można zabawki pluszowe, które posiadają możliwość wygrywania różnych dźwięków, melodii, ze światełkami i przyciskami.

W momencie nauki raczkowania lub chodzenia świetnie sprawdzą się te jeżdżące zachęcające do aktywności. Możliwości jest naprawdę wiele!

Cechy idealnej zabawki interaktywnej?

Na rynku obecnych jest mnóstwo tego typu zabawek. Obserwując dziecko, możemy wybrać tę, która najbardziej mu się spodoba. Musimy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość.

Przed zakupem warto sprawdzić, czy posiadają odpowiednie certyfikaty oraz, czy nie ma ryzyka zakrztuszenia się lub połknięcia jej elementów, czy nie mają ostrych krawędzi. Zaufajmy sprawdzonym producentom i markom.

Kolejną cechą jest funkcjonalność zabawki. Ciężko jest przewidzieć, co spodoba się dziecku, ale z pewnością dłużej zajmie się taką, która będzie miała kilka poziomów trudności. Dzięki temu posłuży przez dłuższy czas i odpowiednio wesprze rozwój.

Muzyka towarzyszy człowiekowi niemal na każdym kroku. Dźwięki działają na wyobraźnię i wrażliwość. Dzięki muzyce mózg rozwija się lepiej, pobudzane są te obszary, które odpowiadają za planowanie i zdolności motoryczne.

Zabawka interaktywna nie powinna być zbyt głośna, a najlepiej gdyby posiadała regulację poziomów głośności. Dzieci bardzo łatwo przebodźcować, co nie sprzyja ich funkcjonowaniu. Dźwięki powinny być przyjemne dla ucha, wywoływać pozytywne emocje i nie wystraszyć.

Tak samo jest z kolorami. Zbyt dużo intensywnych barw, spowoduje tylko, że dziecko nie będzie mogło się skupić na danym elemencie. Wybierajmy więc niezbyt jaskrawe odcienie, przyjemne dla oczu.

Odpowiednia zabawka interaktywna musi być dopasowana do wieku. Żadnych korzyści nie będzie czerpał niemowlak bawiący się taką, która przeznaczona jest dla trzylatka, ponieważ po prostu nie umie się nią posługiwać. Odpowiednio dobrane, zachęcą do podjęcia aktywności. Dobrze sprawdzajmy opisy wiekowe na opakowaniu.

Mówiący miś, wydający dźwięki samochodzik, a może śpiewające zajączki? Z pewnością wybierzecie coś odpowiedniego dla Waszych pociech.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.