Jaki telefon dla dziecka będzie strzałem w dziesiątkę? stoję właśnie przed wyborem pierwszego smartfona dla mojego dziecka, i oto jakimi kryteriami zamierzam się kierować: wytrzymały na stłuczenia ekran, pojemny akumulator, lokalizator GPS, WiFi, wielkość pamięci wewnętrznej i szybki procesor.
Aby ułatwić Ci wybór, przygotowałam ranking telefonów dla dzieci, w rankingu znalazły się smartfony, które najlepiej spełniają wymienione przed chwilą kryteria. Każdy w rankingu smartfon dla dziecka dokładnie opisałam, skupiając się na jego najważniejszych funkcjach.
Wytypowałam też największe zalety i wady każdego modelu. Natomiast po kliknięciu przycisku: „Sprawdź cenę”, przekieruję Cię do listy sklepów, które dany telefon dla dziecka oferują najtaniej w internecie!
Telefony dla dzieci RANKING
Spis treści
Smartfon XIAOMI Redmi 9 3/32GB
Ranking telefonów dla dzieci otwiera XIAOMI Redmi 9. Bardzo fajny smartfon, z którego Twoje dziecko na pewno będzie zadowolone. Redmi 9 posiada poczwórny aparat fotograficzny (13 megapikseli) i aparat do selfie (8 megapixeli). Pojemność baterii to aż 5020 mAh – jest to całkiem sporo, ponadto smartfon wspiera technologię szybkiego ładowania przewodowego (18W) (najszybsze ładowanie w rankingu).
Redmi 9 jest bardzo szybki, jego pracę doładowuje procesor Media Tek Helio G80 (taktowanie procesora to 2 GHz i 8 rdzeni), dzięki czemu śmiało można grać w gry i otwierać kilka aplikacji naraz. Wyświetlacz wykonano w technologii LCD i ma wielkość 6,53 cala w rozdzielczości Full HD+.
Skoro ma to być smartfon dla dziecka, to warto wspomnieć o kilku bajerach: możliwość odblokowania smartfona twarzą (funkcja Face Unlock), moduł WiFi, moduł Bluetooth 5.0, migawka wywoływana gestem ręki i nadajnik GPS.
Nie mogę pominąć jednej bardzo ciekawej funkcji, która pomoże chronić oczy Twojego dziecka, Smartfon XIAOMI Redmi 9 posiada certyfikację zmniejszonej emisji niebieskiego światła, oczy dziecka nie będą więc cierpieć, męczyć się i łzawić nawet podczas długiego siedzenia przed telefonem. Jeśli chodzi o wygląd smartfona, to mamy do wyboru 3 kolory: grafitowy, niebieski i zielony.
Zalety:
- posiada moduł NFC umożliwiający płatności zbliżeniowe telefonem,
- funkcja pilota do telewizora,
- mikrofon redukujący hałas z otoczenia,
- 32 GB wbudowanej pamięci,
- czytnik linii papilarnych,
- czujnik światła,
- tryb czytanie 2.0,
- cyfrowy kompas,
- USB typu C,
- obsługa 2 kart SIM,
- akcelerometr.
Wady:
- brak.
Motorola E7 Plus
Kolejny smartfon dla dziecka, którego zakup warto rozważyć, to Motorola E7 Plus, w pierwszej kolejności na uwagę zasługuje bardzo dobry aparat fotograficzny (48 megapixeli), wyposażony w sztuczną inteligencję, która poprawia kompozycję robionego zdjęcia, na uwagę zasługuje też duży wyświetlacz IPS HD+ o przekątnej 6,5 cala, pojemna bateria o pojemności 5000 mAh zapewniająca długi czas użytkowania, oraz bardzo wydajny 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 460 o taktowaniu 1,8 GHz.
Motorola E7 Plus posiada też dobrej jakości przedni aparat do selfie (8 megapixeli), telefon ponadto obsługuje szybkie ładowanie (10W), urządzenie posiada rozpoznawanie twarzy i czytnik linii papilarnych.
Telefon oczywiście posiada GPS, 64 GB wbudowanej pamięci z możliwością rozbudowy do 512 GB przy pomocy karty pamięci microSD (przyda się, bo dzieci robią mnóstwo zdjęć i ściągają mnóstwo gier i aplikacji), jest też moduł Bluetooth 5.0.
Zalety:
- akcelerometr,
- czujnik światła,
- czujnik zbliżeniowy,
- łączność 4G,
- obsługa radia FM,
- ochrona przed zachlapaniem,
- możliwość obsługi 2 kart nanoSIM (Dual SIM),
- dedykowany przycisk dla Asystenta Google,
- tryb Night Vision pomagający robić zdjęcia w nocy.
Wady:
- brak NFC.
Samsung Galaxy A20s
Kolejny świetny telefon nadający się dla dziecka, to Samsung Galaxy A20s, smartfon posiada bardzo ładną połyskującą obudowę z delikatnymi designerskimi zakrzywieniami i jest dostępny w niebieskim i czarnym kolorze. Na uwagę zasługuje główny aparat fotograficzny (13 Mpix) z trzema obiektywami, aparat do selfie (8Mpix) i bezramowy wyświetlacz o rozmiarze 6,5 cala w technologii HD+.
Telefon Samsung Galaxy A20S wyposażono w 8-rdzeniowy procesor i 3 GB pamięci RAM, ponadto urządzenie posiada czytnik linii papilarnych znajdujący się z tyłu obudowy (Twoje dziecko na pewno go polubi!). Urządzenie posiada 32 GB wbudowanej pamięci z możliwością rozbudowy do 512 GB za pomocą karty pamięci microSD. W telefonie można zainstalować dwie karty SIM, bateria ma pojemność 4000 mAh.
Z dodatkowych funkcji, Galaxy A20S posiada funkcję szybkiego ładowania (Fast Charge), obsługuje radio FM i posiada skaner twarzy, dzięki któremu można odblokowywać ekran. Z czujników, smartfon posiada akcelerometr, magnetometr, żyroskop i czujnik zbliżenia.
Zalety:
- aparat fotograficzny z 3 obiektywami,
- ekran Infinity-V Display sAMOLED,
- 3 GB RAM zapewniający szybkość działania,
- dość pojemna bateria (4000 mAh),
- 32 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej,
- slot na kartę pamięci microSD,
- Dual SIM,
- GPS.
Wady:
- brak NFC.
Huawei P40 Lite
Nieprzesadzę nazywając Huawei P40 Lite najlepszym telefonem dla dziecka w tym przedziale cenowym! mało tego, ośmielę się nazwać Huawei P40 Lite najlepszym telefonem jaki wypuściła marka Huawei w tej półce cenowej. Jest to najlepiej wyposażony smartfon w swojej kategorii.
Oto najważniejsze szczegóły: aparat fotograficzny z 4 obiektywami (48 Mpix) i aparat do robienia selfie (16 Mpix), aż 128 GB wbudowanej pamięci! gamingowy ośmiordzeniowy procesor Kirin 810 wspomagany przez aż 6 GB pamięci RAM. Pojemność akumulatora wynosi 4200 mAh i można ładować ją szybko ładującą ładowarką o mocy aż 40W! (w 30 min naładujesz aż 70% baterii) – robi wrażenie prawda?
Smartfon Huawei P40 Lite ponadto posiada wbudowany edytor filmów połączony ze sztuczną inteligencją, która pozwala szybko łączyć klipy, dodawać muzykę i efekty specjalne.
Ekran ma przekątną 6,4 cala i jest to matryca Full HD+ (HUAWEI Punch FullView), warto wspomnieć też o powłoce antyrefleksyjnej, która ułatwia czytanie nawet w największym słońcu. Każde dziecko będzie zadowolone z tak szybkiego smartfona… i na koniec: HUAWEI P40 Lite dostępny jest w trzech kolorach: czarnym, zielonym oraz pastelowym.
Zalety:
- najszybciej ładująca się bateria (40W),
- 128 GB wbudowanej pamięci,
- slot na kartę pamięci NanoSD,
- aż 6 GB pamięci RAM,
- główny aparat 48 Mpix i selfie 16 Mpix,
- czytnik linii papilarnych,
- moduł NFC,
- Dual SIM,
- GPS,
- dwuzakresowe WiFi (2,4 G i 5G),
- wbudowana aplikacja do edycji filmów wideo (AI Video Editor).
Wady:
- obsługa kart pamięci nanoSD zamiast microSD.
Smartfon ALCATEL 1S
Jeśli powyższe smartfony dla dzieci wydają Ci się zbyt drogie, mogę polecić Ci nieco tańszy model, mowa oczywiście o Alcatel 1S. Jest to świetne rozwiązanie dla nieco mniejszego budżetu. Alcatel 1S wyposażono w aparat główny z trzema obiektywami (13Mpix) i przedni aparat do selfie (5Mpix). Jest też 8-rdzeniowy procesor i 3 GB pamięci RAM.
Smartfon posiada 32 GB wbudowanej pamięci, wyposażono go w bardzo pojemny akumulator (5000 mAh). Ekran ma przekątną 6,22 cala HD+ Vast Dispaly. Na uwagę zasługuje specjalny przycisk Asysten Google, smartfon Alcatel 1S zaprojektowano na podstawie krzywizny litery S.
To co znalazłam w tym smartfonie, a czego nie mają inne, to szkło hartowane 2,5D z zaokrąglonymi krawędziami, jak wiadomo szkło hartowane jest bardzo mocne i potrafi przeżyć nie jeden upadek, chroniąć ekran przed pęknięciami (z tego względu jest to naprawdę świetny telefon dla dzieci). Funkcje dodatkowe to akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, czytnik linii papilarnych i kompas cyfrowy. Podsumowując: w kwocie do 400 zł nie znajdziecie lepszego telefonu…
Zalety:
- GPS,
- NFC,
- Dual SIM,
- slot karty pamięci NanoSIM,
- wbudowana pamięć 32 GB,
- 3 GB RAM i 32 GB ROM,
- duży wyświetlacz (6,22 cala),
- zaokrąglony ekran ze szkła hartowanego 2,5D,
- dedykowany przycisk Asystent Google,
- tylny aparat (3 obiektywy i 13 Mpix), przedni aparat do selfie (5 Mpix).
Wady:
- maksymalna pojemność karty pamięci 128 GB,
- używanie karty pamięci NanoSIM zamiast microSIM.
Jak wybrać telefon dla dziecka?
Jeśli zastanawiasz się, jaki telefon dla dziecka sprawdzi się najlepiej, to odpowiedź jest tylko jednak: będzie to taki telefon, który spełni możliwie jak najwięcej wymagań Twojego dziecka.
Z doświadczenia wiem, że nie warto kupować pierwszego lepszego telefonu swojemu dziecku, bo jeśli coś będzie z nim nie tak, codziennie będziecie słuchać narzekań i protestów dziecka, poprzedzonych prośbami o nowy telefon – dokonujcie więc wyboru świadomie i rozważcie poniższe parametry:
Wytrzymały wyświetlacz
Kupując dziecku telefon, zwróć uwagę na rodzaj i wytrzymałość wyświetlacza, bo, mimo że Twoje dziecko zapewni Cię, że nie upuści telefonu i będzie dbać o niego należycie, Ty jak agent ubezpieczeniowy bądź gotowa/gotowy na wszystko!
Wybierając dziecku telefon, upewnij się, że wyświetlacz jest odporny na zarysowania i uszkodzenia. Tylko jak znaleźć telefon odporny na uszkodzenia? poszukaj telefonu z ekranem Gorilla Glass w wersji 4 a najlepiej w wersji 5. Każdy telefon dla dziecka do szkoły powinien posiadać takie zabezpieczenie, bo wiem, że dzieci dość często tłuką ekrany smartfonów narażając nas rodziców na niemałe koszty.
Jeśli smartfon, który zamierzasz kupić nie jest wyposażony w Gorilla Glass, to chociaż postaraj się zabezpieczyć ekran w inny sposób, możesz to zrobić przez:
- zakup etui do telefonów,
- zakup szkła ochronnego do telefonu,
- lub zakup folii ochronnej.
Pojemna bateria
Pojemność baterii wyraża się w miliamperogodzinach (mAh). Aktualnie przeciętna pojemność baterii w średniej klasy smartfonach to około 3500 mAh. Jeśli smartfon dla dziecka, który zamierzasz kupić, będzie posiadał co najmniej 4000 mAh, to już nie będzie źle…
Na szczęście mój ranking telefonów dla dzieci zawiera modele z pojemnością baterii powyżej 5000 mAh, (gwarantuję, że i Ty i Twoje dziecko będziecie z nich zadowoleni).
Każda bateria w smartfonie, która posiada co najmniej 4000 mAh – to już naprawdę dobra i trwała bateria. Niestety, im bateria ma większą pojemność, tym jest większa i cięższa, co pośrednio może wpływać na komfort użytkowania telefonu. Ale chyba Twoje dziecko będzie jednak wolało telefon z baterią o większej pojemności, nawet jeśli będzie on nieco cięższy.
Wspomnę jeszcze tylko, że niegdyś prym wiodły baterie litowo-jonowe (Li-Ion), teraz jednak technologia, idąc do przodu, zafundowała nam akumulatory jonowo-polimerowe (Li-Poly), obecnie są to najwydajniejsze ogniwa, które nie tylko szybciej ładują się, ale i są lżejsze niż akumulatory litowo-jonowe.
Lokalizator GPS
Jeśli zastanawiasz się, czy kupić dziecku smartfon, czy zwykły telefon, to pomyśl o bardzo przydatnej funkcji, jak GPS, której niestety nie będzie w zwykłym telefonie. Nadajniki GPS montowane są tylko i wyłącznie w smartfonach.
Telefon dla dziecka posiadający GPS jest niezmiernie przydatnym gadżetem nie tylko dla Twojej pociechy, ale i dla Ciebie, ponieważ w razie potrzeby smartfon z GPS umożliwi Ci ustalenie dokładnej lokalizacji Twojego dziecka. Wystarczy pobrać na telefon jedną z wielu darmowych aplikacji…
Jak widzisz, telefon dla dziecka z GPS znacznie zwiększa bezpieczeństwo Twojego dziecka!
Szybki procesor
Technologia od dziesięcioleci dąży do miniaturyzacji, przekłada się to na coraz szybsze procesory, dzięki którym smartfony działają bardzo szybko i nie zacinają się nawet pod obciążeniem gier i kilku działających w tle aplikacji.
Im procesor będzie mieć więcej rdzeni, tym lepiej czip poradzi sobie z działającymi równolegle aplikacjami. To samo tyczy się gier i wydajności telefonu w czasie grania, jednak tutaj oprócz procesora CPU, na wydajność w grach wpływa również procesor graficzny GPU.
Wybierając więc dobry telefon dla Twojego dziecka, wybierz model z większą ilością rdzeni procesora (w powyższym rankingu, który przygotowałam, są smartfony nawet z 8 rdzeniami!).
Moduł WiFi
Dzieci spędzają dużo czasu na telefonie, serfując po sieci lub grając w gry, jeśli są w tym momencie w domu, przyda się bezprzewodowe łącze WiFi, które zapewni dziecku dostęp do domowego internetu.
Internet z WiFi jest darmowy, dlatego jak najbardziej warto znaleźć telefon, który posiada taki moduł. Na szczęście każdy smartfon dla dziecka w moim rankingu, moduł WiFi posiada – obecnie WiFi jest standardem w telefonach.
Pojemność pamięci wewnętrznej
Tak jak pisałam, dzieci lubią robić dużo zdjęć, nagrywać wideo i ściągać mnóstwo aplikacji i gier na telefon, oznacza to, że pojemność pamięci wewnętrznej staje się jednym z ważniejszych kryteriów, podczas wyboru smartfona dla dziecka.
Ile minimum pamięci powinien mieć smartfon? przyjmuje się, że urządzenie powinno posiadać minimum 32 GB, natomiast optymalna wielkość pamięci to 64 GB. Najlepsze smartfony dla dzieci, posiadają nawet 128 lub 256 GB.
Oczywiście pamięć telefonu można rozbudować, wkładając do niego dodatkowo kupioną kartę pamięci (microSD), ważne więc aby smartfon, który chcesz kupić dziecku, posiadał slot na kartę pamięci!
Aparat w smartfonie
Jaki smartfon dla dziecka z dobrym aparatem? ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jakość aparatu w telefonie określa się na podstawie kilku parametrów, i są to:
Mpix – jest to rozdzielczość matrycy, którą wyraża się w megapixelach, im więcej pixeli posiada aparat, tym jest lepszy (choć nie zawsze).
Jasność obiektywu – im wartość jest niższa, tym lepszej jakości zdjęcie można wykonać, nawet przy słabym oświetleniu. Jakość obiektywu określa się w liczbie przysłon w zapisie (przykład f/1.7).
Stabilizacja obrazu – opcja ta przydaje się szczególnie podczas kręcenia filmów i drżącej ręki.
Tryb nocny – jest to dedykowany tryb, który włącza się przy słabym świetle, dzięki niemu zdjęcia są jaśniejsze i bardziej wyostrzone.
Autofokus – funkcja ta przyspiesza wyostrzenie obrazu, skracając czas zrobienia zdjęcia, dzięki autofokusowi zwiększamy też szanse na zrobienie dobrego zdjęcia w ruchu.
Obiektyw szerokokątny – jest to dodatkowy aparat, który umożliwia uchwycić szeroki kadr, obiektyw szerokokątny szczególnie przydaje się przy fotografowaniu dużych obiektów i krajobrazu.
Łączność bezprzewodowa
Smartfon dla dziecka z WiFi, to nie wszystko, czego możesz oczekiwać od telefonu w dzisiejszych czasach, technologia dynamicznie idzie do przodu, a wraz z nią pojawiają się coraz szybsze i coraz wygodniejsze metody łączności bezprzewodowej, oto najważniejsze z nich:
4G LTE – niegdyś powszechne było połączenie sieci 3G, standardem jednak stała się łączność 4G LTE, która pojawia się nawet w tańszych smartfonach.
5G – łączność 4G nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić w dzisiejszych telefonach, a już depcze jej po piętach łączność 5G. Sieć 5G dostępna jest póki co w najdroższych smartfonach z najwyższej półki.
WiFi – o WiFi już pisałam, ale wspomnę o nim, bo jest to także jedna z metod łączenia bezprzewodowego. Starsze modele smartfonów posiadały Wi-Fi 4 (802.11b/g/n), jednak te nowoczesne smartfony dysponują już łączem Wi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax) – takie WiFi jest jeszcze szybsze i jeszcze bardziej stabilne.
NFC – funkcja NFC (z j. angielskiego: Near-field communication), to rozwiązanie, które pozwala dziecku na szybkie parowanie telefonu z różnymi bezprzewodowymi akcesoriami (głośnik, słuchawki, drukarka, skaner itd.), dzięki modułowi NFC można też płacić zbliżeniowo telefonem.
Warto przeczytać:
- Smartwatch Damski RANKING Top11
- Najlepszy SmartWatch dla dzieci RANKING
- Dobre krokomierze na rękę – ranking + opinie
- Najlepsza Mata Edukacyjna RANKING
- Hulajnogi dla dzieci RANKING