Na kolor naszych zębów wpływa wiele czynników. Czy wiesz, że wyjściowy kolor naszego uzębienia zależy między innymi od uwarunkowań genetycznych? To dlatego, niektóre osoby mają barwę zębów w odcieniu żółtawym, mlecznym lub niebieskawym.

Wato też wiedzieć, że niektóre leki lub choroby ogólnoustrojowe wpływają na odcień naszych zębów, oraz że ich barwa zmienia się naturalnie wraz z wiekiem.

Na co dzień nasze zęby mogą jednak ulec przebarwieniu na skutek spożywania niektórych pokarmów lub napojów, a także pod wpływem palenia papierosów. Jak możemy skutecznie przeciwdziałać powstawaniu przebarwień? Podpowiadamy!

biale-zeby

Przebarwienia na zębach – dlaczego powstają?

Spis treści

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień na zębach jest nasza dieta. Kawa, herbata czy czerwone wino są bogate w barwniki, które mają zdolność osadzania się na powierzchni zębów, zmieniając ich kolor.

Jeśli nie dbamy systematycznie i wystarczająco dokładnie o higienę jamy ustnej, wówczas przebarwienia mogą się utrwalić. Dlatego bardzo ważną zasadą w zapobieganiu powstawania przebarwień jest systematyczna dbałość o higienę jamy ustnej. Co ciekawe, kondycja naszego szkliwa ma też duże znaczenie, jeśli chodzi o podatność na przebarwienia.

I tak, do osłabionego, porowatego szkliwa dużo łatwiej będą przywierać barwniki z żywności niż do szkliwa o gładkiej powierzchni. Dlatego warto wiedzieć, co może osłabić jego kondycję.

Szkliwo naszych zębów może ulec osłabieniu na skutek spożywania dużej ilości słodyczy, słodkich napojów gazowanych oraz w wyniku niepoprawnej techniki mycia zębów i stosowania zbyt twardej szczoteczki.

Rodzaj używanej pasty także ma niebagatelne znaczenie. Mocno ścierne pasty, zwłaszcza te intensywnie wybielające będą osłabiać strukturę szkliwa, co w konsekwencji będzie sprzyjać powstawaniu nowych przebarwień.

Jakie produkty spożywcze najbardziej przebarwiają zęby?

  • Herbata, szczególnie herbata czerwona.
  • Czarna Kawa, ta z dodatkiem mleka będzie w mniejszym stopniu przebarwiać zęby.
  • Czerwone wino.
  • Słodkie napoje gazowane i słodycze mogą osłabiać strukturę szkliwa, przez co będzie ono bardziej podatne na powstawania przebarwień.
  • Produkty spożywcze takie jak: ciemne owoce jagodowe, buraki, curry.

Warto pamiętać, że dbając regularnie i dokładnie o higienę jamy ustnej, wcale nie musimy się obawiać, że powyższe produkty pozostawią na zębach trwałe przebarwienia.

Szczoteczka soniczna do zębów – sposób na bielszy uśmiech bez przebarwień

Jeśli zmagasz się z przebarwieniami na zębach lub chcesz im skutecznie przeciwdziałać, to używanie szczoteczki sonicznej może Ci w tym pomóc. To dobra propozycja dla osób, które nie są zadowolone z efektów używania szczoteczki manualnej. Dlaczego szczoteczka soniczna to dobry sposób na zachowanie jasnego uśmiechu?

Szczoteczki soniczne to urządzenia, które w ciągu minuty wykonują aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów, co pozwala wyjątkowo dokładnie i precyzyjnie usuwać płytkę nazębną oraz przebarwienia z zębów. Dla porównania zwykłą szczoteczką manualną możemy wykonać co najwyżej 300-600 ruchów na minutę.

To zdecydowanie mniej. Szczoteczki soniczne, oprócz tego że dokładnie czyszczą zęby i to bez większego wysiłku z naszej strony, są też delikatne dla szkliwa i dziąseł. Mogą ich używać nawet osoby z wrażliwą jamą ustną. Używając szczoteczki sonicznej na co dzień możesz nie tylko usunąć już istniejące przebarwienia, ale także efektywnie im zapobiegać.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje tym lepiej poradzi sobie z usuwaniem osadu nazębnego i redukcją przebarwień. Dostępne na rynku modele oferują różne zakresy prędkości – od około 62 000 ruchów do nawet 96 000 pociągnięć na minutę.

Fale dźwiękowe, które wytwarza szczoteczka soniczna wpływają również na wolniejsze tworzenie się nowej płytki nazębnej. Dzięki temu zęby są odczuwalnie dłużej czyste.

Podsumowując, dobra szczoteczka soniczna w połączeniu z odpowiednio dobraną pastą do zębów będzie idealnym wsparciem w walce z przebarwieniami na zębach. Efekty jakich możemy się spodziewać, już w bardzo krótkim czasie to poprawa wyglądu zębów. Zęby staną się wyraźnie gładsze, jaśniejsze i bardziej błyszczące.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.