Dziś w wasze ręce oddajemy ranking szczoteczek sonicznych, w rankingu znalazło się 10 modeli szczoteczek, które wyselekcjonowaliśmy spośród prawie 30 urządzeń dostępnych na polskim rynku. Szczoteczki soniczne, które nie zasługiwały na uwzględnienie w rankingu, zostały pominięte ze względu na dużą liczbę wad, które w nich znaleźliśmy.

Tak więc poniższy ranking szczoteczek sonicznych to TOP10 najlepszych, obecnie dostępnych do kupienia urządzeń. Każdą szczoteczkę dokładnie opisaliśmy, a oprócz opisu wyłoniliśmy największe zalety i wady każdego modelu.

Najlepsza szczoteczka soniczna znajduje się na samym końcu rankingu, ranking rozpoczyna więc szczoteczka, która uzyskała najmniej punktów. Nie oznacza to jednak, że szczoteczka ta, nie zasługuje na Twoją uwagę!

wedPoniższy ranking szczoteczek sonicznych to lista 10 topowych modeli, dlatego radzimy zapoznać się z każdą szczoteczką, która znalazła się w poniższym zestawieniu, być może znajdziesz tu szczoteczką idealnie wpasowującą się w Twoje wymagania. Ponadto, aby poznać cenę szczoteczki, kliknij przycisk: „Sprawdź cenę”.

Szczoteczki soniczne Ranking

Spis treści

szczoteczka-soniczna-ranking

Przechodząc do meritum, każdy model szczoteczki soniecznej o którym zaraz przeczytasz, świetnie radzi sobie z czyszczeniem zębów. Przy wyborze szczoteczki, zwróć uwagę przede wszytskim na liczbę wibracji – im więcej tym lepiej… nie bez znaczenia pozostaje także ilość wymiennych końcówek, które znacznie ułatwią Ci pilęgnację jamy ustnej.

Blaupunkt DTS601

szczoteczka-soniczna-Blaupunkt-DTS601Ranking szczoteczek sonicznych do zębów otwiera model Blaupunkt DTS601. Produkt wykorzystuje technologię ultradźwiękową, wykonując nawet do 32 000 ruchów wibrujących na minutę.

Urządzenie posiada trzy tryby pracy, dzięki czemu umożliwia użytkownikowi dopasowanie sposobu działania do indywidualnych potrzeb.

Szczoteczka została wyposażona w dwuminutowy timer oraz dodatkowy 30-sekundowy mikrotimer, który informuje o konieczności przystąpienia do czyszczenia kolejnej strefy jamy ustnej.

Wybrany model posiada także funkcję ochrony przed zbyt mocnym dociskiem. W zestawie z produktem otrzymujemy dodatkowo 3 wymienne końcówki, dzięki czemu o zakup kolejnych nie musimy martwić się przez cały rok.

Zalety:

 • szczoteczka bardzo dokładnie myje zęby i delikatnie masuje dziąsła,
 • ma przystępną cenę,
 • posiada regulację mocy drgań oraz timer,
 • jest wyposażona w wytrzymałą baterię.

Wady:

 • nie posiada opcji łączenia ze smartfonem.

#

 

Philips Sonicare HX3212/61

szczoteczka-soniczna-Philips-Sonicare-HX3212-61Kolejne miejsce w rankingu zajęła szczoteczka Philips Sonicare HX3212/61. Wybrany model produktu wykorzystuje do działania nie tylko drgania, ale i słyszalne fale dźwiękowe.

Dzięki ruchom wymiatająco-pulsacyjnym jest bardzo delikatny dla dziąseł i wrażliwych zębów. Urządzenie wykonuje do 31 000 drań na minutę. Posiada regulację prędkości i jest sprzedawane w zestawie z dwoma wymiennymi końcówkami.

Produkt został wyposażony w sygnalizator czasu mycia, który odmierza zarówno zalecane dwie minuty pełnego szczotkowania, jak i każde 30 sekund dedykowane jednej strefie jamy ustnej.

Jak wszystkie szczoteczki soniczne do zębów, jest zasilana akumulatorowo. Wraz z urządzeniem i ładowarką użytkownik otrzymuje także praktyczne etui podróżne, pozwalające na higieniczne przechowywanie.

Zalety:

 • szczoteczka jest wygodna w użyciu,
 • posiada wytrzymałą baterię,
 • została wyposażona w regulację prędkości pracy oraz timer.

Wady:

 • urządzenie ma nieco wysoką cenę.

#

 

ORAL-B Pulsonic Slim Luxe 4200

szczoteczka-soniczna-ORAL-B-Pulsonic-Slim-Luxe-4200Na ósmym miejscu rankingu szczoteczek sonicznych uplasował się model ORAL-B Pulsonic Slim Luxe 4200.

Produkt wykorzystuje technologię ultradźwiękową, dzięki której jego wydłużona główka jest w stanie wykonywać ponad 31 000 ruchów wibracyjnych na minutę.

Urządzenie posiada timer i trzy tryby pracy – tryb czyszczenia codziennego, tryb czyszczenia delikatnego oraz tryb wybielania. Ze względu na bardzo wąską i lekką rączkę dobrze leży w dłoni i jest wygodne w użyciu.

Dla wielu osób ORAL-B Pulsonic Slim Luxe 4200 to najlepsza szczoteczka soniczna, nadająca się zarówno do zwykłej pielęgnacji, jak i do naturalnego, powierzchniowego wybielania zębów. Produkt sprzedawany jest w zestawie z podróżnym etui oraz dwoma końcówkami zamiennymi.

Zalety:

 • urządzenie jest bardzo lekkie i poręczne,
 • posiada timer i regulację mocy,
 • ma elegancki design,
 • cicho pracuje.

Wady:

 • ma wysoką cenę,
 • nie posiada czujnika siły nacisku.

#

 

Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 HX6803/04

szczoteczka-soniczna-Philips-Sonicare-ProtectiveClean-4300-HX6803-04Siódma najlepsza szczoteczka soniczna to model Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 HX6803/04. Urządzenie pracuje w oparciu o wysoką częstotliwość drgań, które pozwalają główce szczoteczki wykonywać nawet do 62 000 ruchów na minutę.

Produkt posiada trzy programy pracy oraz trzy poziomy intensywności drgań. Umożliwia wybór pomiędzy czyszczeniem codziennym, czyszczeniem wybielającym przebarwienia powierzchniowe oraz czyszczeniem delikatnym dla osób z problemami dziąseł.

Dzięki technologi BrushSync kontroluje stopień zużycia końcówki i informuje o konieczności jej wymiany. Jak wszystkie najlepsze szczoteczki soniczne, posiada również czujnik nacisku, który chroni dziąsła przed podrażnieniami i krwawieniem.

Produkt został wyposażony w sygnalizację czasu mycia, informującą o upłynięciu 30 sekund szczotkowania jednej strefy jamy ustnej oraz zalecanych 2 minut pełnego szczotkowania.

Zalety:

 • szczoteczka posiada tryby pracy, które umożliwiają stopniowe przyzwyczajanie zębów i dziąseł do innego sposobu czyszczenia,
 • jest łatwa w obsłudze,
 • posiada regulację mocy, timer oraz czujnik nacisku.

Wady:

 • negatywne opinie dotyczą wymiarów szczoteczki, która jest stosunkowo długa.

#

 

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

szczoteczka-soniczna-Philips-Sonicare-EasyClean-HX6511-50Szóstą szczoteczką soniczną w naszym rankingu jest model Philips Sonicare EasyClean HX6511/50. Urządzenie wykonuje do 31 000 ruchów na minutę i jest bezpieczny w stosowaniu nawet u osób posiadających aparaty ortodontyczne, wypełnienia, korony czy odsłonięte szyjki zębowe.

Urządzenie wyposażono w dwuminutowy zegar oraz minitimer, który odlicza każde kolejne 30 sekund przeznaczone na oczyszczanie jednej strefy jamy ustnej. Wybrany model wyróżnia specjalnie wygięta szyjka główki, która ułatwia włosiu dotarcie do tylnych zębów.

Dzięki specjalnej funkcji stopniowego zwiększania mocy, szczoteczka stopniowo przyzwyczaja dziąsła do nowego sposobu mycia w ciągu pierwszych 14 dni stosowania.

Zalety:

 • urządzenie posiada bardzo wydajną baterię,
 • jest poręczne i wygodne w użyciu,
 • posiada timer oraz program łatwego startu.

Wady:

 • negatywne opinie podkreślają wysoki koszt zakupu końcówek wymiennych do tego modelu szczoteczki.

#

 

SEYSSO Carbon Basic Black

szczoteczka-soniczna-SEYSSO-Carbon-Basic-BlackNa piątym miejscu rankingu szczoteczek sonicznych znalazł się model SEYSSO Carbon Basic Black. Produkt wyróżnia się nie tylko dzięki swojemu czarnemu ubarwieniu, ale również dzięki wyjątkowej prędkości nawet 82 000 drgań na minutę.

Urządzenie posiada 3 programy pracy, w tym tryb masażu dziąseł. Dzięki dobrej jakości akumulatorowi nie wymaga ładowania nawet do 6 tygodni.

Szczoteczka została wyposażona w nietuzinkowe końcówki wymienne, doskonale dopasowujące się do kształtów zębów i docierające do trudno dostępnych miejsc.

Produkt dysponuje timerem, który odmierza zalecane 2 minuty szczotkowania całej jamy ustnej oraz każde 30 sekund przeznaczone na kolejne strefy czyszczenia.

Zalety:

 • szczoteczka generuje wyjątkowo dużą ilość drgań na minutę,
 • posiada wyjątkowe końcówki zamienne,
 • ma wydajną baterię,
 • posiada timer i trzy tryby pracy.

Wady:

 • nie posiada antypoślizgowej rączki,
 • według niektórych opinii jest nieco głośna.

#

 

Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6830/44

szczoteczka-soniczna-Philips-Sonicare-ProtectiveClean-4500-HX6830-44W odpowiedzi na pytanie “jaka szczoteczka soniczna jest najlepsza?” prezentujemy model cenionej marki Philips – Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6830/44, który zajął w naszym rankingu miejsce czwarte. Urządzenie wykonuje nawet 62 000 ruchów drgających na minutę.

Posiada trzy tryby pracy i trzy poziomy intensywności działania. Umożliwia wybór programu czyszczenia codziennego, delikatnego oraz wybielającego.

Dzięki końcówkom W2 Optimal White pozwala wybielić zęby nawet w 7 dni. Szczoteczka wykorzystuje technologię BrushSync, która informuje o konieczności wymiany główki na nową.

Produkt został wyposażony w czujnik nacisku oraz timer dwuminutowy i 30-sekundowy. Urządzenie jest na tyle delikatne, że mogą korzystać z niego nawet posiadacze odsłoniętych szyjek zębowych.

Zalety:

 • szczoteczka jest bardzo dokładna i delikatna jednocześnie,
 • posiada timer, czujnik nacisku oraz wskaźnik zużycia końcówki,
 • ma bardzo wytrzymałą baterię.

Wady:

 • produkt ma wysoką cenę.

#

 

Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43

szczoteczka-soniczna-Philips-Sonicare-HealthyWhite-HX6762-43Pierwszą z trzech pozycji na podium rankingu najlepszych szczoteczek sonicznych zajął model Philips Sonicare HealthyWhite HX6762/43. Urządzenie, podobnie jak wszystkie produkty z serii Sonicare, wykonuje nawet do 62 000 drgań na minutę.

Szczoteczka posiada 2 tryby pracy i wyjątkową, wygiętą szyjkę, która ułatwia włóknom dostęp do tylnych zębów. Produkt został przebadany klinicznie i uznany za bezpieczny nawet dla posiadaczy odsłoniętych szyjek zębowych.

Dzięki programowi łatwego startu delikatnie przyzwyczaja dziąsła do nowego sposobu szczotkowania. Wbudowanym timerem motywuje do mycia zębów przez zalecane 2 minuty, a co 30 sekund przypomina o konieczności przystąpienia do oczyszczania kolejnej strefy jamy ustnej.

Funkcja wybielająca szczoteczki opiera się na dodatkowym czasie szczotkowania, który pozwala usunąć powierzchniowe przebarwienia z przednich zębów.

Zalety:

 • szczoteczka czyści zęby bardzo dokładnie,
 • posiada timer i dwa tryby pracy,
 • stopniowo przyzwyczaja dziąsła do intensywniejszego szczotkowania,
 • jest poręczna i wygodna w użyciu.

Wady:

 • nieliczne negatywne opinie dotyczą głośności pracy szczoteczki.

#

 

ORAL-B Pulsonic Slim 1000

szczoteczka-soniczna-ORAL-B-Pulsonic-Slim-1000Drugie miejsce w rankingu zajęła szczoteczka soniczna ORAL-B Pulsonic Slim 1000. Produkt czyści zęby delikatnie, wykonując ponad 27 000 wibracji na minutę.

Dzięki lekkiej i wąskiej rączce jest poręczny i wygodny w obsłudze, a także praktyczny w czasie podróżowania. Posiada dwa tryby pracy – program czyszczenia dziennego oraz program delikatny.

Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z dodatkową końcówką i trwałym etui. Dzięki funkcji timera pozwala dopilnować zalecanych dwóch minut szczotkowania całej jamy ustnej.

Zalety:

 • szczoteczka bardzo cicho pracuje,
 • dobrze leży w dłoni,
 • jest delikatna, ale też dokładna,
 • posiada etui podróżne w zestawie.

Wady:

 • nie sygnalizuje niskiego poziomu baterii.

#

 

Philips Sonicare EasyClean HX6511/33

szczoteczka-soniczna-Philips-Sonicare-EasyClean-HX6511-33Jak szczoteczka soniczna dziś wygrywa? Ranking szczoteczek sonicznych wygrywa najczęściej polecany model Philips Sonicare EasyClean HX6511/33. Jest to najlepsza szczoteczka soniczna w dzisiejszym zestawieniu.

Urządzenie charakteryzuje się przede wszystkim doskonałym stosunkiem jakości do ceny oraz niezawodnością działania.

Produkt wykonuje do 62 000 ruchów wibracyjnych na minutę. Posiada jeden tryb pracy i trzy wymienne główki. Dzięki wygiętej szczoteczce dociera nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.

Szczoteczka odmierza 2 minuty zalecanego czasu szczotkowania, a co 30 sekund przypomina o konieczności przystąpienia do oczyszczania kolejnej strefy jamy ustnej. Przy pomocy programu łatwego startu stopniowo przyzwyczaja dziąsła do nowego, intensywniejszego sposobu szczotkowania.

Zalety:

 • produkt ma przystępną cenę,
 • posiada wydajny akumulator,
 • cicho pracuje,
 • bardzo dokładnie myje zęby,
 • ma wbudowany timer i program łatwego startu.

Wady:

 • posiada jeden tryb pracy (co jest jednocześnie wadą i zaletą ze względu na wygodę obsługi).

#

 

Jak działa szczoteczka soniczna?

ranking-szczoteczek-sonicznych

Pierwsze szczoteczki soniczne pojawiły się już na początku lat 90. XX wieku, a wynalazła je firma Sonicare. W dalszej kolejności, technologią soniczną zainteresował się znany wszystkim producent sprzętów AGD i RTV – Philips, który postanowił wykupić firmę Sonicare i stworzyć brand pod którego nazwą zaczęto wypuszczać nowe modele szczoteczek sonicznych Sonicare.

Za ciosem poszli wtedy inni producenci sprzętu, tacy jak Oral-B, Braun, Seysso, czy Blaupunkt.

Ale do rzeczy: jak działa szczoteczka soniczna?

Technologia soniczna to w tej chwili najskuteczniejsza metoda czyszczenia zębów szczoteczką. Żadna przestrzeń zębowa nie oprze się skuteczności takiej szczoteczki.

Pojęcie soniczna, odnosi się do dźwięku, a dokładniej pisząc, do fal dźwiękowych, które emituje szczoteczka. Są to fale o bardzo dużej częstotliwości, które są w stanie czyścić zęby nawet nie dotykając ich bezpośrednio.

fale-dzwiekowe-ikonaEmitowane przez szczoteczkę fale dźwiękowe, potrafią dotrzeć nawet do kilku milimetrów poza zakończenie włosia. Fale o tak wysokiej częstotliwości nie mają żadnych problemów z likwidacją jednej z najuciążliwszych bakterii w jamie ustnej, która odpowiedzialna jest za powstawanie próchnicy na zębach – oczywiście chodzi o bakterie Streptococcus mutans (Wikipedia).

Aby szczoteczka soniczna mogła wyemitować bakteribójczą falę dźwiękową, musi pracować z częstotliwością co najmniej 260 Hz, a więc około 15 000 ruchów czyszczących na minutę.

Dla porównania, człowiek średnio zmotywowany do mycia zębów szczoteczką, wykonuje około 3 ruchów na sekundę, czyli 180 ruchów na minutę. Dobra szczoteczka soniczna, tych ruchów wykonuje minimum 516 w ciągu sekundy, a więc 31 000 ruchów na minutę – jest różnica prawda?

Człowiek zwykłą szczoteczką do zebów szczotkuje zęby z prędkością 3 ruchów na sekundą, natomiast szczoteczka soniczna tych ruchów wykonuje 516 w ciągu sekundy, a więc 172 razy szybciej niż ręka człowieka.

Bez tytułuWarto też podkreślić, że ruchy wymiatające, które wykonuje soniczna szczoteczka, to sposób czyszczenia zębów, który zalecają stomatolodzy i specjaliści, natomiast ruchy wymiatając przypominają wymiatanie miotłą z narożnika.

Na uwagę zaśługuje też fakt, że używając zwykłej szczoteczki elektrycznej z ruchami rotacyjnymi zdzierasz swoje dziąsła, narażając je na uszkodzenia, krwawienie i recesję (cofanie się dziąseł i odsłanianie kanalików oraz szyjek zębowych).

Natomiast ruchy wymiatające jedynie delikatnie masują przestrzeń na styku dziąseł i zębów, dzięki czemu regularnie wzmacniasz swoje dziąsła, a także poprawisz zdrowie jamy ustnej.

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się także o pewną technologię, która występuje pod 3 różnymi nazwami, chodzi o technologię:

 • Dynamiczny Przepływ Cieczy,
 • Dynamiczna Akcja Czyszcząca,
 • Technologia Dynamicznego Czyszczenia.

… o co dokładnie chodzi?

Działanie ruchów wymiatających szczoteczki oraz fal dźwiękowych w połączeniu ze śliną, pastą do zebów i wodą sprawia, że tak powstała mieszanka dynamicznie przemieszcza się między przestrzeniami pomiędzy zębami, przepłukując je i eliminując ze szczelin bakterie, resztki pokarmu i osad, który się tam zgromadził.

Co więcej, efektem ubocznym wibracji włosia jest wytawarzenie się bąbelków, które w zderzeniu z powierzchnią zęba, błyskawicznie pękają na jego powierzchni, asystując przy usuwaniu zanieczyszczeń na zębach – jest to tzw. kawitacja (powstawanie w cieczy pęcherzy próżniowych wypełniających się parą).

Szczoteczka soniczna elektryczna różnice

szczoteczka-soniczna-elektryczna-roznice

Czym różni się szczoteczka elektryczna od sonicznej? różnic jest całkiem sporo, niektóre widać gołym okiem, a o innych trzeba przeczytać :-) zapraszam do lektury:

Inny zakres ruchów

Szczoteczka elektryczna czyszcząc zęby, wykonuje ruchy rotacyjne i pulsacyjne, dzięki którym włosie szczoteczki ściera z zębów osad i przebarwienia. Szczoteczki soniczne natomiast wykorzystują fale dźwiękowe do wprowadzania włosia w ruchy wymiatające.

Minimalizowanie uszkodzeń dziąseł

Czyszczenie zębów szczoteczką elektryczną powoduje czasem uszkodzenia szkliwa oraz dziąseł (krwawiące dziąsła), ponieważ zbyt mocno dociskamy główkę szczoteczki do zęba.

Szczoteczki soniczne nie powodują uszkodzeń ani szkliwa, ani dziąseł, ponieważ drgania o dużej częstotliwości (nawet 60 000 na minutę) wykluczają konieczność docisku główki szczoteczki do zęba.

Zaawansowane programy i timer

Tradycyjne szczoteczki elektryczne nie posiadają zaawansowanych programów szczotkowania i timerów, które uczą użytkownika dobrych nawyków podczas szczotkowania zębów. Soniczne szczoteczki natomiast (zwłaszcza nowe modele) wyposażone są w zaawansowane oprogramowanie, które ułatwia mycie zębów.

Skuteczność w szczotkowaniu zębów

Fanów sonicznej wersji szczoteczki przybywa znacznie szybciej niż fanów tradycyjnych szczoteczek elektrycznych. Wersja soniczna oprócz czyszczenia uzębienia, rozbija łańcuchy bakterii. Drgania soniczne aby przyniosły upragniony efekt, muszą być wytwarzane z częstotliwością minimum 260Hz.

jak-pracuje-szczoteczka-soniczna

Jako ciekawostkę warto dodać, że fale dźwiękowe są w stanie dotrzeć na odlełość 4mm poza końce włosia. Nie trzeba więc włosiem docierać do samego zęba, wystarczy jedynie zbliżyć się na odpowiednią odległość, ułatwia to czyszczenie powierzchni zębów między szczelinami.

Elektryczna wersja trdycyjnej szczoteczki to tylko około 7 000 obrotów, wersja soniczna, to nawet 60 000 obrotów na minutę! różnica niesamowita prawda?

Kształt główki szczoteczki

glowka-szczoteczki-sonicznej-elektrycznej-porownanie

Szczoteczka soniczna ma główkę prostokątną lub podłużną (w zależności od modelu), którą można objąć nawet dwa zęby od razu. Tradycyjna szczoteczka elektryczna, główkę ma okrągłą i jest w stanie objąć sobą tylko jeden ząb.

Tryb pracy

polaczenie-szczoteczki-sonicznej-ze-smartfonem

Szczoteczki soniczne zwykle posiadają więcej trybów szczotkowania. Wpływa to znacznie na wszechstronność wykorzystania szczoteczki podczas szczotkowania zębów. Oprócz trybów prac, w szczoteczce sonicznej znajdziemy takie funkcja jak:

 • wskaźnik stanu baterii,
 • czujnik siły nacisku,
 • inteligenty zegar,
 • wskaźnik zużycia końcówki,
 • Bluetooth, który umożliwi połączenie szczoteczki ze smartfonem i monitorowanie techniki szczotkowania i dokładności.

Ruchy ręką

Szczotkowanie zębów soniczną szczoteczką nadal wymaga manualnych ruchów ręką, w przypadku szczoteczki elektrycznej, główkę przykłada się do zęba, bez konieczność poruszania szczoteczką. Zdecydowanie jest to wada szczoteczki sonicznej.

Funkcja czyszczenia języka

Szczoteczki elektryczne mają funkcję czyszczenia języka, szczoteczka soniczna takiej funkcji nie posiada, ponieważ włosie nie porusza się w wystarczającym zakresie, a jedynie drga i wibruje, uniemożliwiając czyszczenie szczoteczką języka.

Wymienne końcówki

wymienne-glowki-do-szczoteczki-sonicznej

Cechą wspólną obu rodzajów szczoteczek do zębów, jest możliwość wymiany końcówek. Stosowanie różnych końcówek jest o tyle ważne, że po pierwsze: zużywają się, a po drugie, indywidualnie dostosowujemy twardość włosia do zębów i dziąseł.

Podsumowanie

Technologia soniczna jak na razie jest najnowocześniejszą i najefektywniejszą techniką usuwania zanieczyszczeń i osadów z powierzchni zębów. Ponadto, higiena zębów z wykorzystaniem szczoteczek sonicznych to nie tylko czyszczenie zębów, ale także pielęgnacja dziąseł – szczoteczki soniczne są pod tym względem znacznie bezpieczniejsze.

Mam nadzieję, że nasz ranking szczoteczek sonicznych pomógł Ci wybrać najlepszy dla Ciebie model i już niebawem zaczniesz używać własnej szczoteczki sonicznej, poprawiając ogólne zdrowie jamy ustnej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.