Kupno mieszkania to kosztowna inwestycja, dlatego nic dziwnego, że szczególnie duże zainteresowanie na rynku mieszkaniowym dotyczy atrakcyjnych cenowo ofert. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli zdecydujesz się na kupno mieszkania od dewelopera, także możesz negocjować jego cenę. Jakie masz możliwości?

Mieszkanie idealne = mieszkanie tańsze

Na atrakcyjność danej inwestycji ma wpływ wiele czynników – wybierając mieszkanie, zwracasz uwagę na jego rozkład, powierzchnię, okolicę.

Sprawdzasz, czy miejsce jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta, czy w pobliżu znajdują się szkoły, sklepy oraz punkty usługowe. Analizujesz, ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy.

Jeśli wszystko jest na dobrej drodze i cena mieszkania pokrywa się z wielkością kredytu hipotecznego, jesteś gotowy podpisać umowę. Czy jednak spróbowałeś negocjować z deweloperem?

jak-negocjowac_1wt

Negocjacje są ważne

Niektórzy nie podejmują próby negocjacji, będąc przekonanym o swoim niepowodzeniu. Jednak cena mieszkania zazwyczaj nie jest ostateczna i można spróbować ją obniżyć.

Deweloper ustanawiając ją, bierze pod uwagę także możliwość jej zmniejszenia na korzyść nabywcy, co może być niekiedy kartą przetargową.

Poza tym negocjacji podlega nie tylko koszt inwestycji – możesz zyskać także inne profity.

Często można wynegocjować lepsze miejsce postojowe lub większą komórkę lokatorską. W jaki sposób walczyć o korzystniejszy zakup?

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Kredyt hipoteczny na 30 lat – dlaczego NIE warto?

Jak negocjować z deweloperem?

Niewielu lubi się targować przy zwykłych, codziennych zakupach, jednak w kwestii tak kosztownej inwestycji, jaką jest kupno mieszkania, warto negocjować.

Pamiętaj, że roszczeniowe zachowanie i butne traktowanie dewelopera może przynieść skutki przeciwne do oczekiwanych – targowe „przepychanki” są nie do przyjęcia.

Właściwa komunikacja, jak i wzajemna sympatia to filary porozumienia. W końcu i Ty, i deweloper zmierzacie do tego samego celu.

Trzeba tylko osiągnąć konsensus. To ważny etap w procesie kupna mieszkania.

jak-negocjowac_2wt

Rozpoznanie sytuacji i przedstawienie swoich mocnych stron

Jak negocjować cenę mieszkania? Od czego zacząć? Przede wszystkim warto zrobić wstępne rozpoznanie inwestycji i zorientować się, jak ta prezentuje się na tle konkurencji.

To da Ci także pełen obraz tego, czy mieszkanie, którym jesteś zainteresowany, jest naprawdę godne uwagi. Pośpiech w przypadku szukania mieszkania jest złym doradcą, a emocje – jeszcze gorszym.

Połączenie jednego z drugim może przynieść negatywne skutki – mieszkanie, które posiada jakieś wady, po długich poszukiwaniach może wydać Ci się interesujące.

A przecież chodzi o wybór wygodnego lokum na lata, z którego masz być zadowolony.

Jeśli chcesz obiektywnej oceny, porównaj ofertę z innymi, a na oglądanie mieszkania zaproś kogoś znajomego, kto będzie mógł trzeźwym okiem ocenić inwestycję.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Homla – ogłoszenia nieruchomości inne niż wszystkie

Jak negocjować cenę mieszkania?

Zorientowanie się, jak wygląda mieszkanie na tle konkurencji, a także sprawdzenie jakości jego wykonania może posłużyć Ci jako skuteczny argument – jeśli stwierdzisz wady czy niedociągnięcia, Twój deweloper może być bardziej skłonny do ustępstw lub zagwarantuje Ci bezpłatną naprawę usterek.

W trakcie negocjacji możesz także wspomnieć o niższych cenach sąsiednich lokali u innego inwestora. Jeśli budynek, który wybrałeś, jest już prawie wybudowany, a deweloper ma wiele niesprzedanych mieszkań, z pewnością będzie bardziej chętny do obniżenia ceny mieszkania.

Co jeszcze może być Twoim atutem? Jeśli podoba Ci się mieszkanie o nietypowym układzie, spróbuj przekuć to w argument na swoją korzyść.

Warto negocjować!

Pamiętaj, że negocjacje nie kończą się na jednym spotkaniu i może to być proces długofalowy, dlatego nie warto się zrażać, gdy po pierwszym spotkaniu nic nie zostało ustalone. Bądź wytrwały w negocjacjach i właściwie dobieraj argumenty.

Nie zapominaj o tym, że gracie do jednej bramki – deweloper chce sprzedać mieszkanie i osiągnąć plan sprzedażowy, a Ty chcesz je kupić w atrakcyjnej cenie. Do dzieła!

PODZIEL SIĘ
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.