18. Modernizacja systemu grzewczego

Zamiana starych grzejników na nowe, płytowe, z mała ilością wody w środku, oraz nowy efektywniejszy piec potrafią zdziałać cuda. Jest bardzo droga opcja jednak coraz częściej brana pod uwagę przy oszczędzaniu na ogrzewaniu. Inwestycja w nowe grzejniki i piec potrafią spłacić się w ciągu kilku sezonów.

0 Udostępnień
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

30 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny wpis, ja pomału zaczynam się rozglądać za oszczędnościami w kierunku zmniejszenia kosztów ogrzewania. Co roku robiliśmy błąd, że grzaliśmy w każdym pomieszczeniu w którym zainstalowany był grzejnik. Mieszkamy w dużej piętrówce z lat 90tych. Najgorszy jest moment wtedy gdy przed sezonem zimowym trzeba zakupić po kilka ton szutu i węgla + kilka kubików drewna na rozpałkę do pieca. Mamy starego modelu piec ze starymi grzejnikami które mają ogromną pojemność wody, a to jak wiecie generuje bardzo duze koszty. Ostatnio w sklepie widział grzejniki płytowe których pojemność wody oscyluje w 1-2 litrach wody!! to jakiś obłęd biorąc pod uwagę pojemność grzejników z PRL-u.
    Razem z mężem musimy przyglądnąć się oszczędnościom a raczej stratom jakie generuje na piec i stary system grzejników. Pomału skłaniamy się w kierunku pieca na eko groszek. Do tej pory to chyba najlepsza opcja. Nie mamy możliwości podłączenia ogrzewania gazowego ani olejowego. W grę wchodzi jedynie opał. No i jeszcze z tych większych minusów starodawnego ogrzewania centralnego jest to, że trzeba co 2-3 godziny chodzić do pieca i doglądać/kontrolować temperaturę w piecu. Czasmi mamy naprawdę dosyć :-)

  2. Nie każdego tak od razu stać na wymianę pieca i systemu grzewczego, oszczedzanie na ogrzewaniu trzeba zacząć gdzie indziej!

  3. Ja bardzo sobie chwale ogrzewanie gazowe, mamy je od zeszłorocznego sezonu grzewczego i jak dotąd nie żałujemy zmiany. Zmiana nastąpiła po przemyśleniu ile możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu zmieniając rodzaj ogrzewania – opłaciło się no i wygoda większa, nie trzeba co chwilę schodzić do pieca i sprawdzać czy się pali czy gaśnie…

    • Czasem w ogóle ciężko jest kupić w składach węgla jakiś dobry gatunkowo opał, nieraz jeździmy po całym mieście w poszukiwaniu tego właściwego miału, ludzie często biorą na próbę np. wiaderko z każdego rodzaju miału lub węgla, testują w domu i dopiero po przetestowaniu podejmują decyzję o zakupie. Warto też być przy załadunku opału na samochód dostawczy ponieważ czasami sprzedawcy dolewają wody aby zwiększyć ciężar samego miału i dzięki temu skasować więcej kasy za “free” Takie są realia w Polsce, trzeba sprzedawcom patrzeć na ręce i dać się oszukać… dopiero po spełnieniu ww. wymienionych rad można zacząć wykorzystywać porady wymienione w artykule i zacząć oszczędzać na ogrzewaniu…

  4. Ja oszczędzam na opale w ten sposób, że palę w piecu centralnym tylko wtedy gdy temperatura w domu spada poniżej 21 stopni. Domownicy nie mają nic przeciwko, wiem, że dla niektórych taka temperatura jest niedopuszczalna, musi być 23! ;) dla Nas 21 stopni w domu to jest akurat temperatura do dobrego wysypiania się…

  5. U nas w domu najlepiej domownikom śpi się w temperaturze 21 stopni, nie palimy w centralnym na noc, trzeba małymi krokami oszczędzać zimą na ogrzewaniu, wielu ludzi nieprzemyślnie traci niepotrzebnie pieniądze, tylko po co? np. często włączają ogrzewanie podczas wietrzenia mieszkania, pytanie po co?? Zazdroszczę tym którzy mieszkają otoczenie przez inne mieszkania w blokach, pewnie w ogóle nie muszą grzać mieszkania bo grzeją ich sąsiedzi :D

  6. Jak jeszcze można inaczej zmniejszyć koszty ogrzewania? przeczytałem wszystkie rady i chętnie wysłucham kolejnych, sam nie mam więcej pomysłów na zmniejszenie kosztów oszczędzania na ogrzewaniu… Może po prostu znaleźć wydajny opał? takie który jest kaloryczny?

  7. Żeby zmniejszyć koszty ogrzewania w sezonie zimowym można jeszcze (o czym nie wspomniano) po prostu ocieplić dom styropianem! bardzo znacząca zmiana… polecam! wiadomo nie jest to nie ale naprawdę warto oszczędzać w ciągu roku aby móc później takie ocieplenie domu styropianem sfinansować…

  8. Ja na ogrzewaniu oszczędzam będąc przy załadunku opału (szut) wiem, że sprzedawcy lubią dolewać wody i tym samym zwiększając wagę opału…

  9. Zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą wpływa na mój portfel bardzo znacząco… im więcej zaoszczędzę opału tym mniej będę musiał go kupić w przyszłym roku :-) tak to właśnie działa… Przyznam, że zdziwiło mnie codzienne wietrzenie pomieszczeń zimą, u mnie w domu takie wietrzenie podczas zimy robi się raz/tydzień. Otwierane wtedy są wszystkie okna i jest generalne sprzątanie pokoi.

  10. Ja od dawna próbuję zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, czasem się udaje, czasem nie… mieszkam w kamienicy z współlokatorami i jeśli jest zgrana ekipa i nie wietrzy mieszkania niepotrzebnie to wtedy rachunki za ogrzewanie są wiele mniejsze ale gdy trafi się ktoś kto nie zamyka za sobą drzwi co więcej wszędzie prawie otwiera okna bo “musi mieć świeże” powietrze to już wtedy trudno mi (nam) zaoszczędzić na ogrzewaniu…

  11. A jak zmniejszyć koszty ogrzewania gazowego, czy macie jakieś konkretne przykłady pod ten rodzaj instalacji grzewczej??

  12. A może w tym roku będzie łagodna zima i nie trzeba będzie myśleć o oszczędzaniu na ogrzewaniu? Nie dość, że zaoszczędziło by się na opale to jeszcze lepiej tą zimę by się zniosło psychicznie :D

  13. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania zimą można jeszcze pokusić się o zamieszkanie w tym zimnym okresie gdzieś indziej, w ciepłych krajach, wtedy pozostaje pozakręcać grzejniki w domu, spuścić wodę i wyjechać :) dobry sposób na oszczędzanie ? :D

  14. Energooszczędność to pewnie topowy temat w okresie jesiennym, każdy rozmyśla jak by tu oszczędzić parę groszy zimą. Ja polecam każdemu sprawdzić poziom szczelności okien i drzwi, tam tędy ucieka najwięcej ciepła z domu/mieszkania. I w razie znalezienia takiego miejsca gdzie ucieka ciepłe powietrze zastosować jakąś taśmę uszczelniającą. Pozdrowienia z Suwałek!

  15. A co powiecie na system termo-organiki? jest to duża inwestycja ale po czasie też duża oszczędność, czy jest ktoś zainstalował taki system grzewczy? Moja rodzina oszczędza jeszcze w ten sposób, że nie zostawiamy żadnych sprzętów AGD na tzw standbay-u, nie jest to jakaś wielka oszczędność ale mając w domu około 8-10 sprzętów AGD-RTV w ciągu roku można zaoszczędzić parę złotych! 5!

  16. A co powiecie na instalację w domu kominka z płaszczem wodnym? wiecie ile ciepła daje taka maszynka? zasięgam opinii wśród znajomych i na różnych forach internetowych i powiem szczerze, że chyba skuszę się na instalcję w domu kominka z płaszczem wodnym.

  17. Póki co mieszkamy w mieszkaniu w bloku jednak wkrótce będzie się budować i mamy zamiar postawić na dom energooszczędny żeby później nie zastanawiać się nad sposobami na oszczędzanie np. na ogrzewaniu.

  18. z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przede wszystkim opłaca się ocieplenie ścian i dachu dobrym markowym styropianem. My się zdecydowaliśmy na polską Termo Organikę, bo zależało nam na jakości, na ścianach 12 cm. Do tego wymiana okien na energooszczędne, albo przynajmniej szczelne! – w naszym wypadku uszczelnienie nie wchodziło w grę, wymieniliśmy okna na Oknoplast. Rachunki mniejsze, w domu ciepło, czego chcieć więcej?:)

  19. Witam,

    Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest oczywiście zakup kotła kondensacyjnego. Kotły kondensacyjne posiadają dużo wyższą sprawność niż kotły tradycyjne, zwłaszcza kiedy są zamontowane w instalacjach niskotemperaturowych przede wszystkim takich, jak ogrzewanie podłogowe. W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem, do którego kontakt można znaleźć na stronie internetowej junkers.pl
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,

    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  20. a nam właśnie niedawno ocieplili dom, mamy 200m2 i do tej pory rachunki za okres grzewczy to był koszmar, zobaczymy jak będzie tej zimy :) Mamy wartstwę 15 cm styropianu w kropki

  21. Bardzo fajny wpis, choć z doświadczenia wiem, że samo obniżanie temperatury nie daje zbyt dużo, prócz zirytowania domowników i dogrzewania piecykami itd. Lepiej już przerobić instalację, nie jest to łatwe, ale pieniądze wydane np na pompę ciepła naprawdę się zwracają. Warto się skonsultować z ludźmi z a-pic.pl, ja jestem bardzo zadowolona z ich roboty.

  22. u mnie w domu dużo oszczędność dała wymiana drzwi i okien! wreszcie jest szczelnie i ja decyduję, kiedy wietrzę pokoje, ciepłe powietrze nie ucieka bezsensownie. nie wiedziałam, że okna trzyszybowe tyle mogą pomóc, bardzo się cieszę, że się na nie zdecydowaliśmy, montowała nam je ekipa z Sożala, bo tam zamawialiśmy. to był dobra inwestycja!

  23. najlepsza inwestycja to ocieplenie domu, wiem po sobie :) co prawda zanim mąż mnie namówił trochę minęło.. ale powiem Wam, że warto, całe “zamieszanie” trwało 2 tygodnie – na wiosnę 2 lata temu, położyli nam warstwę 12 cm styropianu w kropki (termoorganiki) i już pierwszej zimy mieliśmy oszczędność na ogrzewaniu o prawie połowę!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.