Każdy, kto może pochwalić się swoim kawałkiem prywatnego ogrodu, z pewnością chce zagospodarować go w jak najbardziej funkcjonalny sposób, aby móc wypoczywać w nim, jeść posiłki czy nawet przyjmować gości.

Jeśli ogranicza nas miejsce, musimy zastanowić się, bez jakich elementów architektury ogrodowej po prostu nie da się żyć. Sprawdź, co z pewnością warto mieć na swoim podwórku!

Stojaki na kwiaty

Stojaki na kwiaty pełnią w ogrodzie podwójną rolę. Stanowią podest, na którym możemy wyeksponować efektownie różne gatunki roślin, a jednocześnie same w sobie dekorują naszą przestrzeń. Ze względu na to, musimy dobierać je do aranżacji zgodnie z jej stylem, nie zapominając przy tym o podstawowej funkcjonalności takich elementów architektury. 

ogród

Jeśli stojaki będą rozlokowane pod daszkiem, na przykład na tarasie czy w altanie, możemy bez obaw zdecydować się na eleganckie i ciepłe modele z drewna czy wikliny.

Drewniane stojaki umieszczone pod gołym niebem będą wymagały dobrego zabezpieczenia i regularnej pielęgnacji, dlatego jeśli chcemy uniknąć dodatkowych obowiązków, zamiast stojaków z drewna wybierzmy stojaki metalowe w stylu industrialnym lub glamour. 

W zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny pragniemy uzyskać, możemy zdecydować się na stojaki o bardziej rustykalnym lub nowoczesnym charakterze. Ważne, aby były one odpowiednio solidne względem kwiatów, które pragniemy na nich ustawić – w końcu muszą utrzymać sporą masę donic wypełnionych ziemią. 

Dzięki stojakom na kwiaty możemy w ciekawszy sposób zaaranżować swój kącik wypoczynkowy w ogrodzie, udekorować taras czy elewację mieszkania. To znacznie atrakcyjniejsze rozwiązanie niż ustawianie donic bezpośrednio na ziemi czy kostce. 

Grill gazowy

Posiadacze własnych ogrodów mają to szczęście, że w sezonie letnim mogą rozkoszować się smakiem pysznych potraw z grilla i urządzać doskonałe przyjęcia dla rodziny i znajomych „pod chmurką”. Dlaczego zamiast klasycznego grilla na węgiel warto wybrać grill gazowy? 

Najważniejszym powodem jest zdrowie – podczas przyrządzania dań na grillu węglowym do posiłków przenikają toksyczne substancje, między innymi z chemicznej rozpałki. Tymczasem grillowanie na grillu gazowym jest w pełni bezpieczne i nie wiąże się z tego rodzaju zatruciem żywności. 

Poza tym przyrządzanie potraw z pomocą takiego sprzętu jest też wygodniejsze – nie musimy rozpalać grilla, uciekać od nieprzyjemnego dymu czy martwić się o przypalenie szaszłyków. Grill gazowy daje świetną kontrolę nad temperaturą przygotowywania potrawy, co ułatwia uzyskanie idealnego poziomu wypieczenia ulubionych dań. 

Sprzęt może zostać wyposażony w dodatkowe półki, rozkładany blat czy haki na akcesoria. Często posiada też praktyczną pokrywę oraz wbudowany termometr. W zależności od modelu może zaoferować nam również wymienne ruszty w formie płyt, na przykład do przyrządzania soczystych hamburgerów. 

Krzesła ogrodowe

Ogród to miejsce przeznaczone przede wszystkim do wypoczynku. Jak jednak wypoczywać na podwórku bez praktycznych i solidnych krzeseł? Krzesła ogrodowe produkowane są z różnych materiałów – drewna, tworzywa sztucznego, technorattanu imitującego naturalną wiklinę, a także z metalu. Każdy rodzaj ma nieco inny charakter i wymaga innej pielęgnacji. 

Najbardziej klasyczne są krzesła drewniane. Dzięki nim przestrzeń ogrodu wygląda przytulnie. Są one również stosunkowo lekkie, ciepłe i wygodne, zwłaszcza w połączeniu z miękką poduszką. Wymagają jednak regularnej pielęgnacji, na którą nie każdy ma czas. 

Krzesła ogrodowe plastikowe są najlżejsze i najtańsze, jednak zdarza się, że nieestetycznie blakną od słońca. Alternatywą mogą okazać się modele z modnego technorattanu, coraz częściej odporne na promieniowanie UV. 

Metalowe krzesła do ogrodu sprawdzą się w nowoczesnej, surowej aranżacji. Są one ciężkie i bardzo solidne, dlatego z pewnością przetrwają w ogrodzie latami. Je również musimy uzupełnić jednak o miękkie poduszki, bez których długotrwałe przesiadywanie w ogrodzie byłoby zwyczajnie niekomfortowe. 

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.