Sprzątanie nie należy do naszych ulubionych czynności, jednakże jest niezbędne, aby we własnym domu czy mieszkaniu czuć się dobrze. Zdecydowanie warto zainwestować w wysokiej klasy odkurzacz, dzięki któremu utrzymanie czterech kątów w należytej czystości nie będzie trudnym wyzwaniem.

 1. Sprawdź moc odkurzacza

Skuteczność sprzątania jest w bardzo dużej mierze uzależniona od tego parametru. Odkurzacze o większej mocy gwarantują lepsze rezultaty, ponieważ są wyposażone w szereg przydatnych funkcji jak np. innowacyjne technologie zbierania kurzu czy opcja prania. Dzięki zastosowanym w nich nowoczesnym rozwiązaniom są urządzeniami charakteryzującymi się stosunkowo niskim poborem prądu, nie należy zatem obawiać się zawyżonych rachunków za energię elektryczną.

 1. Uwzględnij koszty eksploatacji

Na ogół zwracamy uwagę na cenę odkurzacza, nie zastanawiając się nad tym, ile będzie nas kosztować jego utrzymanie. W tym kontekście najważniejszą rolę odgrywa rodzaj sprzętu – do wyboru mamy modele workowe i bezworkowe. Które są lepsze? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko jest kwestią indywidualnych preferencji.

Odkurzacze workowe niezmiennie od lat cieszą się ogromną popularnością – wykorzystywane są w nich worki papierowe lub tekstylne. Te drugie przeznaczone są do wielokrotnego użytku, ale stosowanie ich na stałe może doprowadzić do zapchania filtrów. Worki papierowe trzeba wymieniać, gdy się zapełnią – im bardziej wypchany worek, tym słabsza siła ssania.

Co się zaś tyczy odkurzaczy bezworkowych, mają one wbudowany pojemnik. Co prawda odpadają tu wydatki na worki, ale pojemnik wymaga systematycznego opróżniania i czyszczenia – choć nawet zapełniony nie obniża siły ssania. Z drugiej strony modele bezworkowe odznaczają się niższą mocą niż workowe, co oznacza, że trzeba częściej odkurzać.

 1. Wybierz odpowiednie filtry

Ilość i jakość filtrów mają wpływ na efektywność odkurzania. Podstawowym filtrem jest ten chroniący silnik – może być stały lub wymienny. Sporo jest też dodatkowych wariantów – np. filtry węglowe eliminujące brzydkie zapachy, filtr bakteriobójczy itp. Warto przy tej okazji wspomnieć o odkurzaczach z filtrami wodnymi – są co prawda droższe i nieco uciążliwe w eksploatacji, ale i bardziej skuteczne.

 1. Postaw na wygodę

Kable plączące się pod nogami? Gniazdka wyrwane ze ściany? Za sprawą odkurzaczy bezprzewodowych to już nie będzie kłopotem.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

 1. Aby dobrze kupić odkurzacz (klasyczny), należy:

  1. Uwzględnić moc ssącą. Nie ma znaczenia ile watt ma silnik itd. Pytajcie się jaka jest moc ssąca odkurzacza, bo tylko ten parametr oznacza czy dobrze odkurzacz odkurzy
  2. Energooszczędność – jaki jest pobór prądu
  3. Żywotność /wytrzymałość /ewentualnie długość gwarancji – ale to najlepiej na forach poczytać
  4. Rodzaj worków do odkurzacza + filtrów – ile kosztują, jak z dostępnością
  5. Szczotki, dodatki – do odkurzania np. kanap itd

  I z pewnością kolejne pytania jeśli jest odkurzacz wodny lub autonomiczny.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.