Full HD i 4K (Ultra HD) to nowoczesne technologie telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości HD (High Definition). Oba standardy umożliwiają płynne wyświetlanie obrazu w formacie panoramicznym i zapewniają realistyczne odwzorowanie detali.
Można jednak wskazać pomiędzy nimi pewne różnice. Przybliżamy najważniejsze spośród nich.
Rozdzielczość
Spis treści
Standard Full HD cechuje się rozdzielczością ekranu na poziomie 1920×1080. Sumarycznie telewizor może więc wyświetlać ponad 2 miliony pikseli. Technologia 4K w teorii zapewnia nawet 4-krotnie większą rozdzielczość w porównaniu do Full HD, lecz tak duża różnica jest możliwa do uzyskania jedynie w przypadku kina cyfrowego.
Rozdzielczość może wynosić 4096×1714, 4096×2160 lub 4096×2112. Telewizory 4K wyświetlają 2 razy więcej pikseli niż Full HD. Zapewnia to bardziej szczegółowy, czystszy, ostrzejszy i stabilniejszy obraz, a także lepsze odwzorowanie detali.
Aby różnica była zauważalna, telewizor powinien mieć odpowiednio duży ekran. Widzowie nie mogą być zarazem zbyt oddaleni od ekranu – maksymalnie 10 metrów.
Warto mieć jednocześnie na uwadze, że nie tylko rozdzielczość ma wpływ na jakość transmisji. Spore znaczenie odgrywają również częstotliwość odświeżania, rodzaj matrycy, kontrast czy zastosowane w telewizorze technologie, np. HDR.
Dostępność kanałów
Standard 4K obsługuje tylko niewielka liczba kanałów telewizyjnych. Dlatego warto się upewnić, czy w ramach umowy abonamentowej operator zapewnia do nich dostęp. W przeciwnym razie może się okazać, że zakup telewizora z technologią 4K będzie niepotrzebnym wydatkiem.
Cena zakupu telewizora
Telewizory 4K są droższe niż modele obsługujące co najwyżej technologię 4K. Różnica w jakości obrazu pomiędzy tymi standardami nie przez każdą osobę jest zauważalna, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór.
Zużycie energii elektrycznej
Obsługa technologii 4K wiąże się z większym poborem energii elektrycznej, co będzie skutkowało wyższymi rachunkami za prąd.
Wykorzystanie transferu danych internetowych
Jeśli użytkownik ma zamiar oglądać kanały w telewizji internetowej lub na platformach VOD, potrzebuje szybkiego i stabilnego łącza z nielimitowanym transferem danych.
W przeciwnym razie jakość transmisji telewizyjnej nie będzie zadowalająca, a pakiet internetu zostanie przedwcześnie wykorzystany.
Jak oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości?
Aby cieszyć się wysoką jakością obrazu i dźwięku, nie wystarczy zakup odpowiedniego telewizora. Niezbędne jest również wykupienie abonamentu z pakietem kanałów oraz z dekoderem 4K.
Warto zdecydować się np. na jeden z pakietów telewizyjnych od Netii. Do wyboru są 3 oferty – 77 kanałów , 99 kanałów lub 187 kanałów. Wśród nich znajdują się m.in. programy sportowe, informacyjne, filmowe, dokumentalne i dla dzieci.
W cenie abonamentu można otrzymać nowoczesny dekoder 4K z obsługą aplikacji HBO Max. W każdym pakiecie klient uzyskuje dostęp do stabilnego i szybkiego internetu światłowodowego o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1 Gb/s, a także router Wi-Fi na czas trwania umowy.