Turcja to jeden z najpiękniejszych rejonów, do którego można pojechać w tej części globu. Co warto zobaczyć i na jaką miejscowość turystyczną się zdecydować? Podpowiadamy!

Bodrum

Urokliwa miejscowość nad Morzem Egejskim, gdzie kultura turecka przeniknięta jest greckimi wpływami, głównie ze względu na sąsiedztwo należącej do Grecji wyspy Kos. Bodrum było znane już w starożytności – to tu powstał jeden z siedmiu cudów świata – Mauzoleum, wówczas jednak miasto nazywało się Helikarnas.

bodrum

W średniowieczu joannici zmienili jego nazwę na Petronium i zbudowali tu zamek św. Piotra, który można podziwiać do dzisiaj. Bodrum to jedna z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości, która słynie z życia nocnego i sportów wodnych.

Marmaris

marmaris

Największy w Turcji port jachtowy, bliskość greckiej wyspy Rodos, intensywne życie nocne i rewelacyjnie zorganizowane zaplecze hotelowe to tylko kilka powodów, dla których całe rzesze turystów decyduje się na wyjazd właśnie w te okolice.

Marmaris słynie także z pięknych widoków – miasto jest otulone zielonymi wzgórzami, które często niemal pionowo wpadają do morza. Nie bez powodów miejscowość nosi przydomek tureckiego Saint Tropez, a wiele biur podróży oferuje bardzo atrakcyjne oferty wakacji w Turcji.

Alanya

alanya

Znajdująca się na terenach starożytnej Pamfilii Alanya to najbardziej znana miejscowość Riwiery Tureckiej, oferująca wiele atrakcji, jak Delfinarium, rafting czy jeep safari oraz hotele na najwyższym poziomie.

To właśnie tu znajduje się słynna plaża Kleopatry, gdzie według podań wypoczywała sama królowa – jest to również jedna z najsłynniejszych plaż Turcji. Ponadto miejscowość, poza zabytkami jak seldżucka twierdza z XIII wieku czy słynna Czerwona Wieża oferuje też kompleks jaskiń lądowych i morskich.

Pamukkale

pammukale

Miejscowość, którą powinien odwiedzić każdy. Niezwykłe Wapienne Tarasy zachwycają każdego, dlatego zawsze spotykamy tam tłumy. Jednak widok wapiennych skał ułożonych w formie kaskad, basenów i tarasów jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego.

W pobliżu znajdują się ruiny starożytnego Hierapolis, które było znaną wśród Rzymian miejscowością uzdrowiskową. Na kąpiele przyjeżdżała tu również sama Kleopatra. Obecnie można skorzystać z kąpieli w wyznaczonych miejscach i wielu skwapliwie korzysta z tej możliwości, wierząc, że zapewni ona zdrowie oraz młody i piękny wygląd.

Kapadocja

kapadocja

Kraina, której nie sposób się oprzeć, znana z niezwykłych i bardzo charakterystycznych form skał tufowych. W starożytności był to bardzo ważny ośrodek chrześcijański, w którym narodziła się idea życia monastycznego (klasztornego). W okolicy znajduje się wiele podziemnych miast, w których chrześcijanie ukrywali się przed licznymi prześladowaniami.

Co ciekawe, dopiero około 100 lt temu Kapadocja została ponownie odkryta, dzięki francuskiemu duchownemu i naukowcu G. de Jerphaniona. Obecnie bardzo atrakcyjną formą zwiedzania Kapadocji jest lot balonem, który pozwala dostrzec cały urok i tajemniczość tego miejsca.

Warto wspomnieć, że Turcja to nie tylko jeden z niewielu wciąż wystarczająco bezpiecznych krajów muzułmańskich, ale też interesujący i stosunkowo niedrogi cel wakacyjnych wojaży, na które można znaleźć atrakcyjne last minute. W Turcji coś dla siebie znajdzie zarówno zwolennik sportów wodnych, fan kurortów wypoczynkowych, jak i pasjonat historii, zwłaszcza starożytnej.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.