Matura zbliża się wielkimi krokami – a to oznacza też, że pozostało coraz mniej czasu do balu studniówkowego. To jedyna taka okazja w życiu, wymagająca odpowiedniego stroju. Musi on być elegancki i zachowywać formalny charakter wydarzenia.
Oto elementy, o których nie możesz zapomnieć, komponując stylizację na bal na 100 dni przed maturą.
Sukienka
Spis treści
Rzecz oczywista, jednak warto poświęcić jej nieco więcej uwagi. Jaką sukienkę na studniówkę wybrać? Jeśli lubujesz się w klasyce, zdecyduj się na długą wieczorową suknię – w taki sposób z pewnością wyróżnisz się z tłumu.
Coraz popularniejsze są jednak modele koktajlowe, odsłaniające więcej nóg. To, jaki fason wybierzesz, zależy od Twoich upodobań. Najważniejszą zasadą przy wyborze tej części garderoby jest umiar.
Jeśli wybierasz suknię do ziemi, odsłoń ramiona lub dekolt (szczególnie, jeśli możesz pochwalić się pełnym biustem). Pamiętaj, by nie odsłaniać zbyt dużo ciała – w końcu to formalna okazja.
Istotny jest też kolor sukienki na studniówkę. Na okazje wieczorowe najlepsze będą ciemne odcienie. Czerń zawsze będzie dobrym pomysłem, jednak równie stylowo zaprezentują się granat, bordo czy butelkowa zieleń.
Buty
Sukienka gotowa, czas wybrać buty na studniówkę! Tradycyjny wybór to szpilki, uważane za najbardziej eleganckie obuwie na specjalne okazje. Są elementem obowiązkowym, jeśli wybierasz długą suknię – optycznie wydłużą one i wysmuklą sylwetkę.
Ważne jest tylko, byś nie zakładała na studniówkę nierozchodzonych butów – w końcu masz zamiar spędzić w nich całą noc i dobrze się bawić, a otarcia i odciski mogą to zdecydowanie utrudnić. Nie przepadasz za wysokimi obcasami?
Wybierz czółenka na kilkucentymetrowym podwyższeniu lub płaskie baleriny – niech będą jednak bogaciej ozdobione niż te, które nosisz na co dzień. Takie formalne obuwie sprawdzi się dobrze także na inne okazje – np. jako buty na sylwestra czy wesele.
Torebka
Zasada jest prosta – jeśli torebka na studniówkę, to tylko kopertówka. Duże torby nie mają tutaj prawa bytu. Podczas balu będą Ci potrzebne co najwyżej telefon, chusteczki higieniczne czy pomadka – z powodzeniem zmieścisz je w małej torebce.
Możesz wybrać kopertówkę trzymaną w ręce (w wersji najbardziej formalnej) lub taką na pasku, lub łańcuszku.
Jeśli jednak zdecydujesz się na ten drugi wariant, zrezygnuj ze zbyt masywnej biżuterii czy bogato zdobionej sukienki – taki element sam w sobie będzie wystarczająco biżuteryjny. A w przypadku stylizacji na formalne okazje, sukces tkwi w umiarze.
Biżuteria
Nie od dziś wiadomo, że to dodatki nadają stylizacji unikalnego charakteru. Studniówka to czas, kiedy możesz założyć biżuterię zarezerwowaną na wyjątkowe okazje. Zrezygnuj jednak ze sztucznych akcesoriów z plastiku. Zamiast tego wybierz złote lub srebrne kolczyki, bransoletki, naszyjniki czy pierścionki.
Pamiętasz zasadę, że sukces tkwi w umiarze? Jest ona wyjątkowo słuszna jeśli chodzi o biżuterię. Jeśli Twoja suknia jest raczej skromna, postaw na bardziej rzucające się w oczy dodatki – nie przesadzaj jednak z ich ilością.
Bogato zdobiona sukienka czy buty będą za to zbyt dużą „konkurencją” dla większej biżuterii – zdecyduj się więc wówczas na delikatny łańcuszek czy minimalistyczną bransoletkę.
Czerwona podwiązka
Choć niewidoczna, jest ważnym elementem studniówkowej kreacji. Zgodnie z przesądem, założona na lewą nogę, ma bowiem przynieść szczęście podczas egzaminu maturalnego. Mowa oczywiście o czerwonej podwiązce.
Podobną rolę ma spełnić założenie na bal studniówkowy czerwonej bielizny. Bez względu na to, czy wierzysz w przesądy – ostrożności nigdy za wiele, dlatego podwiązka w tym kolorze uznawana jest za must have podczas tej wyjątkowej okazji.
Warto przeczytać: