Koty to wyjątkowe zwierzęta. Z jednej strony to nonkonformistyczni indywidualiści, którzy podążają własnymi ścieżkami, z drugiej przyjacielscy i towarzyscy, spragnieni troski pupile. Bo trzeba wiedzieć, że kot źle się czuje w grupie i naprawdę potrzebuje własnego miejsca – domu.

Koty w schronisku, mimo najszczerszych chęci jego pracowników, rzadko bywają szczęśliwe. Adopcja kota to najlepsze, co możemy zrobić dla czworonogów, a także dla nas samych, dlaczego?

Adopcja kota ze schroniska to naprawianie szkód wyrządzonych przez człowieka

adoptowanie-kota

Koty, głównie koty dachowce, zresztą tak samo, jak i psy, trafiają do schronisk przez nasze nieodpowiedzialne zachowanie. W schronisku mieszkają zarówno młode kocięta porzucone zaraz po urodzeniu, jak i te starsze, często schorowane lub kalekie.

Ale metalowa klatka to także dom zdrowych dorosłych kotów, z którymi po prostu przestaliśmy się dogadywać, bądź straciły nasze zainteresowanie. Ważnym powodem, dla którego przytułki dla zwierząt pękają w szwach, jest sterylizacja, a raczej jej brak.

Bagatelizując ją, pozwalamy na niekontrolowane rozmnażanie się tych zwierząt, zmierzające ku nadprodukcji, a więc ku bezdomności, złym warunkom życia, a co najgorsze, niepotrzebnej, a często brutalnej i tragicznej śmierci. Adoptując kota, można naprawić szkody, jakie sami wyrządziliśmy.

Adopcja kota to sposób na ograniczenie nadpopulacji

Nadpopulacja kotów, która jest faktem, wywołuje wielce niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Zbyt duża ilość tych bądź co bądź drapieżników przyczynia się do zmniejszenia populacji ptaków.

A dzieje się to zarówno w sposób bezpośredni – poprzez instynktowne polowanie, jak i pośredni – przestraszone ptaki przynoszą mniej pokarmu dla piskląt, których przez to szanse na przeżycie maleją. A biolodzy alarmują, że coraz mniejsza liczba ptaków rodzi zagrożenie katastrofy ekologicznej.

Ale szkody wynikające z nadpopulacji kotów dotyczą także człowieka, co wiąże się z przenoszeniem przez bezdomne zwierzęta chorób zakaźnych, oraz samego kociego rodu, co przekłada się na pogorszenie kondycji zdrowotnej i ogólnego dobrostanu gatunku.

Adopcja kota to szansa na lepsze

Warunki życia w schronisku są dość kiepskie. I nie chodzi tu wyłącznie o sferę materialną, choć realia bytowe często bywają trudne. Chodzi raczej o naturę kota, który jest przecież zwierzęciem terytorialnym i źle się czuje w zatłoczonych miejscach, wyraźnie ograniczających jego przestrzeń.

Mówi się, że adopcja kota pozwala uratować życie zwierzęcia – i nie ma w tym ani krzty przesady. Koty żyjące w schroniskach, gdzie mają niewielką styczność z człowiekiem, stają się wycofane, apatyczne, można powiedzieć nawet depresyjne. W najgorszych scenariuszach dziczeją, zaczynają bać się ludzi i od nich stronić.

Adopcja kota pozwala to zmienić i przeciwdziałać. Przygarniając pupila ze schroniska, dajemy mu szansę na lepsze życie. To jest udowodnione, że koty żyjące w dobrych warunkach, otoczone większą lub mniejszą opieką, są zdrowsze, szczęśliwsze i żyją dłużej.

Adopcja kota to czysty zysk

Adoptując kota, otrzymujemy bardzo wiele. Przede wszystkim zyskujemy przyjaciela i jego dozgonną wdzięczność. Potwierdzają to liczne opinie osób, które przygarnęły pupila i same zaobserwowały, że zwierzę na różny sposób – przez lojalność, przywiązanie, posłuszeństwo, wsparcie – okazują wdzięczność za okazaną pomoc.

Oprócz wdzięczności otrzymujemy także coś jeszcze. Lepsze zdrowie i samopoczucie. Badania pokazują, że posiadacze kotów mają mocniejsze serce, lepsze krążenie krwi i żyją średnio 4-5 lat dłużej niż na przykład posiadacze psów.

Głaskanie kota jest terapeutyczne, w trakcie bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem w naszym organizmie wytwarza się oksytocyna – hormon szczęścia i miłości – dzięki któremu pokonujemy stres, czujemy się spokojniejsi i stajemy się bardziej otwarci na drugiego człowieka i na otaczający nas świat.

Adoptując kota, podnosimy także własną samoocenę. Robiąc coś dobrego i dając innym przykład do naśladowania, możemy czuć się naprawdę z siebie dumni.

Adopcja kota to świadomy wybór

Przygarniając kota, zwłaszcza dorosłego, możemy zdecydować się na zwierzę o takim charakterze i temperamencie, jakiego oczekujemy. Wolontariusze i pracownicy schronisk, domów zastępczych, fundacji znają swoich podopiecznych i bardzo często oferują pomoc w wybraniu idealnego pupila.

Jest to bardzo ważne, przeciwdziała rychłej rezygnacji z adopcji i pozwala dokonać świadomego wyboru.

Można wymienić jeszcze wiele argumentów przemawiających za tym, dlaczego warto adoptować kota z fundacji czy schroniska. Wśród nich znalazłaby się z pewnością empatia, litość, odpowiedzialność oraz kwestie finansowe. Ale najważniejszą rzeczą jest czynienie dobra, dobra, które podobno lubi wracać.

Warto więc się na nie skusić i przygarnąć czworonoga. Korzyści z podjęcia tej decyzji szybko się ujawnią, tak samo, jak przyznanie racji, że dom bez kota to głupota – w końcu kot to najlepszy przyjaciel człowieka! A praktyczne informacje na temat adopcji kota znajdziesz na portalu WAMIZ.

3 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.