Akwarystyka słodkowodna to hobby, które rzadko przedstawiane jest jako rodzinne zajęcie, które może łączyć pokolenia.

Pytając doświadczonych akwarystów o ich opinię na ten temat, zdecydowanie potwierdzali, że wykonywane wspólnie czynności związane z akwarystyką, a nawet zakupy w specjalistycznych sklepach, to duża frajda i okazja do spędzenia czasu z najbliższymi.

Wyjaśniamy, dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką słodkowodną i gdzie szukać akcesoriów do stworzenia swojego własnego akwarium.

Czym jest akwarystyka?

aquario-sklep

Dziedzina ta obejmuje szereg zagadnień związanych z hodowlą fauny i flory w akwarium. Akwarystyka to również okazja do stworzenia unikalnego krajobrazu, spójnego z panującymi nurtami i trendami, które kryją się pod egotycznymi nazwami: Iwagumi, Ryuboku, Mizube, Ragwork.

Umiejętne łączenie unikalnych gatunków roślin i ryb to zajęcie, które może przynieść wiele satysfakcji i radości, szczególnie dla osób, które pasjonują się naturą. Sama pasja jednak nie wystarczy, gdyż akwarystyka wymaga zdobycia dużej dawki wiedzy, niezbędnej, aby w zbiorniku stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w których w naturze żyją ryby i roślinność.

Krótka historia akwarystyki

Oczywiście hodowla ryb znana jest od dziejów, jednak jeśli chodzi o obserwację wodnego życia i przyjemność z podglądania mieszkańców zbiornika, za początki akwarystyki możemy uznać czas, kiedy to 600 lat temu w Chinach postanowiono stworzyć pierwsze domowe akwaria wykonane z porcelany lub gliny.

Moda ta z czasem dotarła i do Europy, choć tu jedynie najbogatsi mogli pozwolić sobie na zakup akwarium. Dziś akwarystyka to hobby znane na całym świecie, a producenci specjalistycznego sprzętu prześcigają się w udogodnieniach i nowych technologiach wspierających domową hodowlę wodnych mieszkańców akwarium.

Akwarystyka słodkowodna

Choć akwarystyka słodkowodna jest dużo prostsza w hodowli, osoby, które się w niej lubują, to nie tylko początkujący akwaryści. Jednym z powodów tej popularności z pewnością są mniejsze koszty stworzenia zbiornika ze słodką wodą oraz łatwiejsze zarządzanie wodnym środowiskiem.

W przypadku akwarystyki słodkowodnej największym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki towarzyskie, czyli takie, w których łączy się różne gatunki ryb o zbliżonych potrzebach i uwarunkowaniach.

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z akwarystyką słodkowodną?

Osoby, które już kiedyś miały styczność z akwarystyką, zgodnie twierdzą, że zajęcie to wycisza, pozwala uporać się ze stresem czy natłokiem negatywnych myśli. Udowodniono, że spokojny podwodny świat wydziela w człowieku efekt podobny do tego osiągniętego przez medytację.

Akwarystyka polecana jest również dla dzieci i młodzieży — opieka nad akwarium, oczywiście pod kontrolą i ze wsparciem rodziców, to doskonała nauka odpowiedzialności, sumienności i zaangażowania. To również test przed opieką nad bardziej wymagającymi zwierzętami, a także szansa na odnalezienie wspólnej rodzinnej pasji.

Bardziej przyziemną, lecz równie ważną zaletą akwarystyki jest dekoracja wnętrza i możliwość kreatywnego podejścia do tego, jak prezentuje się akwarium.

W minimalistycznych przestrzeniach okazały zbiornik będzie kluczowym elementem dekoracji. Jeśli właśnie walory estetyczne są najważniejszym powodem założenia akwarium, nie oznacza to, że z czasem czynności związane z akwarystyką nie staną się Twoją pasją.

Gdzie kupić akcesoria i wyposażenie do akwarium słodkowodnego?

Sama pasja nie wystarczy, aby stworzyć wyjątkowe i bezpieczne akwarium, gdyż bez wyposażenia i sprzętu, nie da się uprawiać akwarystyki. Oczywiście, zaczynając swoją przygodę z tym hobby, nie musisz kupować wszystkiego — tu pomocna będzie lista niezbędnych akcesoriów oraz wsparcie specjalistycznego sklepu takiego jak Aquario.

Znajdziesz w nim wyposażenie do akwarium od zaufanych producentów oraz wiele cennych wskazówek, jak zaaranżować swoje pierwsze akwarium słodkowodne. Ten rodzaj zbiornika będzie dużo prostszy na start niż akwarium morskie, które, choć kusi unikalnymi gatunkami ryb i koralowców, dla osób początkujących może okazać się zbyt dużym wyzwaniem.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.