Skóra spełnia wiele ważnych zadań – pozwala na ochronę organizmu przed zanieczyszczeniami, odbiera bodźce z otoczenia, odpowiada za prawidłową termoregulację oraz przyjmuje na siebie wszelkie szkodliwe substancje, aby te nie wniknęły głębiej do naszego organizmu.
Przez swoje funkcje skóra narażona jest na szereg alergii. Jak wygląda alergia skórna i co może ją wywołać? Przeczytaj i dowiedz się najważniejszych informacji o alergiach tego typu.
Czym jest alergia skórna?
Spis treści
Mimo tego, że ludzka skóra to bardzo wytrzymały organ, w ciągu naszego życia ulega wielu uszkodzeniom. Jeśli utraci swoją barierę hydrolipidową, robi się wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Powoduje to utratę nawilżenia, a wraz z nią suchość skóry, uczucie ściągania naskórka, a w następstwie różnego rodzaju alergie.
Pod hasłem alergii skórnych kryje się wiele chorób i problemów. Za alergię uznaje się jednak jedynie regularne, powtarzające się i nawracające objawy, które powstają przy kontakcie z konkretnym alergenem.
Alergia jest zawsze odpowiedzią nieprawidłowo działającego układu immunologicznego, który nie może poprawnie poradzić sobie z dawką podanej mu substancji. Wyróżnia się trzy rodzaje alergii – kontaktową, wziewną i pokarmową. Każda z nich wpływa na skórę w inny sposób, dlatego ważna jest obserwacja zmian i innych objawów.
Jakie są objawy alergii skórnej?
Ciężko jednoznacznie określić objawy alergii skórnej. Wiele zależne jest od czynnika alergizującego, kontaktu z alergenem, typu skóry oraz działania układu immunologicznego.
Alergia skórna najczęściej objawia się zaczerwienieniem, świądem i krostami. Pojawić się mogą również bardziej zaawansowane zmiany skórne, np. w postaci pękających ropni rozwijających się na skórze.
Alergie skórne mogą przybrać różne formy, np. pojawić w postaci trądziku albo połączyć się z innymi problemami z cerą. Do chorób wywoływanych przez alergię skórną należą: wyprysk fotoalergiczny, pokrzywka alergiczna, wyprysk zawodowy, alergiczne zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, wyprysk łojotokowy czy egzema.
Co wywołuje alergię skórną?
Przyczyny alergii skórnych są różne. Podstawą jest osłabienie skóry, a dokładnie jej warstwy hydrolipidowej, która sprawia, że organ jest podatny na uszkodzenia i zmiany. Alergeny ciężko jednak jednoznacznie określić. Bardzo często problemy z alergiami skórnymi spowodowane są dietą.
Najczęściej za alergie skórne obwinia się gluten, nabiał, glutaminian sodu, ryby, soję oraz orzechy. Problemy alergiczne budzą również zarodniki pleśni, roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin oraz zanieczyszczenia powietrza. Alergia może również powstać przez substancje zapachowe, konserwanty i barwniki w kosmetykach pielęgnacyjnych czy makijażowych.
Objawy alergii wywoływać mogą również leki, detergenty, środki piorące, naturalne olejki eteryczne, jad owadów oraz bezpośredni kontakt z metalami (takimi jak nikiel, chrom czy kobalt) oraz z lateksem, np. w formie rękawiczek.
Powodów powstania alergii może być wiele, dlatego należy szczególnie dbać o siebie i swoją skórę, aby chronić się przed problemami. Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy alergii skórnej, koniecznie skontaktuj się z dermatologiem, który ustali odpowiednie leczenie.