Jeżeli chcemy, aby nasze aniołki zdecydowanie różniły się od tych dostępnych wszędzie, możemy pobawić się w łączenie masy solnej z innymi materiałami.

Stojący aniołek z włosami ze sznurka

aniolki-z-masy-solnej-masa-solna

Do zrobienia tego anioła potrzebne są:
• masa solna,
• papierowy stożek z grubego papieru, takiej wielkości jakiej ma być anioł, który oklejamy folią aluminiową,
• wykałaczka,
• sznurek jutowy.

Masę wałkujemy na grubość około pół centymetra, a następnie smarujemy wodą, dzięki czemu masa połączy się ze sobą w miejscach, gdzie się styka. Kładziemy stożek na placku masy i oklejamy go masą, odcinając jej nadmiar u dołu i góry.

W miejscu połączenia masy może być dość sporo, to zapewni figurce sztywność. Z odciętej masy solnej formujemy wałeczki rozszerzające się u dołu – ręce i mocujemy je.

Z rozwałkowanej ponownie pozostałej masy wykrawamy skrzydła i smarujemy wodą w miejscu połączenia, a następnie przyklejamy je.

Toczymy kulkę – głowę, umieszczamy na niej nosek, usta i delikatnie łączymy przy pomocy wykałaczki z tułowiem (pamiętając o posmarowaniu wodą miejsca, gdzie stykają się oba elementy).

Tak przygotowany aniołek powinien suszyć się w piekarniku przez półtorej godziny w 100 stopniach C. Po wysuszeniu i ostygnięciu ostrożnie usuwamy usztywniający stożek.

Pomalowanego aniołka może zdobić dodatkowymi elementami: włosami ze sznurka. Sznurek mocujemy przy pomocy kleju na gorąco. Można też dokleić kolorowe piórka na skrzydłach.

Aniołek z wiszącymi nóżkami

Do wykonania takiego aniołka niezbędne są:
• masa solna,
• ozdobny sznurek,
• klej.

Przygotowujemy aniołka z masy solnej, a osobno robimy nóżki. Po wyschnięciu łączymy je z sukienką przy pomocy sznurka i kleju.

Można też zrobić w mokrej masie odpowiednie otworki i po wyschnięciu oraz pomalowaniu, przeciągnąć przez nie sznurki, na końcach wiążąc supełki.

I na koniec kilka uwag:

• Jeśli aniołek ma wisieć na choince lub stać, musimy zadbać o to, żeby praca była wykończona z każdej strony i prezentowała się interesująco także z tyłu.
• Suszenie w piekarniku jest szybkie, ale grozi popękaniem pracy. Dlatego lepiej suszyć pracę dłużej, ale w niższej temperaturze lub przez kilka dni.
• Gdy figurka popęka w czasie pieczenia (zdarza się to zwłaszcza w przypadku dużych, grubych modeli), wystarczy miejsce popękania posmarować woda i zakleić masą solną. Pozostawiamy do wyschnięcia. Nierówności szlifujemy papierem ściernym i malujemy.
• Masę można zabezpieczać lakierem. Jeżeli chcemy użyć brokatu, to należy go przykleić przed lakierowaniem.
• Masę można przygotowywać z różnych rodzajów mąki (np. z pełnego przemiału) i soli (gruboziarnistej, morskiej), co umożliwi osiągnięcie różnych efektów. Łączenie takich mas może zastąpić późniejsze malowanie.
• W masie można odciskać różne, interesujące faktury: grubo tkany materiał, plecionkę wiklinową, łańcuszki, tarkę do sera.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com