Czy można zajść w ciążę karmiąc piersią, czy też tak zwana niepłodność laktacyjna to wystarczające zabezpieczenie? Jakie metody antykoncepcji są dozwolone, kiedy można zacząć je stosować i jakie preparaty będą bezpieczne w trakcie karmienia piersią? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

W czasie pierwszych miesięcy po porodzie świeżo upieczona mama skupia się w całości na swojej nowej roli, ucząc się rozpoznawania potrzeb noworodka i zaspokajania ich. Większość kobiet w tym okresie nie zastanawia się nad antykoncepcją, ponieważ ich miesiączka po porodzie jeszcze nie wróciła.

To błąd, ponieważ okazuje się, że nawet w takiej sytuacji kobieta może ponownie zajść w ciążę. Sprawdź zatem, jakie metody antykoncepcji są bezpieczne w czasie karmienia piersią!

Niepłodność laktacyjna – czy to wystarczająca “antykoncepcja” po porodzie?

antykoncepcja-w-czasie-karmienia-piersia

Wiele młodych mam po porodzie nie bierze pod uwagę stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji, twierdząc, że dopóki miesiączka nie powróciła, szanse zajścia w ciążę są naprawdę znikome. Choć to prawda, że cykle owulacyjne i menstruacja mogą zaniknąć na wiele miesięcy podczas karmienia piersią, tak naprawdę zawsze może się zdarzyć, że kobieta zajdzie w ciążę już przed pierwszą miesiączką po porodzie.

Temat niepłodności laktacyjnej szerzej wyjaśniono tutaj: https://www.mamazone.pl/zdrowie-kobiety/nieplodnosc-laktacyjna/. W związku z tym, że zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszych miesiącach po porodzie, warto dowiedzieć się, jakie metody antykoncepcji stosować, aby karmienie piersią było w pełni bezpieczne.

Tabletki, wkładka czy prezerwatywy – jakie metody będą najbezpieczniejsze przy karmieniu piersią?

W kwestii antykoncepcji po porodzie należy przede wszystkim podkreślić jedną najważniejszą kwestię: odpowiednia metoda antykoncepcji powinna być ustalona wspólnie z lekarzem ginekologiem po wykonaniu niezbędnych badań po porodzie. Nie warto kierować się tym, co sprawdziło się u szwagierki, koleżanki czy kuzynki.

Antykoncepcja hormonalna musi być dobrze dopasowana do organizmu każdej kobiety – szczególnie tej karmiącej piersią. Jedyną metodą antykoncepcji, która nie wymaga konsultacji z lekarzem, są właściwie prezerwatywy oraz naturalne metody zapobiegania ciąży (takie jak na przykład obserwacja śluzu szyjkowego czy temperatury ciała).

A co z metodami hormonalnymi? Kobieta karmiąca piersią nie może korzystać z tradycyjnych tabletek dwuskładnikowych, które zawierają estrogeny, mające zły wpływ na zdrowie maluszka. Dlatego dla świeżo upieczonych mam lepszym wyborem mogą być minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe.

Dozwolone są także metody takie jak zastrzyk hormonalny czy wkładka domaciczna uwalniająca hormony, jak i ta bez hormonów. Wszystkie z tych metod mają oczywiście swoje wady i zalety, dlatego podjęcie decyzji powinno być poprzedzone wizytą oraz badaniami w gabinecie ginekologicznym, rozmową z lekarzem i rozważeniem wszystkich dostępnych opcji.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.