Hormony przygotowują organizm kobiety do płodności i umożliwiają prawidłowy przebieg kolejnych cykli miesiączkowych. Wydzielanie poszczególnych hormonów może regulować sprawne funkcjonowanie organizmu i wpływać na komfort życia.

Organizm ludzki produkuje ponad 100 hormonów, z których każdy ma do odegrania pewną rolę. Czasami jednak dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej i nie współpracują one z poszczególnymi narządami tak, jak powinny.

Niektóre hormony są odpowiedzialne za wzrost, inne za przemianę cukru i tłuszczu, a jeszcze inne za nastrój, dojrzewanie i libido. Większość jest produkowana zarówno przez ciała kobiet, jak i mężczyzn.

Badanie hormonów kobiecych

Istnieje jednak kilka hormonów, które są specjalnie przypisane kobietom i określają najważniejsze atrybuty kobiecości. Ponieważ wszystkie są ze sobą blisko spokrewnione, utrzymanie prawidłowego poziomu i równowagi hormonów jest niezbędne dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.

Czym są badania hormonalne?

Testy hormonalne to testy diagnostyczne, które dostarczają informacji o tym, jak działają różne narządy układu hormonalnego. Najczęściej polegają one na pomiarze stężenia określonego hormonu, którego zaburzenie może prowadzić do rozwoju objawów konkretnej choroby. Pośrednio wykrycie tych chorób pozwala na ocenę pracy narządów odpowiedzialnych za ich wytwarzanie i regulację ich uwalniania do krwi.

Badanie hormonów można wykonać zarówno z krwi żylnej pacjenta, jak i moczu (jednorazowego lub z DZM) czy śliny (np. codzienna ocena poziomu kortyzolu). Dobór odpowiednich testów uzależniony jest od objawów występujących u pacjenta oraz choroby, którą w danym przypadku podejrzewano początkowo.

Przed wykonaniem badań hormonalnych bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem (najlepiej endokrynologiem), aby można było zaplanować odpowiednią diagnostykę, która dostarczy wyczerpujących informacji na temat stanu zdrowia pacjentki i znacznie ułatwi dalsze leczenie.

Zaburzenia hormonalne – objawy wskazujące na konieczność wykonania badania

Zaburzenia równowagi hormonalnej występują, gdy we krwi jest za dużo lub za mało określonego hormonu. Poziom hormonów kobiety zmienia się przez całe życie. Ciąża, karmienie piersią, menopauza lub stosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą być również oznaką choroby fizycznej.

Z zespołem policystycznych jajników (PCOS) do czynienia mamy, gdy żeńskie hormony nie działają w odpowiedni sposób. Może on powodować zaburzenia miesiączkowania i wpływać na płodność, a także może powodować trądzik lub łysienie typu męskiego.

Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu i plecach, czasami zdarza się, gdy żeńskie hormony nie działają tak, jak powinny. Objawy chorób układu hormonalnego są bardzo różnorodne i mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości niemal w każdym narządzie organizmu.

Jeśli pojawią się objawy, które mogą wskazywać na takie zaburzenie, należy zgłosić się do lekarza, aby wstępnie zweryfikować przyczynę i zaplanować dalszą diagnostykę. Niektóre z objawów, które mogą wystąpić w przebiegu zaburzenia układu hormonalnego, obejmują:

  • gorsze samopoczucie
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego
  • nieuzasadnioną zmianę masy ciała
  • zaburzenia apetytu
  • osłabienie siły mięśniowej
  • bezsenność, zaburzenia snu
  • zaburzenia nastroju – zwiększona nerwowość, zaburzenia depresyjne, lękowe, apatia
  • problemy z trawieniem
  • bóle brzucha, nudności, także wymioty
  • biegunki lub zaparcia
  • bóle i zawroty głowy
  • silne uczucie zimna lub gorąca
  • częste skurcze mięśni
  • problemy z cerą takie jak trądzik, czy rozstępy
  • nadmierny porost włosów (szczególnie u kobiet)
  • zaburzenia płodności

Badanie hormonów należy wykonać u pacjentek z objawami wskazującymi na dysfunkcję układu hormonalnego. Zwykle rozwijają się one przez wiele lat, więc pacjenci nie zauważają ich nasilenia. Niektóre grupy pacjentów są bardziej narażone na pewne zaburzenia endokrynologiczne, które będą się różnić w zależności od danego stanu.

Warto wykonać takie badania w celach profilaktycznych, nawet przy braku jakichkolwiek chorób, aby zweryfikować swój stan zdrowia na podstawie ewentualnego początku zaburzeń hormonalnych.

Pakiet badań hormonalnych – gdzie wykonać badania?

Hormony w ludzkim organizmie odpowiedzialne są za równowagę w jego funkcjonowaniu. Ta z kolei działa na zasadzie sprzężeń zwrotnych. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie oraz badanie hormonów nawet profilaktyczne, kiedy objawy nie są jeszcze nasilone.

Pakiet badań hormonalnych wykonuje się z krwi żylnej. Co istotne wszystkie konieczne badania można wykonać zaledwie z jednego pobrania. Badanie odbywa się w specjalistycznej placówce, a na wizytę nie trzeba się specjalnie umawiać. Wystarczy odwiedzić punkt pobrań w godzinach jego pracy.

Przed udaniem się na pobranie, warto skonsultować wszelkie objawy z lekarzem.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.