Styl skandynawski od lat uznaje się za jedną z najważniejszych tendencji w nowoczesnej aranżacji wnętrza. Zapewnia bowiem wysoką funkcjonalność oraz ciekawy design, który wpisuje się w oczekiwania wielu osób.

Co ciekawe tendencja ta może się sprawdzić nie tylko w pomieszczeniach, ale też w aranżacji balkonu – wystarczy tylko dobrać odpowiednie wyposażenie i dodatki.

Co powinno się znaleźć na skandynawskim balkonie? Jakie meble stanowią jego znak rozpoznawczy? Czym się kierować podczas doboru dekoracji? O tym napiszemy poniżej.

Balkon skandynawski – wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu

Styl skandynawski rozgościł się w światowej i polskiej aranżacji na dobre. W tym duchu urządza się wiele modnych wnętrz, ale też przydomowe przestrzenie. To wręcz idealne rozwiązanie do zagospodarowania nawet niewielkich balkonów.

balkon-w-stylu-skandynawskim-jak-go-urzadzic

Czym wyróżnia się ta tendencja? To przede wszystkim nowoczesny minimalizm, oparty na czystej przestrzeni, w której znajduje się wyposażenie, na które składają się ascetyczne, geometryczne meble i dodatki. Celem całego wystroju nie jest bowiem nadmierna dekoracyjność, a zapewnienie maksymalnej wygody i komfortu wszystkim użytkowników.

Oprócz funkcjonalizmu jako drugą cechę nurtu skandynawskiego wymienia się zwrot w stronę świata przyrody. Na balkon powinny zatem trafić materiały naturalne, a zwłaszcza drewno, rattan, wiklina, a także ocieplające przestrzeń tekstylia. Całość takiej aranżacji utrzymuje się w jasnych, ciepłych barwach – od ścian i podłóg aż do wyposażenia. Warto zdecydować się choćby na takie rozwiązania, jak nowoczesne meble ogrodowe od Bazkar.

Idealne meble na balkon czy taras skandynawski

Co warto wiedzieć o meblach skandynawskich? W ich przypadku najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność, wynikające z dobrego, przemyślanego designu. Dzięki nim balkon staje się przyjemną strefą do spokojnej rekreacji – samodzielnie, z rodziną lub gośćmi.

Jakie wyposażenie stosuje się na balkonie skandynawskim? Wszystko zależy od kwestii typowo praktycznych, jak choćby wielkość dostępnej przestrzeni oraz potrzeby użytkowników. Najczęściej królują głębokie fotele z profilowanymi oparciami i podłokietnikami bądź sofy, uzupełnione o stolik.

Cały zestaw powinien być wykonany z tego samego materiału. Podstawą są oczywiście rozwiązania z drewna, choć nie stroni się także od zestawów z tworzywa sztucznego, np. mebli z technorattanu czyli polipropylenu z efektem rattanu lub drewna. Wpisują się w naturalistyczne założenia nurtu, a przy tym odznaczają się większą trwałością i odpornością na niszczycielskie czynniki atmosferyczne.

Taki podstawowy zestaw dobrze jest wzbogacić o dodatkowy element do magazynowania rozmaitych przedmiotów, w tym chemii i narzędzi ogrodniczych, akcesoriów ogrodów (poduszek, koców, zabawek dziecięcych). To prosty i wygodny sposób na zwiększenie funkcjonalności przestrzeni i utrzymanie w niej optymalnego porządku.

Wśród natury – skandynawski balkon w miejskiej dżungli

Czy na balkonie skandynawskim mogą pojawiać się ozdoby? Jak już stwierdziliśmy jest to nurt oparty na założeniach minimalistycznych. Nie oznacza to jednak, że w takim miejscu nie da się zastosować rozmaitych dodatków i przedmiotów ozdobnych.

W przypadku dekoracji skandynawskich na balkon czy taras najczęściej mamy do czynienia z przedmiotami praktycznymi, wykonanymi jednak z dbałością o detale, z wysokiej jakości materiałów, co wpływa na estetykę całej strefy wypoczynku.

Świetnym tego przykładem są tekstylia, a zwłaszcza poduszki czy dywaniki, utrzymane w neutralnych odcieniach, z pojedynczymi akcentami mocniejszej barwy lub ciekawym, geometrycznym wzorem, najlepiej w wariancie czarno-białym.

Już na początku stwierdziliśmy, że nurt skandynawski nie może się obyć bez natury. Na balkonie wręcz muszą zatem znaleźć się różnej wielkości donice z roślinami zielonymi, w tym choćby aromatycznymi ziołami. Ustawia się je na podłodze, zawiesza na balustradach lub tworzy wertykalne ogrody na ścianie, by optymalnie wykorzystać dostępny metraż nawet na ciasnym balkonie.

Balkon w stylowej odsłonie – nurt skandynawski a modna strefa relaksu

Balkon skandynawski to rozwiązanie wpisujące się w wiele upodobań i popularnych aranżacji architektonicznych. Stanowi opcję praktyczną i wygodną, nie pozbawioną również sporych walorów estetycznych. Trudno się dziwić, że cieszy się od lat sympatią wielu użytkowników na całym świecie.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.