Patrząc na idealny make-up, rzadko kiedy zastanawiamy się co za nim stoi. A tak naprawdę widoczne kosmetyki to jedynie zwieńczenie całego procesu jego tworzenia.

Dziś już nie wyobrażamy sobie malowania bez korektora, rozświetlacza czy bronzera. Ale na rynku pojawiają się coraz to inne nowości, które pozwalają na stworzenie idealne  j twarzy od podstaw.

Sztuka makijażu

Za pomocą umiejętnie wykonanego makijażu możemy dziś stworzyć zupełnie nową osobę, pokreślić jej atuty i ukryć wady. Wiedzieli o tym od dawna twórcy makijażu filmowego oraz charakteryzatorzy.

Kamera ma to do siebie, że szybko wychwytuje wszystkie niedoskonałości, które nie zwracają uwagi na żywo. Ale mocne światło intensywnie je eksponuje.

sztuka-makijazu

Należało zatem wymyślić kosmetyki, które sprawią, że aktorzy i celebryci będą zawsze cieszyć się nienagannym wyglądem.

To od makijażystów gwiazd wywodzą się kosmetyki, które dziś coraz częściej wchodzą o użytku powszechnego i sprawdzają się świetnie nawet na domowej półce. Piękna cera, zero niedoskonałości, a do tego trwałość, o to przecież chodzi w sztuce makijażu.

Zastosowanie bazy pod make-up

Większość kobiet kiedyś tego doświadczy – rozmazany makijaż, który nadaje bardziej upiorny niż piękny wygląd. Spojrzenie w lustro potrafi przerazić. Ale na szczęście istnieją bazy pod makijaż, które pozwolą na jego utrwalenie. Inną nazwą angielską tej części makijażu jest primer.

Bazę najczęściej stosuje się w makijażu oczu

Dzięki niej cienie przylegają do skóry, nie osypują się, ani nie brylują. Bazy są jednak stosowane również pod każdą inną część makijażu, a nawet jako podstawa pod lakier do paznokci.

Inną popularną bazą jest baza na usta. Niezależnie od tego czy chcemy położyć na nie błyszczyk, szminkę czy tylko pomadkę bezbarwną.

baza nawilża i optycznie powiększa usta

Dzięki temu każdy kosmetyk prezentuje się na ustach lepiej i jest oczywiście trudnej ścieralny, przez co utrzymuje się na ustach o wiele dłużej!

Rodzaje baz pod makijaż

makijaz

Istnieją bazy różnego rodzaju, na przykład baza nawilżająca, baza wygładzająca, czy baza nadająca skórze nieco lepką konsystencję. Dzięki temu nałożony podkład lepiej się trzyma, jest położony równo, a cera wydaje się idealnie gładka.

Inną popularną bazą pod makijaż jest ta, która niweluje niedoskonałości takie jak trądzik (oczywiście niezbyt wielki), różnice w kolorycie cery, spłyca niewielkie zmarszczki.

Bazy pod makijaż często zawierają dużą domieszkę silikonów. Znajdują się one na przykład w szamponach do włosów i są znane z ich niszczenia. Podobnie źle wpływają na skórę, nie pozwalając jej oddychać.

Dlatego właśnie bazę pod makijaż lepiej wykorzystywać jedynie wówczas, gdy mamy przed sobą większe wyjście, na co dzień nie powinno się ich stosować.

Utrwalacze makijażu

Jak nazwa wskazuje, są to kosmetyki, które zwiększają trwałość makijażu, chronią twarz przed zmianami temperatury, wilgotności. Często są produkowane jako produkty w sprayu, aby bez niszczenia nałożonego make-upu możliwe było zwiększenie jego trwałości.

Zadaniem utrwalaczy do makijażu jest stworzenie elastycznej, ale niewidocznej siateczki na twarzy, która trzyma wszystko w jednym miejscu. Utrwalacze nadają makijażowi plastyczność, może on poruszać się razem ze skórą twarzy, dzięki czemu nie tworzą się mikropęknięcia, a makijaż nie wysycha, zachowuje odpowiednią wilgotność.

Aby zniwelować błyszczenie, warto zastosować gąbeczki do makijażu. Kosmetyk ten składa się po części z kauczuku lub silikonu. Utrwalacz do makijażu to ostatni kosmetyk, jaki nakłada się na makijaż, po jego odpowiednim dopracowaniu.

Dzięki zastosowaniu utrwalacza trwałość makijażu wydłuża się nawet do dziesięciu godzin.

Kosmetyk powinno nakładać się z odległości około dwudziestu centymetrów od twarzy. W przeciwnym razie najczęściej nakłada się go zbyt dużo, a to bywa, że niweczy wszystkie poprzednie starania w uzyskaniu najlepszego make-upu.

Inną nazwą utrwalacza makijażu jest fixer

utrwalacz-do-makijazu

Plusy i minusy baz i utrwalaczy do makijażu

Bazy i utrwalacze do makijażu z pewnością ułatwiają życie kobiet, które je stosują. Jednak jak już wspomniano, niekoniecznie są zdrowe dla naszej skóry. Użytkowniczki baz i utrwalaczy stosują je raczej wówczas, gdy chcą przez wiele godzin wyglądać dobrze.

Warto zatem kupić te kosmetyki na przykład na bal sylwestrowy czy będąc zaproszoną na wesele, lub nawet samej będąc panną młodą.

Kosmetyki te możemy zastosować w innych sytuacjach, gdzie chcemy zachować piękny wygląd do późnych godzin nocnych. Nadużywanie tych kosmetyków powoduje problemy z cerą, powstawanie zaskórników i trądziku.

Szczególnie kiepsko wpływa na nią zastosowanie jednocześnie bazy i utrwalacza, ponieważ oznacza to nałożenie dwóch warstw silikonu, nie zapominając o fluidzie, pudrze.

Przede wszystkim cierpią na tym kobiety o cerze mieszanej, tłustej, trądzikowej. Oczywiście użytkowniczki tych kosmetyków zauważyły, że nie są one niezawodne. Nawet najlepiej wykonany makijaż po jakimś czasie się popsuje.

Ale wówczas znacznie łatwiej go poprawić i zabiera to znacznie mniej czasu. Umiejętnie wykonany makijaż nie wygląda również jak maska, jest bardziej naturalny. Wiele kobiet obawia się, że mogłoby być odwrotnie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

2 KOMENTARZE

  1. Oj mi by się przydał taki utrwalacz makijażu w spreju. Mam taką skórę że szybko robi się wilgotna, poci się i czasem powstaje kłopot :))) utrwalacz w spreju rozwiązał by być może mój problem z makijażem…

  2. Hmm spora warstwa makijażu się robi… podkład pod makijaż, sam makijaż i utrwalacz do makijażu. Wiecie że gdy zatykacie pory na skórze i cera nie oddycha mogą powstać niekorzystne dla wyglądu zmiany skórne np pryszcze czy wągry? Chyba trzeba zachować umiar w stosowaniu kosmetyków…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.