Przekłuwanie dzieciom uszu to temat, który budzi emocje. Można to zrobić już w wieku niemowlęcym, ale część mam woli pozostawić tę decyzję swojej pociesze.
Podpowiemy, kiedy przebić dziecku uszy, a także, jakie kolczyki wybrać, aby przypadły do gustu każdego dziecka. Poniżej znajdziesz porady, dzięki którym znajdziesz biżuterię idealną dla młodych dam.
Kolczyki dla dzieci – kiedy przekłuć dziecku uszy?
Spis treści
Przekłuwanie uszu dzieciom oraz noszenie przez nie kolczyków budzi wiele kontrowersji. Wiele maluchów, głównie dziewczynek, lubi nosić ozdoby już od najmłodszych lat. Zwolennicy wczesnego przekłuwania uszu maluchom przekonują, że jest to odpowiedni czas.
Według nich małe dziecko szybko zapomni o bólu i nie stresuje się zabiegiem, gdyż nie wie, jak on przebiega. Nie mamy jednak pewności, czy tak rzeczywiście jest. Poza tym niemowlak jest bezbronny, nie może zakomunikować wprost.
Warto, więc poczekać z tą decyzją i przekłuć uszy wtedy, gdy dziecko samo podejmie taką decyzję. Noszenia kolczyków ani innej biżuterii nie powinniśmy dziecku narzucać. Zadbaj też o to, by zabieg odbył się w profesjonalnym salonie, w higienicznych warunkach, a wykona go osoba z dużym doświadczeniem i potwierdzonymi umiejętnościami.
Pielęgnacja uszu po ich przekłuciu
Zanim wybierzesz kolczyki dla dziewczynki, sprawdź, jak zadbać o uszy po zabiegu. Już po przekłuciu ucho jest wrażliwe i trzeba je odkażać. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do krwawienia, infekcji czy do ropienia i stanu zapalnego.
Miejsce przekłucia warto przemywać trzy razy dziennie. Można to robić ciepłą wodą, specjalnymi preparatami antyseptycznymi o właściwościach antybakteryjnych albo roztworem soli fizjologicznej.
Pomysł na prezent: jakie wybrać pierwsze kolczyki dla dziewczynki?
Przez sześć tygodni po zabiegu dziecko powinno nosić kolczyki wykonane z tytanu G23 lub z plastiku medycznego. Co ważne, trzeba je wcześniej dokładnie zdezynfekować. Później dobrym wyborem będą srebrne lub złote kolczyki dla dziewczynki albo też takie wyprodukowane z tytanu.
Kolczyki powinny być krótkie, proste i delikatne, takie, by nie zahaczały o ubrania. Ważnym elementem jest także zapięcie – powinno być ono wygodne, bezpieczne i niewyczuwalne.
Polecamy m.in. zapięcie na sztyft – kolczyk posiada trzpień, który przechodzi przez dziurkę, przykrywając cały płatek ucha. Dobrze, jeśli dodatkowo ma z tyłu silikonową nakładkę lub dodatkowe zabezpieczenie w postaci motylka.
Podobne: