Rodzimy się z naturalną motywacją do nauki. Już od samego początku poznajemy świat i jesteśmy go bardzo ciekawi. Z biegiem czasu wrodzone chęci poznawcze słabną, a więc potrzebujemy bodźców, które pomogą całkowicie nie stracić werwy do nauki.
Spis treści
Bodźce do nauki
Czynniki, które zdołają nas zmotywować do przyswajania wiedzy mogą płynąć z naszego otoczenia lub być zależne jedynie od nas samych.
Dlatego też dzielimy je na dwa rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz nich wyróżnia się dodatkowo trzeci, o którym napiszę w dalszej części tego tekstu.
Motywacja zewnętrzna czyli jak wpływa na nas otoczenie
To, w jaki sposób oddziałuje na nas środowisko, w którym żyjemy ma zasadniczy wpływ na chęci do nauki.
Weźmy tu za przykład radość rodziców po pozytywnie zaliczonych egzaminach, czy też zdanej maturze. Kolejną kwestią motywującą może być chęć wtopienia się w grupę kolegów, którzy stoją wyżej w hierarchii klasowej ze względu na wysokie wyniki w nauce.
Wewnętrzna potrzeba ciągłego poznawania.
Drugim rodzajem motywacji jest nasz osobisty zapęd do wiedzy. Budowany i wzmacniany od wczesnych lat szkolnych, ciągle wzrasta i prowadzi ku nieznanym dziedzinom, w które jeszcze nie zabrnęliśmy do tej pory.
To ambicja, która nie pozwala nam poprzestać na tym, co już wiemy i co znamy. Jest to najzdrowszy i najbardziej godny podziwu rodzaj motywacji, gdyż jest naturalny i działający prawie jak perpetum mobile, czyli oznacza, iż dzięki niemu sami napędzamy się nieustannie do działania.
Strach – motywuje czy paraliżuje?
I wreszcie, na sam koniec o motywacji, która nie każdemu służy w prawidłowy sposób. Jest to tak zwana motywacja lękowa, czyli strach przed konsekwencjami z niezaliczonych klasówek, egzaminów, itd.
Niestety strach w tym przypadku nie na każdego ma dobry wpływ. Większość osób w takim przypadku zostaje sparaliżowanych lękiem, co przynosi wręcz odwrotne skutki.
W stresie nie potrafimy myśleć logicznie, a więc tym bardziej nie jesteśmy w stanie się niczego nauczyć. Jest zatem bardzo mało osób, na które strach działa pozytywnie.