Rodzimy się z naturalną motywacją do nauki. Już od samego początku poznajemy świat i jesteśmy go bardzo ciekawi. Z biegiem czasu wrodzone chęci poznawcze słabną, a więc potrzebujemy bodźców, które pomogą całkowicie nie stracić werwy do nauki.

Bodźce do nauki

Czynniki, które zdołają nas zmotywować do przyswajania wiedzy mogą płynąć z naszego otoczenia  lub być zależne jedynie od nas samych.

Dlatego też dzielimy je na dwa rodzaje: zewnętrzne i wewnętrzne. Oprócz nich wyróżnia się dodatkowo trzeci, o którym napiszę w dalszej części tego tekstu.

Motywacja zewnętrzna czyli jak wpływa na nas otoczenie

bodzce-do-nauki

To, w jaki sposób oddziałuje na nas środowisko, w którym żyjemy ma zasadniczy wpływ na chęci do nauki.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Ćwicz z przyjemnością - motywacja przyjdzie sama!

Weźmy tu za przykład radość rodziców po pozytywnie zaliczonych egzaminach, czy też zdanej maturze. Kolejną kwestią motywującą może być chęć wtopienia się w grupę kolegów, którzy stoją wyżej w hierarchii klasowej ze względu na wysokie wyniki w nauce.

Wewnętrzna potrzeba ciągłego poznawania.

Drugim rodzajem motywacji jest nasz osobisty zapęd do wiedzy. Budowany i wzmacniany od wczesnych lat szkolnych, ciągle wzrasta i prowadzi ku nieznanym dziedzinom, w które jeszcze nie zabrnęliśmy do tej pory.

To ambicja, która nie pozwala nam poprzestać na tym, co już wiemy i co znamy. Jest to najzdrowszy i najbardziej godny podziwu rodzaj motywacji, gdyż jest naturalny i działający prawie jak perpetum mobile, czyli oznacza, iż dzięki niemu sami napędzamy się nieustannie do działania.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
W zdrowym ciele zdrowy duch...

Strach – motywuje czy paraliżuje?

I wreszcie, na sam koniec o motywacji, która nie każdemu służy w prawidłowy sposób. Jest to tak zwana motywacja lękowa, czyli strach przed konsekwencjami z niezaliczonych klasówek, egzaminów, itd.

Niestety strach w tym przypadku nie na każdego ma dobry wpływ. Większość osób  w takim przypadku zostaje sparaliżowanych lękiem, co przynosi wręcz odwrotne skutki.

W stresie nie potrafimy myśleć logicznie, a więc tym bardziej nie jesteśmy w stanie się niczego nauczyć. Jest zatem bardzo mało osób, na które strach działa pozytywnie.

0 Udostępnień
(3głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.