Ból stawu łokciowego to powszechna dolegliwość i częsty powód pojawiania się pacjentów w poradni ortopedycznej.

Przyczyną jego wystąpienia może być zwykłe przeciążenie lub nadwyrężenie po uszkodzeniu mięśni czy ścięgien, ale równie dobrze doprowadzić do niego może stan zapalny powstały po urazie lub zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. Jakie objawy mogą występować w obrębie stawu łokciowego?

Kiedy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem? Jak wygląda diagnostyka i leczenie problemów z łokciem? Odpowiadamy!

Dolegliwości bólowe w obrębie łokcia – charakterystyka

bol-lokcia

Ból w okolicy łokcia, w zależności od przyczyny, może mieć różny charakter. Przy urazach jest on zazwyczaj ostry i dochodzi do jego nasilenia podczas wykonywania ruchów zginania i prostowania przedramienia, dotyku czy zaciskania dłoni w pięść. Spotkać się można z bólem łokcia zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony.

W przypadku uszkodzenia tkanek miękkich może pojawić się obrzęk i zasinienie. Często wraz z bólem łokcia występuje osłabienie siły mięśniowej. Jeśli natomiast chodzi o przewlekły ból łokcia, towarzyszyć mu mogą objawy takie jak sztywność w stawie czy objawy ogólne, np. gorączka lub zmęczenie.

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – jedne z najczęstszych przyczyn bólu łokcia

Przyczyną bólu w obrębie kończyny górnej mogą być przede wszystkim entezopatie. Entezopatia to patologia cechująca się uszkodzeniem struktury ścięgna lub więzadła, w którym przyczepia się ono do kości.

W okolicy stawu łokciowego występują dwie choroby o charakterze entezopatii. Pierwsza, częściej występująca, to łokieć tenisisty, czyli enetezopatia wspólnego przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej (okolica położona po zewnętrznej stronie łokcia).

Druga, rzadsza, to łokieć golfisty, w którego przebiegu choruje przyczep wspólny ścięgien zginaczy nadgarstka do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (okolica położona po wewnętrznej stronie łokcia) [1].

Ból łokcia – pozostałe przyczyny. Jakie są?

Ból ręki w łokciu często związany jest z nadmierną eksploatacją i regularnym obciążaniem kończyny. Może to wynikać m.in. z charakteru wykonywanej pracy. Dysfunkcję mogą wywołać powstające w obrębie łokcia i nakładające się na siebie mikrourazy.

Powodem bólu łokcia może być również uraz. Urazy występujące w obrębie stawu łokciowego to m.in. skręcenie lub zwichnięcie oraz złamanie łokcia i złamanie wyrostka łokciowego.

Z kolei najczęstszymi nieurazowymi przyczynami bólu łokcia są m.in. zmiany zapalne np. zapalenie kaletki łokciowej, neuropatie uciskowe (np. zespół rowka nerwu łokciowego) czy choroby (np. zwyrodnienie stawów) [2].

W przypadku występowania każdej z tych dolegliwości czy wspomnianych wcześniej urazów należy udać się do specjalisty i podjąć leczenie.

Jak wygląda diagnostyka bólu łokcia?

W przypadku występowania bólu w łokciu, który nie ustępuje pomimo zastosowanego leczenia, należy zgłosić się do lekarza (ortopedy) i wykonać wskazane przez niego badania.

W diagnostyce problemów z łokciem zastosowanie znajdują przede wszystkim badania obrazowe jak prześwietlenie RTG, ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI). Niekiedy specjalista podejmuje decyzję o konieczności przeprowadzenia dodatkowo badań laboratoryjnych.

Ból łokcia – leczenie i rehabilitacja

Podejście do leczenia bólu łokcia zależy w dużej mierze od tego, czy ma on charakter pourazowy, czy może jest związany z jakimś schorzeniem. Pacjentowi na pewno zaleca się odpoczynek, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i odciążanie ręki. Może zastosować zaopatrzenie ortopedyczne w postaci specjalnej ortezy lub elastycznej opaski na rękę.

Jeśli ból jest dotkliwy, może sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ do stosowania miejscowego w postaci żeli i maści. Leczenie domowe obejmuje także stosowanie zimnych okładów i wykonywanie ćwiczeń wskazanych przez fizjoterapeutę [1,3].

W razie urazów takich jak zwichnięcie czy złamanie konieczne jest nastawienie, które najczęściej przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, a jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest leczenie operacyjne [4,5].

Bibliografia:

  1. Stępień K. R., Łokieć tenisisty i łokieć golfisty – entezopatie stawu łokciowego, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/285364,bol-biodra-u-doroslych-ocena-i-diagnostyka-roznicowa (dostęp: 2022.08.29.).
  2. Ahmad Z. A., Siddiqui N., Malik S. S. i in., Lateral epicondylitis: a review of pathology and management, „Bone Joint J.” 2013, nr 95, s. 1158–1164.
  3. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).
  4. Sułko J., Zwichnięcie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165512,zwichniecie (dostęp: 2022.08.29.)).
  5. Sułko J., Złamanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165537,zlamanie (dostęp: 2022.08.29.)).
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.