Zapalenie zatok to wyjątkowo nieprzyjemna choroba, która może mieć różne przyczyny i podłoże. Nie należy jej lekceważyć, ponieważ im dłużej zwlekamy z leczeniem, z tym większym problemem będziemy się borykać.
Jak zatem rozpoznać zapalenie zatok i jak sobie z nim poradzić? Czy zatoki przynosowe same w sobie są nam w ogóle do czegoś potrzebne?
Po co nam zatoki?
Spis treści
Zatoki są pneumatycznymi przestrzeniami zlokalizowanymi w kościach twarzoczaszki, które mają bezpośrednie połączenie z komorą nosa. Możemy także wyróżnić kilka ich rodzajów: sitowe, klinowe, czołowe oraz szczękowe.
Obecnie znaczenie i rola zatok w ludzkim organizmie nie jest znana ze stuprocentową dokładnością, jednak przyjmuje się, iż mają one zastosowanie w procesie oddychania, nawilżając oraz ogrzewając powietrze, które wdychamy.
Poza tym mają wpływ na nasz zmysł węchu, a także pełnią funkcję termiczną i mechaniczną, chroniąc delikatne części naszej czaszki przed urazami.
Choć więc czasem może wydawać nam się, że zatoki przynosowe zostały stworzone tylko po to, żeby boleć, to jednak nie da się ukryć, że pełnią co najmniej jedną istotną rolę dla naszego organizmu.
Czym objawia się zapalenie zatok?
Podobnie jak wiele typowych chorób, zapalenie zatok z początku daje mało charakterystyczne objawy. Zaliczamy do nich ból głowy, katar, uczucie ucisku w oczodołach, wrażenie nabrzmiałej twarzy i zatkanego nosa, a także zaburzenia węchu.
Często zapaleniu towarzyszy również gorączka, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie. Jeżeli szybko zdefiniujemy, co nam dolega, wyleczenie zapalenia zatok jest możliwe, chociaż trwa dość długo. Im dłużej bagatelizujemy problem, tym trudniejsze będzie pozbycie się go.
Jakie są przyczyny choroby i kto jest na nią szczególnie narażony?
Ból zatok, którego nie należy bagatelizować, może być wywołany wieloma czynnikami. Najczęściej mówimy o chorobie wywołanej wirusem, chociaż możliwe jest również zapalenie bakteryjne czy o podłożu grzybiczym.
To ostatnie zdarza się jednak bardzo rzadko. Zapalenie może pojawić się w sytuacji, gdy nie wyleczymy się do końca z innej infekcji dróg oddechowych. Czasem przyczyną może być również próchnica zębów i jeżeli się z nią zmagamy, powinniśmy brać to pod uwagę.
Istnieje szereg czynników, które mogą sprawiać, że jesteśmy szczególnie narażeni na zapalenie zatok. Do tego grona osób zaliczają się wszyscy z zaburzeniami odporności oraz drożności dróg oddechowych, alergicy, astmatycy, a także chorzy na mukowiscydozę.
Jak sobie z tym poradzić?
Aby skutecznie wyleczyć zapalenie zatok, musimy być szybcy i konsekwentni. Szybko rozpoznana choroba daje duże szanse na pozbycie się jej w całości, jeżeli tylko słuchamy się zaleceń lekarza, nie pomijamy przyjmowania leków i stosujemy do wszelkich innych wskazówek.
Aby zapobiegać powstawaniu zapalenia, powinniśmy bardzo zwracać uwagę na to, w jaki sposób leczymy się nawet ze zwykłego przeziębienia – należy pamiętać, aby doprowadzać się do pełni zdrowia, a nie tylko zaleczać nieprzyjemny stan przeziębienia.
W przypadku alergii czy astmy dobrym pomysłem może być porada u lekarza względem tego, w jaki sposób dbać o nasze drogi oddechowe, aby zminimalizować ryzyko zapalenia zatok.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zatoki_przynosowe
https://drmax.pl/blog-porady/zapalenie-zatok-przynosowych-czym-jest-i-kto-jest-na-nie-narazony/