Brachydaktylia znana także jako krótkopalczastość. Jest to wrodzona wada dziedziczna. Objawia się krótkimi palcami rąk i stóp, a także ich krzywizną. Brachydaktylii często towarzyszy dysplazja, czyli niewłaściwy rozwój paznokci. Najczęściej schorzenie  to dotyczy kciuka dłoni lub stopy.

Warto przeczytać:

Czym jest Brachydaktylia ?

Brachydaktylia to nieproporcjonalność rozmiaru palców dłoni i stóp. Krótkopalczastość  dotyczy w takim samym stopniu kobiet jak i mężczyzn, płeć nie ma tutaj żadnego wpływu na ryzyko tej wrodzonej wady.

Brachydaktylia to 5 rodzajów schorzenia, które dzieli się na typy A, B, C, D i E, typy są pomocne przy selekcjonowaniu stopnia deformacji palców lub dysplazji paznokcia.

krótkopalczastość
Krótkopalczastość (brachydaktylia) Megan Fox

Brachydaktylia / krótkopalczastość – objawy

Schorzenie najczęściej pojawia się jako niedorozwój płytki paznokcia oraz krótkimi kilkoma palcami u dłoni lub stopy.

Schorzenie może być także przyczyną niskiego wzrostu jak i zniekształceń takich jak polidaktylia (dodatkowy palec), syndaktylia (kostne lub skórne zrośnięcie palców) i symfalangizm (łączenie się sąsiednich palców).

Brachydaktylia
Brachydaktylia

Jak leczyć brachydaktylię?

Leczenie krótkopalczastości polega głównie na metodach zachowawczych i chirurgicznych. Jeśli deformacja dłoni lub stopy jest niewielka, to w takim przypadku mogą pomóc rehabilitacja oraz specjalistyczne masaże.

Takie zabiegi skutkują polepszeniem sprawności mięśniowo-więzadłową oraz niwelują ograniczenia ruchowe.

Leczenie brachydaktylii chirurgicznie głównie polega na rozdzielaniu palców lub ingerencji w wielkość palca, który posiada wadę.

Zabieg chirurgiczny jest w stanie naprawić niemal 100% deformacji palca/palców i sprawić, że pacjent odzyska 100% sprawność ruchową wadliwej kończyny.

0 Udostępnień
Nie jestem seksuologiem, nie jestem nawet psychologiem. Ale jestem dobrym słuchaczem i wnikliwym obserwatorem. Mało mówię, dużo piszę - głównie o seksie. Lubię francuskie kino, literaturę erotyczną i kolor czarny. Kocham jeść, nie cierpię gotować. Telefon: 0048609909876, e-mail: Julka.D@gmail.com

6 KOMENTARZE

  1. krotkopalczastosc kciukow to wada genetyczna. Mam jeden kciuk krótszy u prawej dłoni, rodzice odkąd pamiętam bagatelizują ten mój problem a mi nie jest do śmiechu. Ciocia moja ma krotkopalczastosc kciukow u ręki obu dłoni. Czasem kciuk boli i ból aż promieniuje do przedramienia, nie wiem czy jest on spowodowany ale większe i szybkie zmiany pogody właśnie powodują dyskomfort. Moje pytanie brzmi: czy taki krótszy kciuk można operować? jest to prawa dłoń i piszę prawą ręką i także czasem źle mi się pisze :/. Czy NFZ sponsoruje takie operacje?

  2. brachydaktylia jest uciążliwa, wiem to z autopsji. Jeśli chcesz poddać kciuk operacji to musisz umówić się na wizytę z chirurgiem aby mógł ocenić stopień brachydaktylii i czy możliwe będzie naprawienie kciuka. Co do refundowania operacji to nie wiem, jeśli wykażesz, że krótkopalczastość przeszkadza Ci w życiu i nie jest to jedynie dyskomfort estetyczny, to NFZ powinien raczej taką operację zrefundować.

  3. Jest brachydaktylia typu A (BDA), Brachydaktylia typu B (BDB), Brachydaktylia typu C (BDC), Brachydaktylia typu D (BDD), Brachydaktylia typu E (BDE). Jest to cecha izolowana lub objaw innych zespołów, np. hypochondroplazja czy achondroplazja. Ja cierpię na wadę wrodzoną typu D, pewnie jak większość ludzi. Różnica między kciukami jest widoczna gołym okiem i naprawdę ludzie zwracają uwagę. Lekarze nie chcą operować zniekształconych kciuków bo “to tylko źle wygląda” ludzie mają większe problemy i to im należy się uwaga i czas lekarza! Tak mi kiedyś powiedział jeden chirurg. Rozważam w takim razie operację kciuka w prywatnym gabinecie chirurgicznym, nie wiem niestety ile taka operacja może kosztować. Dziwie się chirurgowi który robił mi prześwietlenie kciuka bo przecież ludzie robią sobie na NFZ operację krzywej przegrody nosa czy naprawiają asymetryczny biust, a ja chciałabym zoperować asymetrię kciuka!!!!!!!

  4. Szukam po necie info czym jest brachydaktylia/adaktylia i wreszcie znalazłam. Pierwsze to zniekształcenie palców dłoni lub stóp a Adaktylia jest zaburzeniem rozwojowym które polega na braku palców dłoni albo stóp.

  5. Widziałam właśnie kciuki Megan Fox, zawsze uważałam ją za ideał piękna i wiecie co? nadal ją taką uważam :)

  6. Moja siostra ma krótkie szerokie kciuki, kciuk maczugowaty jak to mówią rodzice :D z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nigdy jej zniekształcony kciuk nie przeszkadzał, dopiero teraz (ma 17 lat) zaczyna narzekać na niego. Chyba z wiekiem, gdzie kobieta chce wyglądać pięknie, maczugowate kciuki zaczynają bardzo przeszkadzać, nie dziwię się siostrze, sama czułabym się niekomfortowo ://// mam nadzieję że kiedyś zoperuje sobie ten palec u dłoni i odzyska pewność siebie…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.