Canihua to ziarno, które ma wiele wspólnego ze słynną już i smaczną komosą ryżową, lecz nie można pomiędzy nimi postawić znaku równości.
Spis treści
Canihua pochodzenie
Canihua ma także takie inną nazwę, czyli kaniwa czytane jako kaniłła. Roślina ta rodząca wartościowe energetycznie ziarna pochodzi oryginalnie z Peru i Boliwii. Wyjątkowo dobrze czuje się na obszarach wysokogórskich.
Zwykle rośliny rosnące w takich warunkach mają właściwości wzmacniające i energetyzujące, ponieważ same zmuszone są posiadać takie cechy, by przetrwać w niesprzyjających warunkach.
Przez to, że rosną wysoko w Andach raczej nie będzie łatwo zdobyć ich nawet w sklepie ze zdrową żywnością, lecz z pewnością z czasem trafią także i tutaj. Bowiem zainteresowanie żywnością bezglutenową stale się utrzymuje, podobnie jak rośnie ilość osób chorujących na celiakię, również wśród dzieci.
Właściwości canihua
Jest to jak już wspomniano, źródło białka bezglutenowego i to wysokiej jakości oraz w dużej ilości. W 100 gramach canihuy jest go aż 15%. Znajduje się tu również szereg niezbędnych aminokwasów, z których nie wszystkie są wytwarzane przez organizm człowieka.
Dzięki tym właściwościom jest polecana osobom, które żyją szybko i intensywnie ćwiczą. Canihua pomoże sportowcom w nabraniu siły, wykształceniu mięśni oraz w regeneracji.
Roślina ta nie ustępuje przy tym popularnym zbożom pod względem zawartości witamin z grupy B, przede wszystkim kwasu foliowego bardzo istotnego dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego oraz dla równowagi hormonalnej.
Jest bogata w wapń, fosfor, cynk, a także żelazo. Porcja kaniwy zawiera aż 60% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Kaniwa jest środkiem pomagającym w zapobieganiu oraz łagodzeniu oraz leczeniu takich dolegliwości jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, anemia, kamica żółciowa.
Oprócz tego zauważono, że kaniwa wpływa pozytywnie na układ odpornościowy sprawiając iż jest on znacząco wzmocniony. Dzięki temu nadaje się jako substytut dla większości kasz, białego ryżu i innych.