Jesteśmy tym, co jemy – to znane powiedzenie ma głęboki sens, ponieważ produkty żywnościowe dostarczają nam różnego rodzaju składników przekładających się nie tylko na wygląd naszego ciała, ale przede wszystkim na nasze zdrowie.

Co zatem jeść, by nasze samopoczucie było dobre, nastrój wysoki, a wzrok sokoli? Sprawdź!

Co powinna uwzględniać dieta dla zdrowych oczu?

dieta-na-wzrok

Jeśli chcemy zadbać o narząd wzroku, w naszej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w antyoksydanty, antocyjany, kwasy omega-3, luteinę i zeaksantynę, cynk, selen, mangan i miedź [1].

Antyoksydanty to m.in. witaminy A i C, które znajdziemy w dużych ilościach w warzywach i owocach, podobnie jak antocyjany, czyli barwniki roślinne korzystnie wpływające na nasz organizm, w tym na kondycję oczu.

Dla oczu szczególnie polecane są warzywa takie jak szpinak, jarmuż, marchewka, czerwona papryka i dynia oraz bogate w witaminę C owoce dzikiej róży, aronia, żurawina, jagody, borówki, czarna porzeczka i awokado, które zawiera cały zestaw witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych.

Dobremu widzeniu sprzyja też jedzenie orzechów i pestek słonecznika, które zawierają m.in. cynk, selen, witaminę E i kwasy omega-3. Te ostatnie znajdziemy również w tłustych rybach morskich i olejach roślinnych tłoczonych na zimno.

Luteina i zeaksanyna obecne w plamce żółtej i siatkówce oka znajdują się np. w kapuście, marchwi, cykorii, szpinaku i awokado. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu – zaleca się przyjmować przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, także w postaci soków owocowych i warzywnych (ale bez dodatku cukru!) i herbatek owocowych [2].

Jakie produkty żywnościowe szkodzą oczom?

Wśród produktów, których jedzenie niekorzystnie wpływa na wzrok, wymienić należy przede wszystkim te z dużą ilością cukru i konserwantów, a więc słodycze, słodzone napoje, dosładzane jogurty i przetwory garmażeryjne oraz żywność wysoko przetworzoną.

Żywienie się nim nie przyniesie naszemu organizmowi nic dobrego. Wysoka zawartość cukru powoduje nagły wzrost glukozy we krwi i może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu 2, która fatalnie wpływa na zdrowie oczu.

Przyjmowanie dużych ilości cukru wraz z jedzeniem to także jedna z dróg do rozwoju zespołu suchego oka, który może powodować uszkodzenia powierzchni gałki ocznej, siatkówki i rogówki, a nawet całkowitą utratę widzenia [3].

Kiedy sięgnąć po suplementy diety?

Pełnowartościowa, zdrowa dieta to podstawa naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie zastąpią jej żadne suplementy diety, czasami jednak można się nimi posiłkować, na przykład gdy stosujemy z jakiegoś powodu dietę eliminacyjną [4].

Starannie dobrany zestaw witamin i innych składników dla dobrej kondycji oczu znajdziemy na przykład w suplemencie Ocuvite Complete.  Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.

Można po niego sięgnąć także wówczas, gdy nasz wzrok jest narażony na działanie niekorzystnych czynników (np. pracujemy przy komputerze). Dodatkowo warto stosować nawilżające krople do oczu, które chronią powierzchnię oka – pamiętajmy jednak, by wybierać te bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników.

 * Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
  2. W: Gawęcki J., Roszkowski W. (ed.). Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN, Warszawa 2009: 313-328.
  3. Marek Prost, Zespół suchego oka, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka, data dostępu 13.01.2023.
  4. Brzozowska, A. Olędzka: Suplementacja jako droga do poprawy stanu odżywienia i stanu zdrowia ludności. W: Żywienie człowieka a zdrowie publiczne. Red: J. Gawęcki, W. Roszkowski. Warszawa, PWN, 2009.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.