Koraliki, zestaw podstawowych umiejętności oraz pasja tworzenia, to te elementy stanowią o sile haftu koralikowego, który należy do jednej z najstarszych technik tworzenia biżuterii czy finezyjnych ozdób. Już Aleksander Wielki dla upamiętnienia swojego zwycięstwa w bitwie pod Gaugamelą nakazał wykonanie suto zdobionej szaty w stylu wschodnim, a angielska królowa Elżbieta I wpisała się w historię mody, nosząc ważące nawet kilkanaście kilogramów bogato zdobione suknie, wysadzane perłami oraz drogimi kamieniami szlachetnymi.

Po dziś dzień technika haftu koralikowego rozwija się prężnie, a projektantki co rusz zaskakują nowymi konceptami na stworzenie unikatowej biżuterii. Nie sposób powiedzieć, że haft należy do łatwych technik.

Wykonanie zwykłego sznura koralikowego czy kolczyka obszytego koralikami wymaga mnóstwa mozolnej pracy, a co za tym idzie prawdziwej cierpliwości. Wynagrodzeniem za trud jest jednak unikatowa, przepiękna biżuteria.

haft-koralikowy-jak-zrobic-wisior

Cierpliwość i pasja, czyli haft koralikowy cz.1

Jak wykonać wisior obszyty koralikami?
Do wykonania naszej ozdoby potrzebne będą:
• cienka igła
• koraliki o wielkości: 2,1mm, 1,5mm
• kaboszon o płaskim spodzie
• mocna nić np.: nić specjalistyczna lub nić do skór
• filc/filc modelarski/skóra

Tworzenie wisiora zaczynamy od przyszycia lub przyklejenia kamienia do podkładu. Potem rozpoczynamy pracę nad obszyciem go korzystając ze ściegu wstecznego. Wbijamy się od spodu, jak najbliżej kamienia.

Na igłę nabieramy dwa koraliki w rozmiarze 2.1 mm i znowu przechodzimy na spód pracy (najłatwiej po nawleczeniu przyłożyć je do kamienia tak by były ściśle przyszyte, to da nam obraz w którym miejscu mamy wbić igłę).

Teraz wbijamy się między pierwszy, a drugi koralik i przechodzimy przez ten drugi. Zabieg powtarzamy (aż obszyjemy cały kamień).

Bardzo ważne jest, by liczba koralików wokół kamienia była parzysta, jest to niezbędne przy dalszej pracy nad oprawą kamienia.

Pracę możemy też rozpocząć od większych koralików np. takich 3mm, a potem dopasowywać ilość rzędów w danym rozmiarze do wielkości kamienia.

Cierpliwość i pasja, czyli haft koralikowy cz.2

W etapie drugim korzystamy ze ściegu zwanego peyotem. Wbijamy się w dowolny koralik, nawlekamy jeden w tym samym rozmiarze i przechodzimy przez co drugi.

Pod koniec okrążenia przechodzimy przez dwa koraliki: ten z pierwszego rzędu i pierwszy dodany z nowego.

Etap powtarzamy do momentu, aż nasza „koronka” będzie lekko odstawać od kamienia, jest to zależne od jego wysokości. Jest to znak, że pora przejść do mniejszych koralików, dodajemy je w ten sam sposób, pomiędzy dwa koraliki z poprzedniego rzędu.

Należy pamiętać o mocnym zaciąganiu nici, jest to konieczne, by całość nabrała formy. Gdy będziemy szyć zbyt luźno to kamień może wypaść.

Rzędy mniejszych koralików dodajemy w takiej ilości, by całość ładnie oplatała kamień, tak aby kaboszon się nie poruszał.

Gdy kamień mamy już obszyty możemy zakończyć pracę lub dodać kolejne rzędy wokół kamienia opisanym wcześniej ściegiem wstecznym. Po wykonaniu całego okrążenia przewlekamy nić przez wszystkie koraliki nawet kilka razy, to usztywni cały rządek i koraliki nie będą się poruszały.

Pracę kończymy poprzez odcięcie nadmiaru podkładu przy koralikach, trzeba uważać, by nie poprzecinać nitek.

Dzieło naszych rąk przyklejamy do materiału wykończeniowego (skóra, ewentualnie filc) i przycinamy do kształtu obszytego elementu, zostawiając 1-2 mm zapasu – przyda nam się to w ostatnim etapie, gdy będziemy finalizować pracę.

Pozostało nam obszyć brzegi, pomocny jest w tym ścieg zwany murkiem.

Na igłę nawlekamy dwa koraliki, łatwiej robić obszycie z większych na początek, przebijamy się od spodu przez obydwie warstwy i wbijamy się od dołu w drugi koralik, teraz dodajemy po jednym koraliku, przechodzimy przez dwie warstwy, od spodu w ten koralik, tak aż do końca, koraliki w ten sposób przyszywane ustawiają się nam pionowo (dziurka góra-dół).

Dla ozdoby możemy dodać także tak zwane pikotki. W tym celu wychodząc (od góry) z dowolnego koralika w murku dodajemy trzy mniejsze koraliki i wbijamy się w sąsiedni, potem od dołu w kolejny i znowu trzy małe i tak na całym obwodzie pracy.

Nasza pierwsza praca w hafcie koralikowych jest gotowa! Teraz wystarczy dodać krawatkę, która pozwoli zamocować wisior na sznurze czy łańcuszku i cieszyć się z ręcznie wykonanej biżuterii.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com