Głośne burczenie, przelewanie się, bulgotanie w brzuchu – to objawy, które zwykle są powodem do skrępowania u osoby, u której występują.

I choć najczęściej są one związane z fizjologiczną pracą jelit, to jednak czasami mogą świadczyć o problemach ze strony układu pokarmowego. Jakie są przyczyny głośnej pracy jelit i kiedy jest czas na wizytę u lekarza?

Głośna praca jelit – przyczyny fizjologiczne

głośna praca jelit

Bulgotanie, burczenie i przelewanie się w brzuchu to nic innego, jak charakterystyczny, wydawany mimowolnie przez jelita odgłos. Najczęściej jest to oznaka prawidłowej pracy jelit lub głodu. Jednak jeśli dźwięki zaczynają pojawiać się coraz częściej, powinny skłonić do zastanowienia się nad stanem jelit.

Odgłosy płynące z wnętrza jelit w fizjologicznych przypadkach są słyszalne, gdy trawiony pokarm miesza się z sokami żołądkowymi. Można go zauważyć również przy przemieszczania się gazów przez jelita. To właśnie dlatego przyczyn bulgotania w brzuchu należy szukać przede wszystkim w diecie.

Niektóre produkty (m.in. kapusta, cebula, fasola, napoje gazowane) powodują powstawanie zwiększonej ilości gazów w układzie trawiennym, co prowadzi do głośnej pracy jelit. Głód także może być przyczyną krępujących odgłosów. Układ pokarmowy pracuje nieprzerwanie – nawet wtedy, gdy od dawna nic nie zostało zjedzone.

Co więcej, na 2 godziny przed całkowitym opróżnieniem żołądka, hormony pobudzają układ nerwowy, wysyłając sygnał o możliwym głodzie. Mózg zwiększa aktywność jelitową, co skutkuje właśnie burczeniem w brzuchu. Więcej o przyczynach przelewaniu się w jelitach oraz sposobach na regulację tego stanu przeczytasz w artykule: https://colonc.pl/bulgotanie-w-brzuchu-i-przelewanie-w-jelitach-co-oznaczaja/.

Kiedy burczenie w brzuchu może być oznaką kłopotów?

Nadmierna praca jelit prowadząca do bulgotania w jelitach, niesprowokowana gazotwórczym pokarmem czy uczuciem głodu, może świadczyć patologicznej nadpobudliwości jelit. Najczęściej jest ona spowodowana:

  • zatruciem pokarmowym;
  • chorobą wrzodową żołądka;
  • zespołem jelita drażliwego;
  • alergiami pokarmowymi (np. celiakia);
  • infekcjami ogólnoustrojowymi;
  • toksynami, alkoholem;
  • lekami przeczyszczającymi.

Również stan emocjonalny może mieć wpływ na pracę jelit. Stres, niepokój czy depresja mogą powodować rozstrój pracy układu pokarmowego.

Bulgotanie i przelewanie się w brzuchu powinno niepokoić, gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • dyskomfort;
  • bóle brzucha;
  • skurcze;
  • biegunki;
  • zaparcia.

Jeśli częstotliwość występowania wzrosła, warto dokładniej przyjrzeć się swoim jelitom. Działania można zacząć od modyfikacji diety i eliminacji produktów, które mogły doprowadzić do wzmożonej pracy układu trawiennego. Potrzebna może być również zmiana trybu życia, wprowadzenie aktywności fizycznej i ograniczenie stresu oraz używek.

Jeżeli zaś pomimo tego objawy będą się utrzymywały lub nasilą się, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. W ten sposób można szybko zdiagnozować przyczynę dyskomfortu i uchronić się przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Bibliografia:

  1. Słomka, M., & Małecka-Panas, E. (2011). Wzdęcia i odbijania. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7(1), 30-34
  2. Eder, P., Stawczyk- Eder, K., … & … , Linke, K. (2012). Abdominal bloating- an important symptom in everyday medical practice. Przegląd Gastroenterologiczny, 7(4)
  3. Friedman L.S., Isselbacher K.J.: Nudności, wymioty i niestrawność. W: Interna Harrisona. Tom I, Czelej 2000
  4. Badania, U. S. G., Doppler, U. S. G., Gajzlerska-Majewska, W., Ziętarska-Cisak, L. M., Pazura-Turowska, L. M., Jastrzębski, L. M., … & Pazura-Turowska, T. M. Zespół jelita drażliwego–przyczyny, objawy, dietoterapia.
0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.