Zmarszczki są naturalnym zjawiskiem na twarzy osoby w wieku dojrzałym, ale… nikt nich nie lubi. Biorąc pod uwagę, że potrafią skutecznie odbierać urodę, nie ma w tym nic dziwnego.
Zmarszczki nie znikną samoistnie, ale można się postarać sprawić, by były mniej wyraźne i pojawiały się zdecydowanie wolniej.
Czy jest dieta na zmarszczki?
Spis treści
Może się to wydać dziwne, ale jest. Zmarszczkom skutecznie przeciwdziałają wszystkie produkty, które zawierają przeciwutleniacze. Skutecznie zwalczają one wolne rodniki, a więc opóźniają efekty starzenia się skóry.
Do powszechnych antyoksydantów zalicza się wszelkie warzywa strączkowe i produkty zrobione na ich bazie, buraki, orzechy cytrusy, cebulę. Warto włączyć do diety produkty bogate w witaminę C – czarne porzeczki, paprykę, ponieważ to właśnie ta witamina bierze aktywny udział w procesach regeneracyjnych skóry.
Jeśli chcemy zwalczać zmarszczki dietą, trzeba codziennie wypijać minimum dwa litry wody.
Z diety trzeba wyeliminować alkohol, kawę, czarną herbatę i słodzone soki. Warto też ograniczyć cukier.
Na jakiej skórze najszybciej pojawiają się zmarszczki?
Na to pytanie akurat jest prosta odpowiedź: na skórze suchej. Dlatego bardzo ważne jest, by nie dopuścić do przesuszenia i odwodnienia skóry. Oprócz picia wody trzeba też stosować odpowiednie kosmetyki – mleczka, kremy nawilżające, maseczki i sera.
Kilka razy w tygodniu warto nałożyć na twarz serum z kwasem hialuronowym. Ten zabieg nie tylko nawilży skórę i opóźni pojawianie się zmarszczek, ale też wygładzi zmarszczki mimiczne, zanim będą miały szansę przerodzić się w stałe.
Gimnastyka na zmarszczki?
Tak, jak najbardziej. Oczywiście nie chodzi tu o aerobik całego ciała, ale gimnastykę twarzy. Dobrze jest też nauczyć się wykonywać masaż przeciwzmarszczkowy lub raz na jakiś czas udać się na taki zabieg do kosmetyczki lub masażystki.
Zarówno masaż przeciwzmarszczkowy, jak i gimnastyka twarzy stymulują produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Nietrudno zgadnąć, że im bardziej elastyczna skóra, tym mniejsze ryzyko pojawienia się zmarszczek. Natomiast skóra, która jest wiotka i przesuszona, to najczęściej właśnie skóra ze zmarszczkami.
Jakie kosmetyki są dobre na zmarszczki?
Skóra ze skłonnością do zmarszczek potrzebuje wszechstronnej pielęgnacji. Będzie potrzebowała zarówno kosmetyków nawilżających (kremy, sera, maseczki) jak i regenerujących (najczęściej stosuje się maseczki i kremy na noc).
Krem przeciwzmarszczkowy powinien zawierać substancje aktywne np. peptydy, ceramidy, kwas hialuronowy, wyciągi z roślin, przeciwutleniacze. Taki zmasowany atak da bardzo dobry skutek. Stosowanie kremu, który zawiera tylko jeden składnik aktywny, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Czy krem na zmarszczki powinien być drogi? Niekoniecznie. Przy wyborze kremu na zmarszczki trzeba się kierować jego zawartością oraz stosunkiem ceny do objętości, a nie ceną samą w sobie. Co prawda kremy renomowanych firm uważane za skuteczniejsze z reguły są też droższe, ale wynika to przede wszystkim z rozbudowanego składu i dużej liczby substancji aktywnych, a nie samej nazwy produktu.
Natomiast jeśli chodzi o jeden konkretny krem na zmarszczki, to nie da się takowego wskazać. Każda skóra ma inne potrzeby i po inny kosmetyk sięgnie trzydziestolatka ze skórą naczynkową, która zauważyła u siebie pierwsze zmarszczki mimiczne, a po inny pięćdziesięciolatka o suchej cerze, która ma już wyraźne zmarszczki stałe.